Spider-Man: Miles Morales – co přináší pavoučí dobrodružství na PS5

Spider-Man: Miles Morales – co přináší pavoučí dobrodružství na PS5

  • 22. 01. 2021

New York byl loni zřejmě hodný, k Vánocům totiž dostal dalšího Spider-Mana! Přivítejte Milese, 17letého pavoučího chlapce, kterého si pod křídla nevzal nikdo jiný než samotný Peter Parker. Milese učí ovládat své schopnosti a stát se plnohodnotným superhrdinou, I Spider-Man ale někdy potřebuje oddech. A tak zatímco Peter odjíždí na dovolenou, vy se jako Miles Morales stáváte jediným Spider-Manem New Yorku. Pojďme se mrknout na kloub hře, která od hráčů na Googlu dosáhla hodnocení neskutečných 96 %.

Spider-Man z Harlemu dobývá New York

Ačkoli je Miles Morales pokračováním Spider-Mana a určité podobnosti ve hrách určitě najdete, čekají na vás nové postavy i zcela nový příběh. Jakmile Peter vytáhne paty z města, rozhoří se konflikt mezi energetickou korporací Roxxon a záškodnickým gangem, který se označuje jako „underground“. Někdo ale musí ochránit nevinné občany, vypátrat, co se doopravdy děje a zajistit, že jste v Peterově nepřítomnosti nepodpálili New York. No jasně, tohle všechno spadne právě na vás.

Do příběhu a drama hned skočíte rovnýma nohama, žádnou poklidnou seznamovačku nečekejte ani v tutorialu. Spider-Man mě lapil a nepustil, protože příběh má spád, příjemně plyne a neustále se kolem něco děje. Postupně se také stále více sbližujete i s vedlejšími postavami. Jejich charaktery rozhodně nejsou ploché a některé vás možná slušně překvapí. Díky tomu hltáte každou linku a čekáte, kam to všechno vlastně povede.

Většina příběhu se odehrává v oblasti Harlemu, ze kterého Miles pochází, určitě se ale nemusíte omezovat pouze na něj. Jedná se vlastně o stejnou mapu otevřeného městského světa, kterou možná znáte z předchozího Spider-Mana. Tentokrát je ale New York pokrytý sněhem a chystá se na Vánoce, takže nechybí ani mraky vánočních dekorací. Pokud v létě náhodou zatoužíte po vánoční atmosféře, jednoduše si doma zapalte františka a zapněte Spider-Mana: Miles Morales. Nemáte zač.

Spider-Man: Miles Morales pro PS5

Miles kromě toho, že se snaží najít sám sebe, neustále bojuje s nálepkou „ten druhý Spider-Man“. Newyorčanům se snaží zalíbit tím, že ho kdokoli může požádat o pomoc prostřednictvím mobilní aplikace. Ta Milese ve hře neustále upozorňuje na nové (vedlejší) mise. Zločin ale nečeká pouze na notifikaci v appce. Takže když se zrovna kocháte svým odrazem s novým oblekem v okně nebo vás dělí jediná zeď od vytouženého lootu, uprchlí zločinci se zrovna rozhodnou přepadnout nedalekou dodávku. Co to bude: klid a vy, nebo někomu zachráníte kejhák? Miles už má jasno…

Ve městě je živo a bylo příjemným zjištěním, že jeho lidé nepůsobí jako chodící roboti. Potěšíte je, když si s nimi plácnete nebo se vyfotíte s případnými fanoušky. Rozhodně vám ale nepoděkují, když jim ze střechy skočíte na hlavu.

Jako správný Spider-Man byste měli mít přehled o tom, co se ve městě děje. Při svištění městem tak můžete poslouchat místní rádio nebo se přihlásit k zajímavým podcastům. Nejvíc mě pobavil podcast s fakty o městských holubech – možná vám to zní divně, ale doporučuji ho všemi deseti, určite se neodhlašujte! 

Já chci žít jako Spider-Man

Svištění městem na pavoučích lanech je opravdová lahůdka, takže se nedivte, až stejně jako já strávíte dlouhé hodiny létáním vzduchem, skákáním a běháním po budovách nebo učení se nejrůznějších přemetů, otoček a dalších triků během letu. Mimochodem, jakmile se zhoupnete na laně, spustí se „óda pro hrdinu“ – tedy chytlavá hudební kulisa. Třešnička na dortu, díky které jsem se cítila jako skutečný Spider-Man ve filmu.

Na mapě narazíte i na reálné newyorské památky a významná místa. Stačí chvilka a ze Spider-Mana se rychle proměníte v turistu bloumajícího městem. Hra ovšem nejen úchvatně vypadá (a zní), ale především běží jako po másle. Pokud jste zvyklí na to, že si při naskočení načítací obrazovky jdete uvařit oběd, určitě oceníte změnu v podobě téměř neexistujícího načítání. Ať už jde o zapnutí hry, fast travel nebo návrat k poslednímu checkpointu, když jste dostali ťafku, při načítání se ani nestačíte zvednout ze židle a říct „to je ale rychlej pavouk“.

Spider-Man: Miles Morales pro PlayStation 5

Nový Spider-Man, nové schopnosti

Miles není jen obyčejný Spider-Man (nebo spíš Spider-Boy?). Kromě klasických bojových technik se můžete těšit také na zcela nové schopnosti. Miles umí generovat „bio-elektřinu“, kterou používá pro speciální venom útoky. Ty vám mohou slušně píchnout ve rvačkách – nebo když mamka potřebuje nahodit pojistky. Jo a taky můžete být neviditelní.

Boj je opravdová zábava – a to i v případě, že často dostáváte na frak. Postupně se učíte nové útoky, které okoření každou bojovou scénu. Když náhodou zapomenete, jak na to, podrobný tahák útoků najdete v herním menu. Po mnoha střetech s nepřáteli se vám souboje mohou začít zdát trochu repetitivní, ale na estetice (a hrdinském pocitu) jim to neubírá. A pokud nepatříte mezi nejzkušenější hráče, pravděpodobně si toho při snaze dostat všechny zločince dřív, než oni dostanou vás, ani nestihnete všimnout.

Herní menu je malá říše divů. S novým hrdinou samozřejmě přichází nový strom schopností, které budete postupně odemykat. Když na něco nemáte schopnosti, můžete to dohnat speciálními obleky, vynálezy a dalšími vylepšeními, která odemknete pomocí nasbíraných předmětů. Těch je po městě opravdu dost, takže „honba za pokladem“ vám nějaký čas spolkne.

Tady jsem nicméně narazila asi na jedinou věc, která mi ve hře vadí. Jakmile si totiž zakoupíte vybraný oblek, zmizí u něj popisky o speciálních funkcích a vlastnostech, které vám po oblečení poskytne. Bohužel si nepamatuju, co který oblek dělá, a pokud ho chci použít správně, musím si informace dohledat jinde. Což je zbytečná otrava.

Spider-Man: Miles Morales pro Playstation

Sophiina volba: výkon vs. detail

Tady bude hodně záležet na tom, co od svého herního zážitku očekáváte a upřímně: hra se s oběma možnostmi popasovala na výbornou. Tedy vlastně se třemi.  V grafickém nastavení totiž dostanete na výběr ze 3 možností: Fidelity, Performance a Performance RT (v češtině je to Věrnost, Výkon a Režim výkonu).

Vysoký počet snímků za sekundu (60 FPS) v Performance (Výkon) módu se vám pravděpodobně bude hodit při lítání městem na pavoučích sítích – rozdíl nejvíce pocítíte právě v pohybu, který bude rychlý, hladký a každou reakci či změnu směru pocítíte téměř okamžitě. Scenérie a světla budou pořád dost působivé, pokud ale zrovna nelítáte po městě, určitě dejte šanci módu Fidelity (Věrnost). Ray Tracing dodá už tak nádherné grafice ještě větší šmrnc a realistické odrazy najdete prakticky na každém kroku, jen si sedněte na střechu a kochejte se okolím. Fidelity, které běží ve 4K, si nejlépe vychutnáte na zemi a v interiérech. Výkon nicméně klesne na 30 FPS.

Nechce se vám volit mezi výkonem a kvalitní podívanou? Do hry přibyl ještě třetí mód a zdá se, že Miles Morales přináší řešení, které spojuje to nejlepší z obou světů: Performance RT (Režim výkonu). Nejen že dostanete maximální výkon s 60 FPS, ale zároveň si užijete promakaný okolní svět dokreslený Ray Tracingem. Všude je ale „něco za něco“ a abyste mohl frčet na 60 FPS, trochu to pocítíte na grafice. V praxi tedy čekejte trochu rozmazané detaily a méně lidí na ulici. Je to fajn kompromis. Pokud ale toužíte po co nejlepším grafickém výkonu a lpíte na detailech, pak vás uspokojí pouze Fidelity mód.

Spider-Man pro PS5

Hra, která působí jako film

Přechody do cut scén sice nejsou tak plynulé jako v Marvel’s Avengers, zato často přináší epickou podívanou. Výsledné provedení tak vlastně přirozeně zapadá do hektického velkoměsta a Marvelu se opět povedlo docílit toho, že se ve hře budete cítit jako filmový hrdina. Atmosféru navíc doplňuje skvělý hudební soundtrack, který vám bude znít v hlavě ještě dlouho potom, co hru dohrajete.

Doba hraní pak záleží na tom, jestli si chcete projít pouze hlavní kampaň, nebo skákat po střechách a létat městem po různých vedlejších misích. Rychlíci zvládnou hlavní část dohrát třeba i za 10 hodin, pohodlně a s vedlejšími misemi s ní ale strávíte klidně i 30 hodin.

Pokud nevíte, čím odstartovat hraní na nové konzoli PlayStation 5, se Spidermanem: Miles Morales rozhodně neuděláte chybu. V tuto chvíli se navíc jedná o jednu z mála her, které jsou navržené přímo pro novou konzoli, takže se určitě těšte i zážitek ušitý na míru PS5. Hra tak skvěle využívá potenciál DualSense ovladače s haptickou odezvou, který se vám dostane pod kůži. Doslova!

A výsledný dojem? Spider-Man: Miles Morales je naprostá pecka, která určitě potěší fanoušky Marvelu, otevřeného světa s pěknou grafikou a ty, které zajímá příběh superhrdiny. Miles Morales se opravdu povedl, kladné ohlasy si rozhodně zaslouží a Insomniac Games tak patří velký palec nahoru.