5 nejlepších her roku 2023: Dostanou vás příběhem i grafickým zpracováním

Elektronika

22. 11. 2023

Rok 2023 se pomalu chýlí ke svému konci a nastává čas bilancování. Pojďte se s námi podívat, co se letos událo v herním světě. Přinášíme vám tipy na pět her roku 2023, které vás dostanou svým grafickým zpracováním, silným příběhem i pohodlnou hratelností.

Nejlepří hry roku 2023

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy patří bezesporu vůbec k nejočekávanějším herním novinkám letošního roku. Fanoušci kouzelnického světa si na ní také pořádně dlouho počkali. Původně se s vydáním hry počítalo už v roce 2021. Nakonec jsme se ji dočkali až v únoru 2023.

Obrovská fanouškovská základna, která se do nové hry nadšeně pustila, ji zajistila obrovské prodeje a stala se druhou nejprodávanější single player hrou. Na prvním místě se v tomhle žánru zatím drží Cyberpunk 2077.

Hru doprovázela i řada kontroverzí, ale i přesto se jí jen v únoru 2023 prodalo přes 12 milionů kopií. Celá generace, která vyrostla na knihách a filmech o brýlatém čaroději, si totiž tuhle herní pecku nemohla nechat ujít.

Vývojářům se navíc podařilo přijít s hrou, která má nejen detailně propracovaný příběh, ale hlavně i jednoduché ovládání. Díky tomu hra oslovila a chytla i fanoušky, kteří jinak nejsou v počítačových hrách tolik zběhlí. I hraní na nejtěžší obtížnost není v porovnání s jinými hrami tak složité.

Například bojový systém je poměrně intuitivní a nevyžaduje příliš mnoho zkušeností. Jak hrou postupujete, učíte se stále nová kouzla, takže i vaše boje jsou promakanější. Podle toho, jaké volby v příběhu zvolíte, se můžete naučit i kletby, které se nepromíjejí.

Hlavní příběh dokážete dohrát zhruba za 27 hodin. Když k tomu přidáte side questy a další objevování otevřeného světa, pohltí vás hra asi na 67 hodin.

Podle toho, do jaké koleje se vaše postava dostane, máte malinko rozdílnou herní zkušenost. Například pro každou kolej jsou ve hře speciální questy, které jinak splnit nejde.

Díky tomu máte motivaci zahrát si hru vícekrát. Pokud si pořídíte hru na PlayStaion 5, získáte také exkluzivní quest, ke kterému se ostatní hráči nedostanou.

Ve hře vás čeká řada logických hádanek, kde kombinujete různá kouzla, abyste se dostali tam, kam potřebujete.

Marvel’s Spider-Man 2

Když v roce 2021 vyšel Spider-Man: Miles Morales, všichni fanoušci doufali, že se brzy dočkají dalšího příběhu. A jejich čekání ukončilo vydání druhého dílu v říjnu 2023.

Jde o plnohodnotné pokračování, kde se opět setkáte jak se starým známým Spider-Manem Peterem Parkerem, tak i jeho parťákem Milesem Moralesem.

Stejně jako v případě prvního dílu, je i dvojka exkluzivka pro PlayStation. Spider-Man i přesto, že spadá do Marvel Universa, patří společnosti Sony a ta jen tak tuhle populární herní franšízu ke konkurenci nepustí.

Ve hře si budete coby Spider-Man muset poradit s řadou nepřátel, jakou jsou Kraven, Venom nebo Lizard. Během hraní můžete také přepínat mezi dvěma Spider-Many.

Co se týká příběhu, i tady se vývojáři pustili ze řetězu a čekají vás klíčové momenty, které postaví hlavní hrdiny Petera a Milese před důležité zkoušky. A to nejen v roli superhrdinů, ale i v jejich osobním životě.

Kromě toho se taky dočkáte nových lokací. Fiktivní New York získal další čtvrti k vašemu prozkoumání – Brooklyn a Queens.

Marvel’s Spider-Man 2 také přináší pořádné souboje, ze kterých dostanete maximální zážitek i díky ovladači DualSense, který nabízí haptickou ozvěnu. Díky tomu ovladač různě vibruje a vtáhne vás ještě víc do děje.  

Diablo 4

Jedna z nejpopulárnější izometrických RPG se dočkala dalšího pokračování a pokud patříte mezi fanoušky série, tuhle pecku si rozhodně nemůžete nechat ujít.

Blizzard se sice potýkal s celkovým odlivem hráčů i kvůli jejich nové strategii u populárních her jako World of Warcraft, přesto se Diablo stále těší mezi fanoušky velké popularitě.

V dobách své největší slávy hrálo Diablo 3 v jeden den přes 5 milionů hráčů.

Diablo 4 láká i na vylepšený systém vytváření vzhledu postavy, který si můžete zcela přizpůsobit podle sebe. Tak jak jste u Diabla zvyklí, můžete si vybírat z pěti různých „class“, z nichž každá má své unikátní schopnosti. Nechybí klasický Barbarian, vyzkoušet můžete Necromancera, Sorcerera, Drudia nebo Rogua.

Tak jako v předchozích dílech série i tady na vás čeká řada nepřátel, které musíte porazit. Hlavním z nich je Lilith, která plánuje zničit celý svět. Během hraní na vás čeká přes 140 dungeonů a plno questů, které můžete zdolávat buď sami nebo s kamarády v multiplayer módu nebo na konzoli v tzv. couch co-op módu.

Rozvoj postavy máte zcela ve svých rukách. Podle toho, do kolika questů se pustíte, získáte nové vybavení a schopnosti, které si můžete přizpůsobit podle svých preferencí. Nechybí ani různé kosmetické úpravy, které odliší vaši postavu od ostatních.

Hrát můžete jak na PC, tak na konzolích Xbox nebo PlayStation.

Alan Wake 2

Jestli se u hraní rádi taky trochu bojíte a libujete si v napětí, pak se určitě mrkněte na pokračování hry Alan Wake 2.

Sledujete příběh spisovatele Alana Wakea, kterému se podařilo po dlouhých třinácti letech utéct z jiné dimenze zvané Dark Place.

V druhém díle na vás čeká pořádná dávka hororových scén, protože se společně s agentkou FBI Sagou Anderson pustíte do vyšetřování mysteriózní vraždy.

Hru má na svědomí finské herní studio Remedy a ve hře se odráží severská atmosféra podobná například severským knižním detektivkám. Takže se těšte na pořádnou dávku napětí, temný příběh i hororové „lekačky“.

Bez znalosti prvního dílu nedoporučujeme se do dvojky pouštět. Nejspíš byste byli zbytečně zmatení z různých referencí, které na první díl odkazují.

Ve hře se prolínají dva hlavní příběhy, a i vy si jako hráč můžete v určitých pasážích vybírat, za koho zrovna budete hrát. Jestli za Alana nebo za Sagu.

Star Wars Jedi Survivor

Pokud patříte k milovníkům Hvězdných válek, tak si tuhle novinku rozhodně nenechte ujít. Star Wars Jedi Survivor vás dějově přenese do doby pět let po prvním díle herní pecky Star Wars Fallen Order.

Opět se vžijete do role Cala Kestise, kterého doprovází droid BD-1. Protože co by to bylo za rytíře Jedi, kdyby neměl svého „droidího“ společníka.

Ve hře se můžete těšit na ikonické souboje se světelným mečem a budete používat i Sílu. Ať už při samotných bojích, nebo třeba při řešení různých logických hádanek.

Oproti prvnímu dílu se ve dvojce dočkáte víc otevřeného světa, který můžete prozkoumávat. Do boje s nepřáteli si vezmete na pomoc světelný meč i blaster. Kromě používání Síly k přemisťování objektů, získáte také schopnost zpomalit čas. To vám dá možnost lépe se připravit na boj a své nepřátele důkladně zlikvidovat.

Ve hře kromě hlavního příběhu plníte také řadu vedlejších úkolů a meditujete ve speciálních komorách. Právě tam získáváte a prohlubujete své dovednosti.

Ve hře se zároveň setkáte s mnoha různými referencemi na „staré“ Hvězdné války. Hru si zahrajete jak na konzolích Xbox Series X a PlayStation 5, tak i na PC nebo herním notebooku.

Přečtěte si další články ze světa her

PlayStation VR 2: Čím vás nová generace virtuální reality vystřeli ze židle
Recenze: God of War Ragnarök
Levné herní notebooky: Jak si užít parádní hraní i s nižším rozpočtem
Jak funguje ovladač DualSense?
Xbox Series X vs PlayStation 5: Která konzole udělá větší parádu?