Cyberpunk 2077: Dočkáte se slibovaného dechberoucího zážitku?

Gaming

25. 2. 2021

O Cyberpunku se v posledních 2 měsících mluví snad více než o koronaviru, což je vlastně samo o sobě docela úspěch. Stejně jako postavy a zápletky ve hře, ani pravda o Cyberpunku není černobílá. Hráče dnes ale vesměs dělí na ty, kteří hru zbožňují, a ty, kterým při slovu „Cyberpunk“ vybíhá žilka na čele. Pojďte se se mnou mrknout na to, co můžete od Cyberpunku čekat po prvních záplatách a jak sviští na PlayStationu 5*.

Recenze: Cyberpunk 2077 na PlayStation 5

Než se Cyberpunk 2077 dostal na trh, vývojáři v polském studiu CD Projekt RED na něm pracovali bezmála 8 let. Vyrovnat se úspěšnému Zaklínači 3 rozhodně není snadný úkol a Cyberpunk se tak musel poprat s tím, co zažívá každý mladší sourozenec, který chce předčít své úspěšné bratry a sestry. Bez karambolu se to neobešlo, a tak jedna z nejočekávanějších her roku 2020 zažila velmi rychlý pád. K chybám a záplatám se ale ještě vrátíme.

Hra, která vyšla o 57 let dříve

V Cyberpunku se přenesete, jak už název napovídá, do roku 2077. S touto akční adventurou zavítáte do otevřeného světa oslňujícího Night City a jeho okolí. Město je opravdu obří a plné různých objektů a drobných detailů. A vy se do něj vrhnete jako neohrožený/á V. 

Pokud jste zvídaví „hračičkové“, kteří rádi objevují každé zákoutí hry, piplají si postavu i vybavení a lootují co se dá, hned na začátku zdvihám výstražný prstík – to abyste neřekli, že jsem vás nevarovala. V Cyberpunku totiž snadno utopíte hodiny a hodiny. Vylepšovat si můžete tzv. cyberware – tedy technologické vychytávky, které získáte díky tělesným úpravám, ale i klasické schopnosti a zbraně. A lootu („kořisti“) je po městě opravdu požehnaně.

S vylepšováním souvisí i první past, do které jsem se okamžitě chytila: Postavu si můžete vyladit k obrazu svému, a to od tvaru obličeje přes velikost bradavek a rozmístění pih až po tetovaní, piercingy a další modifikace. Chcete si projít všechny možnosti? Pak si k tomu nezapomeňte udělat kafe a pořádnou sváču.

Cyberunk1

Odpadlíku, vítej v Night City

Zásadní volba vás čeká hned na začátku: jste dítě ulice, „korpoš“ nebo nomád? Cesta, kterou si vyberete, určí váš životní příběh a herní intro. Tři různé příběhy ale nakonec vedou ke stejnému osudu. Jakmile projdete intro a spolčíte se s Jackiem, dostanete se do hlavní dějové linky. Tahle volba vám ale přinese specifické schopnosti a v určitých situacích i volbu dialogů, které se vám mohou hodit během hry, nebo vám odemkne speciální mise.

Hlavní zápletka začíná v momentě, kdy se dostanete k vzácnému biočipu. Ten vám ale kromě nesmrtelnosti přinese i překvápko v podobě Johnnyho Silverhanda (ano, Keanu Reeves aka Neo aka John Wick si může na seznam svých silných postav připsat i teroristu Johnnyho). Ale pozor: to se nestane dřív než za pár hodin hraní.

Co jste možná nevěděli: Vývojáři původně zamýšleli, že hru (tutoriál) ve chvíli, kdy se spojíte s Jackiem a začnete hlavní kampaň, rozšíří o další sérii úkolů. Nakonec se do hry dostala pouze cut scéna, která vám tento sled událostí představí jako krátký film.

Hlavní příběh můžete proběhnout za 25-30 hodin, ale silně to nedoporučuju. Vedlejší mise vám totiž přinesou nejen další možnosti co se týče skillpointů, vybavení, spojenců a jiných skrytých misí, ale mohou ovlivnit i celou hlavní story. A kromě toho vás budou bavit. Vedlejší mise najdete v menu, ale další jsou skryté v zákoutích po celém městě. Než si hru kompletně projdete, strávíte s ní kolem 100 hodin.

Cyberpunk nabízí opravdu velkou volnost s neskutečným množstvím možností a já si ani nedokážu představit, kolik práce to všechno stálo. Za každým rozhodnutím čeká dominová série spojitostí, které vás zavedou k jednomu z 5 různých konců. Každý tak může hru projít úplně jinak a odnést si z ní zcela odlišný zážitek.

Vše, co v Cyberpunku uděláte, s sebou nese následky a vaše činy ovlivní, co si o vás okolní svět bude myslet. Všechny situace, do kterých se dostanete, se většinou dají vyřešit mnoha různými způsoby (a některé z nich vás možná nenapadnou do chvíle, než o ně omylem zakopnete). Rozhodně to ale neznamená, že by hra s tolika možnými řešeními byla jednoduchá. Ani v easy módu přátelé neumírají, kdykoli se na ně nepěkně podíváte.

Velké plus Cyberpunku za to, že jsem nenarazila na žádná hluchá místa, kampaň příjemně plyne a čím více času ve hře strávíte, tím je děj zajímavější a napínavější. Samotné postavy, kterých je ve hře požehnáno, jsou slušně propracované. V podstatě u nikoho nemůžete očekávat, že se zachová tak, jak vy předpokládáte. To, že se někdo tváří jako váš kámoš ještě neznamená, že se vás nechystá podrazit.

Skvělé jsou i samotné dialogy – což dokládá fakt, že jsem je sledovala se zájmem a nikde jsem neměla nutkání je přeskakovat. Bylo to pro mě trochu překvapení, ale musím přiznat, že jsem si užila i český překlad, který se celkem úspěšně snaží napodobit atmosféru, styl a vtip anglického originálu.

návod ew

Cesta do ráje vede peklem

Musím říct, že začátky ve hře pro mě byly opravdu krušné a měla jsem co dělat, abych se nevztekla. Pohltil mě totiž naprostý zmatek. Kolem se toho dělo tolik, že jsem se nestíhala pořádně soustředit na příběhovou linku, takže jsem se ztrácela ve světě i v souvislostech.

Například herní menu by si rozhodně zasloužilo upgrade (a ne, žádný návod v tutoriálu nečekejte). Než jsem zjistila, kde se v tom labyrintu věci uloží, prodají nebo vybaví do akce, běhala jsem asi půl hodiny po městě úplně bosa.

Jakmile přežijete začátek a konečně se ve hře zorientujete, čeká vás sladká odměna. I když to možná bude znamenat, že budete muset stejně jako já často zastavovat a googlit. Až si osvojíte mechaniku, můžete se konečně plně soustředit i na samotný příběh, který rozhodně stojí za to.

Recenze: Cyberpunk 2077 na PS5

Hru přizpůsobte schopnostem, které ovládáte nejlíp

Asi už jste pochopili, že jestli trpíte rozhodovací paralýzou, bude pro vás Cyberpunk 2077 těžkou zkouškou. Jeho krása ale spočívá v tom, že si s hrou můžete dělat prakticky cokoli si zamanete.

Samotný strom schopností by si sám zasloužil obsáhlý herní manuál. Každá z 5 kategorií totiž skrývá jiné schopnosti a výhody (a vlastní 2-3 stromy schopností). Herní build si pak stavíte podle toho, jestli se nepřáteli chcete prostřílet, poměřit síly v přímém boji nebo se jako tajný špion naučíte tiše plížit a hackovat zařízení i nepřátele na dálku. Skillpointy, které vám v tom pomohou, se neodvíjí jen od zkušenosti a počtu XPček, ale dostanete je i za splnění různých výzev, což mně osobně přijde super.   

Co je herní build


Herní build v podstatě znamená, že se za vás někdo zamyslel a přišel na ideální kombinaci zbraní, vylepšení, skillů atd., které vám pomohou s budováním herního charakteru (ten se zpravidla odvíjí od specifických vlastností postavy a stylu hráče). Tento „recept“ vám pak pomůže čelit nepřátelům a zvládnout herní mise a úkoly stylem, který preferujete. Stačí trochu pogooglit a určitě jich pár najdete.

Vedle schopností tu najdete i kopu zbraní a je na vás, jestli je budete časem obměňovat, nebo si vytuníte svou oblíbenou (která za vás nakonec bude třeba sama mířit nepřátelům přímo na hlavu). Mnoho věcí a součástek si můžete vyrobit z nasbíraných materiálů. Neposlední kapitolou je pak je samotné oblečení. Při toulkách městem objevíte mnoho vybavení a místo módních trendů brzy půjdete po tom, co vám v příští misi s větší pravděpodobností zachrání kejhák.

Recenze: Cyberpunk 2077 na P25

Co vás může štvát

  • Policie ve hře prakticky nemá význam. Glitch (chyba), který způsobil, že se vám strážník z ničeho nic objeví za zády, už ve hře pravděpodobně nepotkáte díky novým patchům (záplatám, pomocí kterých vývojáři zpětně opravují chyby ve hře). Policie se po vás ale při porušování zákona moc nepožene a ztratíte ji za prvním rohem.
  • Řízení aut stojí tak trochu za starou bačkoru. Pokud se potřebujete dostat někam daleko, raději nejdřív použijte rychlé cestování.
  • Glitche a bugy.

Ačkoli o „to nejhorší“ se už postaraly první záplaty, hra stále obsahuje bugy. Ty trápí především hráče na starších konzolích. První záplaty hru místy ještě více rozbily a až 22. ledna vyšel velký patch, který přinesl významná vylepšení (více podrobností najdete na oficiálních stránkách Cyberpunku).

Další patch by měl vyjít v průběhu února, většina vylepšení se ale zaměřuje především na nové platformy. Hráči starších konzolí si proto pravděpodobně budou muset počkat alespoň do konce roku. Pokud patříte mezi fanoušky Cyberpunku a těšíte se i na pecky jako Far Cry 6 nebo Horizon: Forbidden West, které letos mají vyjít, možná už nastal čas upgradu na novější konzoli.

Na PlayStation 5, Xbox Series a herním počítači by hra měla být pohodlně hratelná, ačkoli místy bohužel působí nedodělaně. Osobně mi jednou spadla celá hra a občas mi nešly sebrat některé předměty, na žádné další větší problémy, které by znesnadňovaly postup ve hře, jsem ale nenarazila. Některé glitche navíc mohou být celkem zábavné. Díky levitujícímu kufru jsem například objevila geniální foto mód.

Recenze: Cyberpunk 2077 na PS 5

Co ještě stojí za zmínku

  • Soundtrack je boží a skvěle dokresluje atmosféru míst.
  • Braindance technologie do hry přináší příjemné ozvláštnění, které vám pomůže při vyšetřování zločinů. Hledáte a zkoumáte veškeré fyzické i zvukové stopy a v akci se budete cítit jako Sherlock Holmes.
  • Grafika je opravdu mazec.
  • Multiplayer na konzole PlayStation 5 a Xbox Series X se měl dostavit už v druhé polovině roku, pravděpodobně si na něj ale počkáme až do roku 2022.
  • Propracovaný otevřený svět – Cyberpunk přináší úchvatný otevřený svět plný tělesných kybermodifikací a vychytávek budoucnosti. Pokud máte rádi sci-fi, RPG post-apokalyptické světy a velké příběhy, uličky Night City vás brzy lapí a vy v nich lehce ztratíte desítky hodin.

Závěrečné shrnutí

Přes prvotní potíže, které u mě souvisely spíš s orientací ve hře než s jejím fungováním, jsem si Cyberpunk na PS5 užila. Ve hře se toho nicméně děje opravdu hodně a zdá se, že vývojáři si toho na sebe naložili příliš mnoho.

Snad žádná hra ale neběží hned od vydání perfektně a na všech zařízeních (což je ale rozhodně neomlouvá) a v Cyberpunku chyb najdete určitě dost. Silná označení jako „průser“ či „propadák“ si ale podle mě nezaslouží. Podobné problémy se v minulosti ostatně nevyhnuly mnoha velkým titulům a studiím (například hra No Man‘s Sky představila dlouho slibovaný multiplayer až rok a půl po jeho vydání). Šílenství a celou aféru kolem Cyberpunku pravděpodobně ještě umocnil fakt, že se následky pandemie odložilo mnoho dalších herních titulů.

Shrnuto podtrženo, Cyberpunk přináší velkolepý herní zážitek a ačkoli má své mouchy, není to nic, co by u RPG s velkým otevřeným světem mělo být zásadním problémem. I přesto ho ale doporučuji hrát na konzolích nové generace. Cyberpunk má obrovský potenciál a pokud se vývojářům podaří hru vyladit, bude to opravdu dechberoucí (breathtaking) zážitek.

 

Kde hru pořídíte

Cyberpunk 2077 pro Xbox One 

Cbyerpunk 2077 pro PlayStation 4

*V době recenze jsem Cyberpunk 2077 hrála ve verzi pro PlayStation 4 na konzoli PlayStation 5 v režimu zpětné kompatibility. Plnohodnotnou verzi pro konzoli PS5 očekáváme koncem tohoto roku.