Zdravé vaření v páře: Proč si pořídit parní hrnec a podle čeho vybírat

9. 4. 2021

Víte, že brokolice obsahuje větší množství vitaminu C než citrusy? Jenže vitamin C je rozpustný ve vodě, takže pokud si zrovna nelibujete v chroupání syrové brokolice, tak vám ho po uvaření příliš mnoho nezůstane. I při teplené úpravě si ale můžete zachovat v jídle co nejvíce vitamínů a minerálních látek a posílit tak imunitu. Jen na to musíte jít trošku jinak. Zapomeňte na klasické vaření, smažení a pečení. Zkuste parní hrnec a vaření v páře.

Jak vybrat parní hrnec

Zdravý životní styl: Základem je správné jídlo

Současná doba na nás klade stále větší nároky a zvyšující se stres má vliv na naše zdraví. Přitom jenom úpravou nebo změnou jídelníčku můžeme výrazně zlepšit naši fyzickou i psychickou pohodu. Tučná, smažená a těžká jídla je ideální úplně vyřadit a nahradit je šetrnější přípravou.

A právě parní hrnce nabízí nejlepší alternativu. Jsou jednoduché na používání, vaří se v nich naprosto bez tuku a hotové jídlo si zachová až o 50 % více vitamínů. Kromě „céčka“ se i vitaminy skupiny B totiž jinak vyvaří do vody. Zelenina připravená v parním hrnci také neztrácí barvu, je křupavější, celkově chutnější a není rozvařená.

Navíc parní hrnec doma zastane více funkcí. V pohodě v něm zvládnete připravit i dětské příkrmy. Parní hrnec uvaří hravě i dokonalou rýži. A rozhodně se neomezujte jen na zeleninu a přílohy.
V parním hrnci jednoduše připravíte maso, ryby, ale i sladká jídla jako jsou plněné ovocné knedlíky.

Jak funguje parní hrnec

Vaření v páře je jednoduché, takže ho zvládne opravdu každý. I naprostý kuchařský začátečník. Základem parního hrnce je nádobka na vodu ve spodu hrnce. Stačí do ní nalít vodu, která se pak při spuštění hrnce zahřeje na 100 °C a začne vznikat pára.

A tady začíná to jednoduché kouzlo. Pára je totiž natolik horká a silná, že v pohodě uvaří i několik jídel naráz. Navíc se během vaření téměř nemísí různé vůně jídla, takže není problém si připravovat zároveň hlavní chod i dezert. Pozor si dejte jen u některých hodně výrazných jídel jako jsou třeba ryby.

Parní hrnec jednoduše naplníte vodou, surovinami, zapnete a pak se klidně můžete věnovat něčemu jinému. Nemusíte stát u plotny a neustále jídlo kontrolovat.

Tip: Při vaření více jídel současně dejte ty, co potřebují více času, úplně dospod parního hrnce. Potraviny, které se vaří nejkratší dobu, zase vložte úplně nahoru.

Jak si vybrat parní hrnec: Sledujte velikost i výkonnost hrnce

Při výběru parního hrnce sledujte několik faktorů. Jako první vás bude určitě zajímat velikost hrnce. Čím větší domácnost, tím větší objem parního hrnce oceníte.

Parní hrnce mají zpravidla tři přihrádky (patra), ale ty se liší svou kapacitou. Menší parní hrnce najdete v objemu do 6 l. Ty největší pak mají vnitřní kapacitu až 11 litrů.

  • Materiál parního hrnce – parní hrnce se nejčastěji vyrábí plastové, ale najdete je i v nerezovém provedení. Samotnou funkci parního hrnce materiál příliš neovlivní. Nerezový hrnec působí na první pohled více elegantně. Ale průhledný plastový parní hrnec zase poskytuje lepší přehled o připravovaných pokrmech. Pokud se ale plastům v kuchyni vyhýbáte, mrkněte třeba na parní hrnec z nerezové oceli WMF Kitchenminis.
  • Příkon parního hrnce – příkon jednoduše udává, jak dlouho vám bude vaření v parním hrnci trvat. Čím větší příkon, tím se voda rychleji zahřeje. Vyšší příkon sice může znamenat větší spotřebu energie, nicméně se také zkracuje doba vaření. Parní hrnec ETA Calderon II zvládne díky příkonu 1 800 kW vytvořit silnou páru už za 30 sekund. Vaření je tak opravdu bleskurychlé.
  • Funkce udržení teploty – většina parních hrnců nabízí také funkci Keep Warm, která zaručí, že i po uvaření jídlo jen tak nevychladne. Třeba parní hrnec Tefal Steam N’Light udrží jídlo teplé až 60 minut.
  • Automatické vypnutí – když se voda v nádobce vypaří, parní hrnec se sám vypne. Takovou funkci má většina parních hrnců.
  • Displej a přednastavené funkce – tahle šikovná věc vám vaření v parním hrnci ještě více usnadní. Jednoduše si vyberete z předpřipravených programů na různé druhy jídel. Podle toho jestli připravujete ryby, zeleninu nebo třeba něco sladkého.

Parní hrnec – recepty

Jak uvařit rýži v parním hrnci

Parní hrnec doma nahradí i rýžovar. Dokonale připravená dušená rýže je totiž ideální příloha k masu i zelenině. V parním hrnci se vám navíc nikdy rýži nepříjemně nerozvaří. Třeba v parním hrnci ETA Calderon II stačí rýži vložit do speciální misky a jen počkat, až se rýže uvaří. Nemusíte ji kontrolovat ani míchat během vaření.

Příprava knedlíků na páře

Až se vás někdo zeptá, jak jste vařili ten knedlík, můžete odpovědět, že na páře. V parním hrnci totiž jednoduše připravíte také typické české knedlíky. A to jak kynuté, tak bramborové nebo i ovocné. Experimentovat můžete i s různými plněnými asijskými knedlíčky. Vytvarujete knedlík jak jste zvyklý a vložíte ho do parního hrnce. Vaření pak zabere zhruba 20–30 minut. Výhoda vaření knedlíků v páře je, že nehrozí jejich rozvaření.

Dětské příkrmy v parním hrnci

Vaření pro děti v parním hrnci má spoustu výhod. Nepotřebujete do jídla přidávat žádný tuk a během vaření neztratíte důležité vitamíny. Jídlo si zachová výraznou chuť i vůni a také pěknou barvu. Zvykání dětí na nové chutě tak bude zase o něco snazší. Příprava je navíc velmi rychlá a jednoduchá. Což ocení všichni rodiče. Jídlo je uvařené během pár minut a pak už stačí ho jen dát do stolního mixéru.