Jak vybrat fén na vlasy

Elektronika

28. 4. 2022

Chcete mít krásné vlasy jako Locika? Tak nepodceňte foukání vlasů. Jak vybrat ten správný fén, se kterým bude foukání otázka pár minut, zároveň bude šetrný pro vaše vlasy? Poradíme.

dotextu2

První fén na vlasy pochází z Francie

První fén na vlasy vynalezl kadeřník Alexandre Ferdinand Godefroy v roce 1888. Při vymýšlení fénu se inspiroval u vysavače a ohřev vzduchu zajišťoval svítiplyn. Tento technický plyn sloužil v 19. a 20. století hlavně jako zdroj světla pro veřejné osvětlení.

Ruční elektrické fény se dostaly do domácností až po roce 1950. Nebyly úplně praktické. Fény byly vyrobeny ze zinku a oceli (s dřevěnou rukojetí), kvůli nízkému výkonu trvalo vysoušení vlasů opravdu dlouho. Také jste se nesměli dotýkat mokrými vlasy kovové části přístroje – toho, kdo se zrovna fénoval, mohla čekat pořádná rána.

Nemusíte se bát, dnešní fény jsou lehké a naprosto bezpečné. Pojďme se teď podívat, jak vybrat ten nejlepší pro vaše vlasy. Mnoho z nás sice používá nejrůznější přípravky na ochranu vlasů už během koupele a nechodí spát s mokrou hlavou. Ale dost často už neřešíme to, že je velmi důležité mít opravdu kvalitní vysoušeč vlasů, který fénováním nepoškozuje strukturu vlasu.

Jak vybrat fén na vlasyDůležité funkce fénu, na které se zaměřte

Horký vzduch není zrovna něco, co by si naše vlasy užívaly. Studeným vzduchem vám však fénování zabere pomalu celé ráno. Při výběru fénu se proto zaměřte na příkon přístroje. (Asi jako u všech elektrických přístrojů.) Příkon vám totiž kromě spotřeby elektřiny řekne také něco o tom, jak výkonný motor se schovává v daném modelu.

Příkon fénu

Čím vyšší výkon motoru, tím rychleji si vlasy vyfoukáte. Kadeřníci doporučují modely, které disponují příkonem nad 1 400 W. Pokud patříte mezi ty šťastné s hustými a dlouhými vlasy, zainvestujte do modelu s příkonem nad 1 800 W. Kromě ranního fénování si tak stihnete i připravit kafe z vašeho milovaného kávovaru.

Nastavení teploty

Regulace teploty vzduchu je další funkce, kterou vaše vlasy ocení. Jemné vlasy foukejte raději na nižší teplotu, husté vlasy zvládnou vyšší ohřev. Ale pozor! Vlasy si nikdy nefoukejte příliš horkým vzduchem zblízka, můžete si je tak totiž velmi jednoduše přepálit. Na finální úpravu vašeho účesu vám pomůže naopak studený vzduch.

TIP: Studený vzduch použijte při každém fénování, jakmile budete mít vlasy vysušené z 90 %. Studená vlna dokončí vysoušecí proces a uzamkne vlasovou kutikulu – vnější vrstva vlasu, která jej chrání před poškozením.

Hmotnost fénu a délka kabelu

Sledujte také celkovou hmotnost přístroje. Mějte na paměti, že čím delší a hustější vlasy, tím delší dobu budete muset stát v koupelně s fénem v ruce nad hlavou. S těžkým fénem to nebude zrovna pohodlná činnost. Mezi modely najdete i fény, které váží pod 500 g, jen si vždy ověřte, zda není fén lehký kvůli tomu, že nemá dostatečný výkon.

Dostatečně dlouhý kabel zase oceníte v případě, že máte zásuvku daleko od zrcadla. Délka kabelu se obvykle pohybuje mezi 1,8 až 3 metrů.

Nejlepší fén na místě

Fén na vlasy s ionizátorem

Fén na vlasy s ionizátorem se postará, aby se vám vlasy „nenabíjely“ statickou elektřinou. Pokud chcete hladké a lesklé vlasy, sáhněte po fénu, který má právě funkci ionizace. Takový fén totiž nemusíte ani nastavovat na vysokou teplotu, aby se vám vlasy vysušily – záporně nabité ionty totiž odpařují i přílišnou vlhkost z vlasů.

Fén na vlasy s difuzérem

Fén na vlasy s difuzérem ocení především majitelky vlnitých a kudrnatých vlasů. Tento speciální nástavec připnete na tělo fénu, vložíte prameny vlasů a foukáte. Nástavec rovnoměrně fénuje vlasy po celé hlavě, aniž by poškodil strukturu vlnitého vlasu. Difuzér také dodá vlasům objem, po kterém tak toužíte.

Fén na vlasy s koncentrátorem

Koncentrátor je další nástavec, který je součástí balení u většiny lepších fénů. Má tenký a podélný tvar, díky kterému se proudící vzduch zaměřuje na přesné místo. S pomocí plochého hřebenu a koncentrátoru tak vykouzlíte perfektní a uhlazený účes stejně jako vaše kadeřnice.

A jak správně fénovat vlasy?

  • Vlasy jemně osušte ručníkem tak, abyste jen lehce vymačkali přebytečnou vodu. Rozhodně se vyhněte tomu, že si dáte vlasy do turbanu a počkáte, až se vysuší ručníkem.
  • Začněte foukat na střední teplotě a nezapomeňte do vlasů vetřít speciální přípravky s tepelnou ochranou.
  • Vlasy fénujete po částích, začněte na spodní části, pokračujte po stranách, nakonec vysušte vlasy nahoře. Pokud s fénem v ruce různě mácháte okolo hlavy, je to špatně.
  • Vlasy vždy foukejte ve směru vlasových šupinek, tedy od kořínku směrem dolů. Uhladíte tak již zmíněnou vlasovou kutikulu, která se postará o odolnost vašich vlasů.
  • Při fénování si pomozte správným hřebenem. Sáhněte po kulatém kartáči nejlépe s kančími štětinami. Přírodní štětiny jsou strukturou velmi podobné jako lidské vlasy, a tak je nepoškozují. A také se vyhnete nežádoucí elektrizaci vlasů.