Seznamte se s PlayStation 5

Gaming

3. 3. 2021

Herní konzole PlayStation 5 byla vyprodaná dávno před tím, než se dočkala uvedení na trh a ačkoli už od oficiálního vydání uplynulo více než čtvrt roku, mnoho nadšených hráčů na svou jízdu s PS5 stále čeká. Stojí nová konzole za tak dlouhé napínání? Já si myslím, že rozhodně ano. Pojďme se mrknout na to, co na konzoli (ne)funguje, proč je DualSense kouzelný ovladač a co přináší zásadní změnu, která posouvá celý hráčský zážitek na novou úroveň.

Recenze: PS5 a nový ovladač pod drobnohledem

PS5: Vesmírná loď přistává

Okolo designu PlayStation 5 se hned od jeho prvního zveřejnění strhla lavina diskuzí. Někteří tvrdí, že konzole je prostě ošklivá, jiní Sony chválí za její nadčasovost a moderní vzhled, já si myslím, že vypadá jak vesmírná loď. Jedno je ale jisté: je to opravdu kus zařízení, který v obýváku jen tak neschováte.

PS5 si můžete pořídit v tzv. Digital Edition, kdy si veškeré hry kupujete pouze online v obchodu PlayStation®Store, nebo s přidanou Blu-ray mechanikou. Pokud patříte mezi fanoušky se sbírkou fyzických her nebo hru po dohrání posíláte dál, pak se bez Blu-ray mechaniky určitě neobejdete. Žádný jiný zásadní rozdíl mezi konzolemi nehledejte.

Recenze PlayStation 5

Stále mi ale přijde trochu zvláštní, že si hru nemůžete zahrát rovnou z disku, protože nejdřív stahuje mnoho GB dat přímo do konzole (odkud se pak i načítá). Bez vloženého disku si ji ale stejně nezahrajete a disk neslouží ani k uložení vašeho postupu ve hře. Pokud vám v konzoli dojde místo (a dřív nebo později se to určitě stane, protože paměť není nijak ohromující), budete muset hry mazat a znovu nahrávat. Svůj progres si bohužel už neuložíte ani na Flash Disk. Jedinou možností je uložení do Cloudu – ovšem pouze pokud si platíte PlayStation Plus.

Co se herního sortimentu týče, PlayStation není příliš kompatibilní se staršími verzemi (pokud nepočítáme vybrané hry z PlayStation Now). Zpětnou kompatibilitu proto čekejte pouze s PS4. Pořád ale máte na výběr z množství kvalitních her, jejichž řady se budou neustále rozšiřovat.

zaba_clanek

Z nových funkcí se vám bude točit hlava rychlostí až 120 FPS

Jednou z nejzásadnějších funkcí nové konzole, které si všimnete prakticky okamžitě, je mnohem rychlejší načítání. Základní rozhraní PlayStation 5 je rozhodně svižnější a ani při načítání her nečekáte déle než pár sekund. Což je obrovský posun vpřed ve srovnání s PS4, kde jste si při naskočení načítací obrazovky mohli jít udělat kafe a ručně si ho namlít. Za další top upgrade považuji skutečnost, že konzole ani při intenzivnějším hraní nehučí jako starý vysavač. Naopak ani nevíte, že tam nějakou konzoli máte. 100% tichošlápek to ale také není a když konzoli uspíte, občas uslyšíte její tichounké bručení. Velký krok vpřed, ale stále tu zbývá prostor na zlepšení. 

Je vidět, že se PS5 opravdu myslí na hráče, takže si užijete řadu nových funkcí. Například díky Remote Play si hry můžete streamovat na jiné zařízení a zahrát si je na telefonu, tabletu, PS4 nebo i kacířsky na počítači. A pokud se o své herní zážitky chcete podělit s ostatními, stačí dvě rychlá kliknutí a přímo ze hry buď spustíte nahrávání, nebo začnete streamovat třeba na Twitch nebo na YouTube. Screenshoty jsou dnes samozřejmostí a nechybí ani na PS5, nicméně sdílení má své mouchy. Z galerie si totiž můžete poslat jen 4 snímky najednou a videa si nepošlete vůbec. Lépe uděláte, když si je z PS5 zkopírujete přímo na Flash Disk.

botici mix v2_clanek

Na oficiálních stránkách Sony a v dalších propagačních materiálech se dočtete mnoho věcí, které vás ještě několik let nemusí moc zajímat (třeba to, že PS5 je kompatibilní s 8K displeji). Zajímat vás ale určitě bude podpora 4K HDR, frekvence až 120 snímků za sekundu a technologie Ray Tracing, díky které hry vypadají opravdu realisticky. Ať už hrajete remaster nebo novinku, PS5 se postará o to, že ve hře vyniknou všechny drobné detaily a výsledný obraz bude ostřejší a uvěřitelnější než kdy dřív (to je prý dobře vidět například v Demon’s Souls).

Co to pro vás znamená v praxi: Vezmete své PS5 a připojíte k němu svou 4K televizi. Nastartujete první hru, pokocháte se neskutečnými sceneriemi… a pak vesele přepnete na verzi s 60 až 120 FPS (podle možností hry) s omezenou grafikou, na kterých si hru opravdu užijete (ačkoli některé hry se snaží nenutit hráče volit mezi výkonem a vizuálním zážitkem a nabízí řešení, které obsahuje obojí – například SpiderMan: Miles Morales, o kterém jsme psali v dřívější recenzi).

Stojí PS5 za to?

Samotná konzole je podle mě kvalitně zpracovaná, působí elegantně. A pokud si dáte tu práci, objevíte spoustu super detailů, které ukazují, že si Sony na svém PlayStationu dalo opravdu záležet. Například celou vnitřní stranu vesmírných bočnic konzole zdobí miniaturní symboly PS (křížek, kolečko, čtverec a trojúhelník). Stejné symboly mimochodem najdete i na spodní straně ovladače DualSense, kde zároveň působí jako protiskluzová vrstva, takže vám ovladač neklouže z ruky (více si přečtěte v naší recenzi ovladače DualSense). 

bot ew pozadi v2_clanek

Pokud si chcete užít hraní her v jejich plné kráse a s rozumným rozpočtem, herní konzole PlayStation 5 rozhodně je tou pravou volbou. Ačkoli sama jsem vyrostla především na počítačových hrách, paření na konzoli zkrátka má své kouzlo. Exkluzivky jako God of War, Spider-Man nebo Uncharted si navíc jinde než na PlayStationu ani nezahrajete a ne nadarmo to jsou právě tyto hry, kvůli kterým se hráči k PS stále vracejí.

Klady

  • Propracovaný ovladač DualSense s haptickou odezvou
  • Mnohem rychlejší načítání
  • Super volba pro hráče, kteří nechtějí/nemají na výkonný herní počítač
  • Snadné streamování a nahrávání
  • Hry vypadají skvěle

Zápory

  • Uložení postupu ve hrách lze pouze do cloudu, za který musíte platit
  • Bez PS Plus si nezahrajete ani multiplayer
  • Zpětná kompatibilita pouze s PS4
  • Mnoho hráčů by jistě ocenilo větší paměť

Kde PlayStation 5 pořídíte

Herní konzole PlayStation 5

Herní konzole PlayStation 5 Digital Edition

Může se vám hodit

Hry na PlayStation 5

Herní příslušenství k PS5

Ovladač DualSense