Levné herní notebooky: Jak si užít parádní hraní i s nižším rozpočtem

Elektronika

14. 12. 2021

Sehnat pořádný našlapaný herní notebook většinou představuje investici několika desítek tisíc. Poradíme vám, jak si vybrat parádní notebook i s nižším rozpočtem.

Levné herní notebooky

Ukážeme si, jak se vyznat v grafických kartách, co od levnějšího herního notebooku očekávat a na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Jak vybrat herní notebook: Nadupaná grafická karta je základ

Grafická karta (GPU) je bez nadsázky srdce herního notebooku. Výkonná grafická karta odděluje herní notebooky například od běžných kancelářských notebooků. Můžete sáhnout po herním notebooku se slabším procesorem, ale pokud máte slabou grafiku, moc her si na plné detaily nezahrajete. A některé novější herní tituly pak nemusíte rozjet vůbec ani na ty nejnižší detaily.

Grafická karta proto patří mezi úplně základní parametr, který vás při výběru herního notebooku bude zajímat. Jak se zorientovat v nabídce grafických karet? Největšími hráči na trhu s „grafárnami“ jsou firmy NVIDIA a AMD. V naprosté většině herních notebooků ale najdete právě NVIDIA grafickou kartu, a proto se na jejich rozdělení podíváme podrobněji.

Společnost NVIDIA v současné době nabízí dvě hlavní řady grafických karet NVIDIA GeForce GTX a NVIDIA GeForce RTX.

NVIDIA GeForce GTX představuje nižší a střední třídu grafických karet a najdete je ve většině herních noteboocích v cenovém rozpětí 20 000 – 25 000 Kč. Tahle řada se ještě dělí na několik modelů, z nichž každý nese své číselné označení – například NVIDIA 1650 nebo NVIDIA 1660. Platí tu jednoduchá pomůcka, že čím vyšší číslo v názvu, tím výkonnější grafická karta. A výkonnější grafika vám umožní užít si hru na vyšší detaily, s lepší texturou a plynulejšími přechody mezi obrazy.

S nižší řadou grafických karet spustíte většinu starších her naprosto bez problému. U novějších titulů se pak nejspíš neobejdete bez snížených detailů, případně hru nemusíte spustit vůbec. Výrobci her pak většinou udávají minimální nároky na hardware, na jakém si hru pohodlně zahrajete.

Pokud ale sáhnete například po grafické kartě NVIDIA GeForce GTX 1660 nebo 1660Ti, pak dostanete parádní výkon, Full HD rozlišení a užijete si hraní na nejvyšší detaily.

Řada grafických NVIDIA GeForce RTX patří v současné době mezi ty nejvýkonnější karty, které v herních noteboocích najdete. Oproti starší modelové řadě nabízí kromě většího výkonu také technologii ray tracingu. To dodává hře realističtější texturu.  Grafická karta podporující ray tracing dokáže mnohem lépe pracovat se světlem a stínem.

Povrchy díky téhle nové technice renderování vypadají jako skutečné, odráží se od nich světlo podobně jako ve skutečném světě a díky tomu vás hra vtáhne ještě více do děje. Pokud ve hře půjdete kolem skleněného povrchu, uvidíte v něm svůj odraz. Podobně se bude světlo a stín chovat třeba na vodě, sněhu a další hladkých površích.

Grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 2060, která zvládne virtuální realitu, ray tracing a hraní ve Full HD rozlišení, najdete i v levnějších modelech. Mrkněte třeba na oblíbený herní notebook Lenovo Legion 5, který nabízí parádní herní výkon, aniž by vás přitom finančně vysál.

Vyšší modely grafický karet z řady RTX pak najdete spíš v dražších herních noteboocích, ale i se základními modely z téhle série získáte dokonalý herní zážitek.

Levné herní notebooky

A co paměť grafické karty?

Za úplně minimální hodnotu se u herních notebooků bere 4 GB samostatné paměti grafické karty. Čím dražší „herní bestii“ vyberete, tím větší kapacitu paměti grafické karty dostanete.

Paměť grafické karty není pro samotné hraní tak zásadní jako výkon grafické karty. Ale umožní vám dostat ze hry zase o fous víc funkcí a vyšší detaily.

Každá funkcionalita navíc (ray tracing, vyhlazení textury obrazu a hran) užírá paměť. Takže zase platí, že více prostoru na kartě zaručí lepší herní výsledek.

Kapacitou 6 GB paměti grafické karty se chlubí třeba herní notebook HP Pavilion Gaming 15, který má navíc příjemnou cenovku pod 25 000 Kč. 

Jaké další parametry sledovat u herního notebooku

Grafická karta je v herním notebooku důležitá, ale sama o sobě nestačí. Abyste si užili opravdu pohodlné hraní, je fajn omrknout detailněji i jiné parametry. Podíváme se trošku blíž na další klíčové vlastnosti, jaké od slušného herního notebooku očekáváte.

Procesor

Podobně jako u grafických karet najdeme i na poli procesorů dva hlavní hráče. Firmu AMD a společnost Intel. Když to hodně zobecníme, tak se dá říct, že procesory AMD patří ve srovnání s procesory od Intelu k těm levnějším a malinko méně výkonným.

Ale to vůbec neznamená, že byste se jim měli vyhýbat. Hernímu notebooku totiž spíš odpustíte slabší výkon procesoru než horší grafickou kartu. Pojďme se na jednotlivé typy procesorů podívat malinko blíž.

Jaké procesory najdete v levnějších herních noteboocích do 30 000 Kč?

Intel Core i5tenhle typ procesoru najdete v naprosté většině levných herních notebooků. Nejedná se o žádnou raketu ve světě procesorů, ale svůj účel splní.  Hodí se hlavně pro příležitostné hráče, nebo právě všechny, kdo mají na herní notebook omezený rozpočet, ale i tak si chtějí užít parádní hraní.

Intel Core i7tady už se dostáváme do vyšší ligy. Herní notebooky s tímhle 8jádrovým procesorem jsou výkonnější zhruba o 30 % ve srovnání se starší generací Intel Core i5. Pro hráče to znamená lepší zážitek ze hry, rychlejší, plynulejší a svižnější chod notebooku. Abyste si užili nejnovější herní tituly jako je třeba Cyberpunk 2077, měli byste sáhnout po notebooku alespoň s tímto procesorem.

AMD Ryzen 5tenhle procesor představuje alternativu k procesorům Intel Core i5. Nabízí stejný počet jader (4) a podobný výkon. Najdete ho v i oblíbených herních noteboocích HP Pavilion Gaming, Acer Nitro nebo Lenovo Legion.

AMD Ryzen 7vyšší modelová řada, která svými parametry odpovídá procesorům Intel Core i7. Stejně jako sedmá generace procesorů od Intelu nabízí AMD Ryzen 7 více než slušný výkon a 8 jader. Častěji na něj narazíte v dražších mašinách. Ale dají se sehnat i v populárních herních noteboocích s nižší cenovkou. Mrkněte třeba na řadu Asus ROG.

Levné herní notebooky

Operační paměť RAM

Hodnota operační paměti RAM začíná u herních notebooků na 8 GB. Což většina gamerů považuje za naprosté minimum. Operační paměť se totiž stará o rychlé spouštění a načítání programů. Což je u spouštění her poměrně zásadní. Určitě si nechcete pustit hru a pak si jít vařit kafe nebo dělat svačinu, zatímco se notebook startuje. Ideální je téměř okamžitá odezva a bleskurychlé načítání.

Dobrá zpráva je, že i v herních noteboocích pod 30 000 Kč najdete operační paměť s kapacitou 16 GB. Tahle hodnota představuje zlatý standard a patří opravdu k povinné výbavě každého hráče, který to myslí s hraním vážně. Na první pohled se to nemusí zdát, ale i běžné pracovní nasazení je poměrně náročné na výpočetní výkon a hra zaměstná váš notebook několikanásobně víc.

Kapacita úložiště a typ disku

Abyste si mohli hry zahrát, potřebujete je mít kam uložit. Každá hra totiž při instalaci vyžaduje určitou kapacitu volného prostoru. Většina levnějších herních notebooků nabízí kapacitu disku 512 GB. Samozřejmě čím více volné paměti, tím lépe. Ale počítejte s tím, že i tento parametr dost zásadně zahýbe s cenou. Přesto najdete herní notebooky s úložištěm 1 TB do 30 000 Kč. Co se týče samotného typu disku, pak herním mašinám dominují notebooky s SSD disky. Jsou velmi rychlé a mají vyšší odolnost proti mechanickému poškození díky absenci pohyblivých částí.

Rozlišení displeje a úhlopříčka

Řekneme si to narovinu. Můžete mít v herním notebooku 4K rozlišení displeje, ale taky si za něj připlatíte, a to opravdu vyšší desítky tisíc korun. Dobrá zpráva je, že u herních notebooků úplně stačí rozlišení Full HD. Pro kvalitní prožitek ze hry je rozlišení displeje samozřejmě důležité, ale nemusíte nutně sahat po Ultra HD.
Rozdíl v rozlišení navíc není tak markantní, a i na větších mašinách třeba se 17palcovým displejem je Full HD rozlišení úplně v pohodě a naprosto vám postačí. Mnohem zásadnější pro parádní hraní je už výše zmíněná grafická karta, její výkon a paměť.

Rozlišení displeje a velikost úhlopříčky spolu úzce souvisí. Většina herních notebooků nabízí standardní velikost 15,6 palce. Samozřejmě je na takovém displeji herní prožitek trošku jiný než na velkém monitoru nebo třeba na televizi, když hrajete na konzoli. S výkonnou grafickou kartou a slušnou obnovovací frekvencí je ale i standardní velikost monitoru na notebooku dostatečná a hraní si užijete.

Pokud byste přeci jen chtěli o malinko větší displej a nevadí vám, že se tím zvýší i celková hmotnost notebooku, mrkněte na herní notebooky se 17palcovým displejem. I v téhle kategorii sežene našlapané mašiny v ceně kolem 25 000 Kč. Potěší vás třeba populární herní notebook Acer Nitro 5, který v sobě ukrývá nadupanou grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 3050 s 4 GB vlastní paměi, 17,3palcový displejFull HD rozlišením a s obnovovací frekvencí 144 Hz.

Levné herní notebooky

Obnovovací frekvence displeje 

Často jde o trošku opomíjený parametr, který ale výrazně ovlivňuje celkový herní zážitek. Čím vyšší obnovovací frekvence, tím plynulejší je přechod mezi obrazy. Obnovovací frekvence zjednodušeně udává schopnost displeje zobrazit určitý počet snímků za sekundu.

Hlavně u akčních her jako je Fortnite, stříleček typu Call of Duty nebo Battlefield je vyšší obnovovací frekvence veliká výhoda. Obraz je celkově ostřejší, pohyb ve hře plynulejší. Hráč má výhodu, že displej také velmi rychle reaguje na pohyby myší. A rychlá odezva zvlášť v kompetitivních hrách patří mezi naprostý základ.

Pokud hrajete často hry online s dalšími hráči, pak se poohlédněte po obnovovací frekvenci alespoň 120 Hz. I u single player her a příběhověk oceníte větší plynulost obrazu. Lépe si užijete celý děj i cut scény a méně vás budou ze hraní bolet oči.

I levnější notebooky mají ve své výbavě často obnovovací frekvenci displeje 144 Hz. Ty nejvíc našlapané mašiny dosahují hodnot až 200 Hz. Ceny takových notebooků jsou ale výrazně vyšší a pro běžné hraní bohatě stačí obnovovací frekvence od 120 Hz.

Levné herní notebooky do 30 000: Zvládnou většinu her, ale smiřte se s kompromisy

Teď už znáte základní parametry, které vám s výběrem správného herního notebooku pomůžou. Nejlevnější herní notebooky začínají zhruba na částce kolem 20 000 Kč. Pokud sáhnete po takové mašince, počítejte s tím, že v některých ohledech budete muset slevit a nevyhnete se kompromisům.

Nejlevnější herní notebooky jsou určené spíše pro příležitostné nebo méně náročné hráče. Pokud si chcete užít hlavně single player a příběhové hry, pak je levnější notebook naprosto v pohodě volba.

Pokud musíte někde slevit, zkuste spíš vybírat lepší grafickou kartu třeba na úkor procesoru, nebo se smiřte s nižší kapacitou úložiště. I náročnější hráči, kteří si chtějí užít nejnovější možnost v hraní jako je například ray tracing, si nemusí připravovat horentní sumy.

Tuhle moderní výbavu totiž najdete i v herních noteboocích kolem 25 000 – 30 000 Kč. Potěší vás opravdu našlapanou grafickou kartou, výkonným procesorem i dostatečnou kapacitou operační paměti.

Mrkněte se na celou nabídku levných herních notebooků a užijte si své oblíbené hry na nové mašině.