Co je to e-SIM: Její výhody a kde ji získáte

Elektronika

9. 8. 2023

Svět chytrých mobilů jde neustále dopředu. V roce 2016 spatřila světlo světa první e-SIM. V Česku ji začal jako první podporovat mobilní operátor T-Mobile už v roce 2018. Pojďme se na e-SIM podívat blíž.

esim_uvodni

e-SIM vs. SIM: Na fyzickou SIM kartu zapomeňte!

Klasická SIM karta se v průběhu let neustále zmenšovala. V poslední době ale stále více a více výrobců chytrých mobilů vkládá naděje do e-SIM. Slouží stejnému účelu jako klasická plastová SIM karta – tedy pro identifikaci vašeho telefonního čísla v mobilní síti. e-SIM je ale reálná elektronická součástka, kterou najdete zabudovanou přímo v těle mobilního telefonu.

Nemusíte tak mít v telefonu speciální otvor pro SIM kartu, který se často zanese špínou a je dost náchylný na poškození. Zapomeňte na mini obálky s plastovou SIM kartou. Pokud si pořídíte nový telefon, který technologii e-SIM podporuje, stačí jen mít internetové připojení a nahrajete si e-SIM profil do telefonu.

e-SIM profil zahrnuje nejrůznější data, která byste našli i v klasické SIM kartě. Právě kvůli tomuto vylepšení často můžete slyšet, že někteří o e-SIM mluví také jako o virtuální SIM kartě.

Jak funguje e-SIM v praxi? Mobilní operátor vám nejprve zašle speciální QR kód, na kterém je načtený váš nový e-SIM profil. Ten vyfotíte hledáčkem mobilu, SIM si nastavíte a zadáte PIN, který jste dostali společně s QR kódem. Hotovo, e-SIM karta by měla být aktivní.

8 výhod e-SIM:

 1. Díky e-SIM si vystačíte jen s jedním chytrým mobilem, do kterého můžete ale stáhnout hned několik e-SIM profilů. Jednoduše pak mezi nimi přepínáte podle potřeby.
 2. Odpadá vám starost o to, jak a kde si vyzvednete fyzickou plastovou SIM kartu. Vše vyřídíte z pohodlí domova, aniž byste museli cestovat na pobočku a nebo čekat, až vám SIM kartu pošle operátor domů.
 3. Tento malý čip také znamenal velkou revoluci v tom, kam všude může výrobce e-SIM zabudovat. Díky této výhodě můžete telefonovat přímo ze svých chytrých hodinek, aniž byste byli v blízkosti svého telefonu. Technologičtí fanoušci ale očekávají, že e-SIM karty postupně proniknou i do dalších elektronických zařízení.
 4. Díky zániku speciálního otvoru v mobilu pro SIM kartu mohou výrobci zajistit, že bude daný model odolnější – například vůči vodě, protože nemusí řešit, kam a jak zabudovat SIM kartu.
 5. Slot pro klasickou SIM kartu také bývá velmi často důvodem, proč chce zákazník mobilní telefon reklamovat. S e-SIM se ale nic takového nestane.
 6. Chcete změnit svého operátora? S e-SIM už to nemusíte odkládat na později. Přechod je jednodušší, nemusíte opět chodit složitě na pobočku a čekat netrpělivě je na fyzickou plastovou SIM kartu.
 7. A pokud telefon ztratíte, máte díky e-SIM docela slušnou šanci, že zjistíte, kde se telefon zrovna nachází. e-SIM prostě z telefonu jen tak nevytáhnete – snadněji dohledáte jeho přesnou polohu.
 8. Potěší i ty, kteří preferují ekologičtější řešení.

E-SIM

Velká nevýhoda: Ne všechny modely mobilů e-SIM podporují a narazíte i u operátora

Asi tou největší nevýhodou e-SIM je momentálně to, že ji podporuje jen velmi málo mobilních telefonů. Pokud máte velmi levný telefon, tak na e-SIM můžete rovnou zapomenout. Čip, na který se e-SIM nahrává, je totiž stále docela drahý a výrobcům se nevyplatí jej dávat do levnějších zařízení.

Pokud váš telefon e-SIM podporuje, tak můžete ještě narazit na to, že jej nepodporuje samotný operátor. V České republice v chytrých mobilech umí momentálně fungovat s e-SIM:

 • Operátor T-Mobile
 • Operátor Vodafone
 • Operátor O2
 • Virtuální operátor Mobil.cz
 • Virtuální operátor Kaktus

Vždy si ale ověřte, která konkrétní zařízení společně s e-SIM daný operátor podporuje. Možná vás to totiž překvapí, ale pokud máte nejnovější Apple Watch s podporou e-SIM a chcete tuto funkci na hodinkách opravdu používat, vyhoví vám pouze operátor T-Mobile a O2.

Jaká zařízení e-SIM podporují

Teď se pojďme podívat na to, jaké chytré mobily podporují e-SIM:

e-SIM: Nejen nové mobily ji podporují

e-SIM ale už najdete i v některých chytrých hodinkách – ve vybraných modelech chytrých hodinek Apple Watch, ale také v novějších modelech chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch.

TIP: Zajímá vás svět technologií? Pak si přečtěte také článek Co je to VPN a Co je to 5G síť.