Herní notebooky Zobrazit popis

Herní notebooky umožňují “pařit” vaše oblíbené hry, ať už jste kdekoliv. Doma, u kamarádů nebo třeba v kavárně. Při výběru je důležitá zejména grafická karta, procesor a operační paměť RAM.

Produkty

Jak vybrat herní notebook? 

Pro plynulý chod her je nutné správně zvolit klíčové komponenty. Základem pro herní notebook je dedikovaná grafická karta, výkonný procesor a dostatečně velké úložiště a paměť RAM.

U herních notebooků dominují grafické karty od firmy NVIDIA, které se dělí na sérii RTX a GTX. Nejnovější je řada NVIDIA RTX, jejíž modely patří mezi nejvýkonnější grafické karty na světě. Využívá moderní technologii ray-tracingu, která umožňuje téměř fotorealistické zobrazení světla a stínu. 

Herní notebooky disponují následujícími modely NVIDIA RTX:

  • NVIDIA RTX 2080 a RTX 2080 Ti je to nejvýkonnější, co naleznete na trhu. Je to volba pro hráče, kteří nechtějí dělat při výběru herního notebooku kompromisy.
  • NVIDIA RTX 2070 představuje silný nadprůměr a nabízí dobrý poměr cena výkon. Ve Full HD a 2K rozlišení si zahrajete většinu her.
  • NVIDIA RTX 2060 je zatím nejnižší model řady RTX. Jedná se i tak o solidní střední třídu s funkčním ray-tracingem, podporou virtuální reality a hraním ve Full HD.

Druhá řada, NVIDIA GTX, představuje u herních notebooků nižší a střední třídu. Nalezneme zde základní model NVIDIA GTX 1050 a několik grafických karet střední třídy. Rozdílem oproti řadě RTX je absence technologie ray-tracing. Mezi hlavní modely patří:

  • NVIDIA GTX 1050 a verze 1050 Ti jsou nejlevnější grafické karty, které umožňují slušné hraní. Hodí se na online hry a starší tituly, novější kousky spustíte na nižší detaily.
  • NVIDIA GTX 1650 představuje nižší střední třídu, jedná se o nástupce modelu GTX 1060. Oproti nejlevnější GTX 1050 je vhodná i na hraní nejnovějších her. 
  • NVIDIA GTX 1660 a zejména model 1660 Ti patří do vyšší střední třídy. Výkonem se blíží k RTX 2060. Je ideální na Full HD hraní, ale chybí podpora ray-tracingu.

Při výběru procesoru pro herní notebook máte na výběr mezi AMD Ryzen a Intel Core. Obě značky nabízí vysokou kvalitu a prémiové funkce. Nejvýkonnější herní notebooky disponují procesory Intel Core i7 nebo AMD Ryzen 7. Tyto procesory zvládnou i práci jako stříhání videa či editaci 3D grafiky. Pro běžné hraní ve Full HD stačí procesory Intel Core i5 a AMD Ryzen 5.

Další důležitý parametr při výběru herního notebooku je operační paměť RAM. Minimální množství pro plynulé hraní her je 8 GB. Optimum je 16 GB, které vám poskytuje dostatek paměti na hry i náročnější práci. Pokud nechcete dělat kompromisy a toužíte po tom nejlepší, zvolte si herní notebook s 32 GB RAM.

V neposlední řadě je také důležité zaměřit se na pevný disk. Optimální je zvolit herní notebook s SSD, které umožňuje rychlé načtení operačního systému (zhruba půl minuty) a zajišťuje svižný chod programů. Ideální je kombinace SSD+HDD, kde k rychlému SSD máte ještě pomalejší, ale zato velkokapacitní HDD, které pojme až několik terabajtů dat.