Jak funguje ovladač DualSense? Vyzkoušeli jsme ho v Astro‘s Playroom

Gaming

3. 3. 2021

Haptická odezva, adaptivní spouště… Nový ovladač na PlayStation 5 přináší řadu inovací, které doslova ovládnou vaše smysly. Zní to až příliš dobře? Pak si držte klobouky a těšte na spanilou jízdu. DualSense jsme za vás otestovali (nejen) v Astro‘s Playroom a už teď vám mohu prozradit, že vysoce předčil moje očekávání. Přečtěte si, proč byste určitě neměli vynechat Astro‘s Playroom a proč je DualSense hotová senzace.

Jak funguje DualSense na PS5?

Astro‘s Playroom představuje magický vesmír uvnitř PS5

Ačkoli hru dostanete zadarmo s konzolí, rozhodně se nejedná o žádný nudný tutoriál nebo minihříčku, ale plnohodnotnou hru. Astro‘s Playroom je doslova „hřištěm“, ve které se doopravdy vyblbnete, a krásnou demonstrací toho, co všechno vám PS5 může nabídnout.

Společně s malým robůtkem (Astro) se v Astro’s Playroom vydáváte na poznávací cestu po vnitřnostech PlayStationu 5 (ačkoli kluziště ani moře herní konzole samozřejmě fyzicky neobsahuje). Pokud se tak už nestalo, připravte se, že vám po dohrání Astro’s Playroom celá konzole přiroste mnohem více k srdci. Zdá se vám hlavní hrdina trochu povědomý? Máte pravdu. S Astrem už jste se mohli setkat v PlayStation VR.

I když se vám na první pohled může zdát, že se jedná spíš o hru pro děti, rozhodně není tak jednoduchá, jak možná vypadá. V Astro‘s Playroom na vás čekají velcí bossové, nebezpeční nepřátelé a řada důvtipných úkolů. Co se mi ale líbí nejvíc je, že tahle neuvěřitelně roztomilá hra je promyšlená do posledního detailu (stejně jako samotná konzole). Můžete se těšit na spoustu easter eggs, odkazů na další úspěšné hry a memorabilie značky PlayStation, které budete sbírat jako „suvenýry“. Všechny objekty, které ve hře posbíráte, si pak můžete prohlédnout v centrální laboratoři a dokonce si s nimi trochu pohrát. Astro‘s Playroom vás tak zábavnou metodou seznamuje s historií značky PS.

Recenze PS5 a DualSense

Astro‘s Playroom obsahuje celou řadu skrytých vychytávek a bonusů, takže se do hry přirozeně chcete neustále vracet a prozkoumávat opravdu každičký pixel, aby vám něco náhodou neuniklo. Astro každopádně není jediný robůtek, který konzoli obývá. Všude tak narazíte na další obyvatele-robůtky, kteří vám fandí, natáčí film, opékají si buřty, dovádí na sněhu, nebo třeba obdivují nový přírůstek do sbírky v laboratoři.

V neposlední řadě musím zmínit naprosto boží soundtrack, který z hlavy jen tak nedostanete. Hudební podkres skvěle dokresluje povahu hry a rozdílných světů, které navštěvujete (a možná vám poví i krátký příběh, když budete pořádně poslouchat). Při prodírání džunglí GPU (grafického procesoru) vás tak bude povzbuzovat píseň… no o čem jiném, než o GPU („I’m your GPU, GPU“).

Teď už se ale konečně pojďme mrknout na hlavní hvězdu: ovladač DualSense.

Recenze ovladače DualSense

Ovladač DualSense rozvibruje vaše smysly a posune herní zážitek na nový level

Ovladač DualSense už od prvního pohledu vypadá luxusně a značný upgrade budete cítit i ve chvíli, kdy si ho poprvé vezmete do ruky. Má příjemný povrch a delší úchop než DualShock, což mně osobně vyhovuje. Hráčům, kteří hraním tráví dlouhé hodiny a hodiny, může vadit, že je ovladač trochu těžší (konkrétně asi o 70 gramů). To ale pravděpodobně souvisí s tím, že obsahuje nové technologie a mnohem více funkcí (což je pro mě dostatečná omluva). Obecně je vidět, že se vývojáři nad ovladačem pořádně zamysleli a brali ohled na skutečné hráče, kterým ovladač dobře padne do ruky, a tak hravě předčí své předchůdce.

Vedle klasických tlačítek, která k PlayStationu patří už od počátku věků, je ovladač vybaven zabudovaným mikrofonem, touchpadem, adaptivními spouštěmi a haptickou odezvou. Upřímně, technologie nového ovladače je něco, co se nedá jen tak popsat. Musíte si ho vzít do ruky a cítit, co to s vámi udělá. Odpor trigerrů a haptická odezva je neskutečným evolučním skokem od doby, kdy se vám ovladač uměl pouze vrnět v ruce a upozornit na to, že se někde něco děje. Nová technologie DualSense ovladače nyní dokáže vibrace lépe ovládat a směřovat do konkrétní části ruky, takže vám poskytne mnohem přesnější reakce a pocity.

Recenze PS5 a ovladače DualSense

Ovladač nejen že simuluje různé druhy pohybů, ale už pouhým držením ovladače poznáte, po jakém povrchu se pohybujete. Ať už se prodíráte trávou, kloužete po ledě, nebo běžíte po cestě ze skla, oceli či betonu, díky ovladači si užijete každý krok. Famózní zážitek ale nestojí pouze na vibracích. Stejně jako chuť jídla doplňuje jeho vůně, také každou vibraci doplňuje i konkrétní zvuk přímo z reproduktoru na ovladači a výsledkem je opravdu realistický zážitek.

DualSense už dávno není o pouhém mačkání tlačítek

Upřímně doufám, že vývojáři, jejichž hra zamíří na PS5, si nejdřív projdou Astro‘s Playroom. Během hraní se dostáváte se do různých světů i situací a Sony nám tak krásně předvádí celou širokou škálu funkcí ovladače DualSense a jejich adaptaci do herního prostředí. Ovladač vás vtáhne do hry jako nikdy dřív a hraní je díky němu mnohem interaktivnější, skutečnější a hlavně ještě větší zábava.

Hraní s ovladačem DualSense už dávno není o pouhém mačkání tlačítek. Do ovladače musíte fouknout, abyste roztočili větrník, naklánět se směrem, kudy chcete letět, nebo se rychle roztočit, když se chcete zhoupnout na liáně. Na spoušti pocítíte odpor a zavrnění, jako byste stříleli ze skutečného luku nebo šlapali na pedál v autě. V neposlední řadě jde i o citlivost na to, jak rychle či silně spoušť stisknete a držíte (takže velice brzy zjistíte, jak to vypadá, když váš život visí na vlásku). Astro’s Playroom ale využívá i prostřední panel ovladače a brzy zjistíte, že umí mnohem víc, než vás jen dostat do herního menu. 

Recenze PS5 a ovladače DualSense

Intenzitu vibrací, hmatové odezvy a adaptivních spouští si můžete upravit nebo zcela vypnout v nastavení svého PlayStation 5. V singleplayeru by to ale rozhodně byla škoda, protože se tím ochudíte o masivní zážitek. Vypnutí responzivních funkcí ovladače tak zvažujte pouze v kompetitivních typech her, kde by vás mohly rozptylovat.

Stojí ovladač DualSense za to?

Klady

  • Haptická odezva vás vtáhne do hry jako nikdy dřív
  • Adaptivní spouště vás ještě více spojí s herním prostředím
  • Pěkný design
  • Příjemný materiál
  • Dobře sedí v ruce
  • Detailní zpracování

Zápory

  • Je trochu těžší než DualShock
  • Světlá barva se pravděpodobně brzy zašpiní

Kde ovladač DualSense pořídíte

Bezdrátový ovladač DualSense

Chcete se dozvědět více i o samotné konzoli? Pak si přečtěte i naši recenzi na PlayStation 5.