Co je 5G síť: Co přináší nový standard mobilního připojení

Elektronika

16. 5. 2023

Telefonů, se kterými chytnete zatím nejrychlejší mobilní síť, rapidně přibývá. Co to 5G síť je a jaké výhody uživatelům mobilních zařízení přináší, možná ještě nevíte. Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi 4G a 5G sítí, jaké benefity vám 5G síť při brouzdání na internetu přináší a jak si připojení k 5G síti vede třeba na koncertě, kde jsou tisíce lidí.

Co je 5G

1G, 2G, 3G sítě: Co zvládaly předchůdci dnešního mobilního připojení

Bezdrátové mobilní sítě se neustále vyvíjejí a jejich standardy jdou pořád kupředu. V současné době se setkáváme s už pátou generací mobilního připojení – odtud název 5G síť.

Jde o mezinárodní telekomunikační standard pro mobilní sítě. Mezinárodní telekomunikační unie definuje, co daná generace „musí umět“.

Standardy pro mobilní sítě první generace (1G) vznikly na přelomu 70. a 80. let minulého století. Šlo stále ještě o analogové sítě, které zvládaly přenášet pouze hlasovou komunikaci. Poskytovaly poměrně nejistý signál, kvalita hovoru kolísala a často ji ovlivňovalo okolní prostředí a podmínky.

Druhá generace mobilních sítí (2G) přišla v 90. letech a přinesla s sebou zásadní inovace. Z analogu se přešlo na digitální sítě, které už kromě přenosu hlasového záznamu zvládaly také posílání krátkých textových zpráv (SMS). A už se objevovaly datové služby GSM a CDMA, které umožnily na mobilech prohlížení webových stránek nebo posílání e-mailů.

S příchodem třetí generace mobilní sítě (3G) na přelomu tisíciletí se do mobilu dostaly služby, které většina z nás dnes a denně používá. Vysokorychlostní přenos dat, prohlížení internetových stránek, streamování videa nebo hudby.

Co je 5G

Rozdíl mezi 4G a 5G sítí

V současné době používáme nejčastěji čtvrtou (4G) a někteří už i pátou generaci (5G) mobilního připojení. V čem ale 4G síť za novou generací zaostává a v čem 5G síť jednoznačně vyniká?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi 4G a 5G sítí:

  • Vyšší rychlost – oproti 4G to na 5G síti frčí výrazně rychleji. Poznáte to hlavně při stahování, streamování, nahrávání nebo posílání souborů. Přenosová rychlost 5G sítí umí dosáhnout rychlosti několik stovek megabitů až několika gigabitů za sekundu. Teoreticky je 5G sít asi 100× rychlejší než 4G síť.
  • Lepší odezva – tohle ocení nejen hráči online her. Odezva u 5G sítě se pohybuje v řádu jednotek milisekund. Latence 5G sítě je tak nízká, takže díky tomu zařízení mnohem pohotověji a prakticky okamžitě reaguje na vaše příkazy. Mobilní 4G sít může mít latenci klidně 20-30 milisekund. I když se to zdá jako krátká doba, třeba v kompetitivních online hrách jsou to často rozhodující okamžiky a každá delší odezva je znát.
  • Několikanásobně vyšší kapacita sítě – kapacitu, a hlavně její nedostatek, poznáte ve chvíli, kdy se na hromadné akci potřebujete připojit k síti. 4G sítě zvládnou obsloužit mnohem méně zařízení než 5G sítě. Ke stejnému síťovému místu se v případě 5G sítě dokáže připojit více zařízení, aniž by to ovlivnilo negativně přenosovou rychlost nebo latenci. Takže třeba na konference, koncerty a další hromadné akce nabízí 5G síť mnohem lepší možnosti přenosu dat.

Co je 5G

Výhody 5G sítě

Od 5G sítě se očekává, že se brzy stane novým komunikačním standardem v oblasti mobilního připojení. Možná se vám zdá, že současné 4G sítě naprosto stačí, ale rychlost 5G sítě a její další výhody vás přesvědčí, že je čas pomalu začít pokukovat po 5G telefonu.

5G síť nabízí celou řadu dalších výhod. Pojďme se na některé z nich podívat blíž.

Plynulé připojení

Ani větší počet zařízení připojených ke stejné síti přenos dat nijak výrazně nezpomalí. Stabilní a kvalitní připojení je s 5G sítí samozřejmost.

Rychlá komunikace

Například na konferencích, koncertech a dalších hromadných akcích se díky vysoké kapacitě 5G sítě bleskurychle odešlou videa, hlasové i videohovory jsou plynulé a nezasekávají se. Rychlejší síť umožňuje také snazší sdílení multimédií nebo streamování živého záznamu rovnou z akce.

Větší rozvoj IoT

S rozmachem IoT (Internet of Things) a nejrůznějších chytrých zařízení, které se připojují k internetu rostou nároky na kapacitu sítě.

Proto 5G síť umožňuje větší rozvoj IoT zařízení nejen doma, ale i ve veřejném prostoru. Zvládne totiž několikanásobně větší nápor dat než 4G síť.

Pokud máte doma chytrou pračku, chytrou lednici nebo třeba chytrý robotický vysavač, pak se vám 5G síť bude rozhodně hodit. Datovou nálož, kterou tato zařízení ke svému chodu vyžadují, totiž 5G síť zvládne a je na to přímo navržená.

Vylepšená virtuální (VR) a rozšířená realita (AR)

Blesková odezva je u virtuální i rozšířené reality naprostý základ. Proto rozvoj 5G sítě slibuje i lepší zážitek právě třeba při hraní her ve virtuální realitě.

Pro co nejlepší zážitek je totiž klíčové, aby odezva byla prakticky okamžitá. Jakmile například pohnete rukou, měli byste hned pohyb vidět v brýlích na virtuální realitu. Pokud totiž dochází k nesouladu mezi pohyby a tím, co vidíte, může používání VR vyvolat i značnou nevolnost z pohybu (kinetózu).

5G telefon: Vyplatí se ho pořídit?

Ještě před časem byly chytré mobily s podporou 5G nedostupný luxus. Průkopníkem takových telefonů byl Samsung, který představil vůbec první telefon, který dokázal přijímat 5G síť.

Dneska seženete celou řadu telefonů, které rychlé připojení zvládají a dají pořídit klidně i do pěti tisíc.

Díky výhodám, které 5G síť nabízí se při pořizování nového telefonu rozhodně vyplatí pokukovat po takovém, se kterým rychlou 5G síť „chytnete“.

Odměnou vám totiž bude vyšší rychlost stahování, streamování, lepší zážitek při hraní online her, poslechu hudby i sledování videí.