Jak vybrat čističku vzduchu

Elektronika

23. 11. 2020

Zadarmo si můžeme dýchat čistý vzduch možná tak v panenské přírodě. Doma ve městě už je to za peníze, které je potřeba investovat do čističky vzduchu. Pořiďte si taky jednu a váš nos i plíce vám poděkují. Nejdřív si ale řekneme, jak taková čistička vypadá, jak funguje a jak si vybrat tu správnou.

úvodka (20)

Čistička vzduchu je krabice, kterou postavíte do rohu místnosti, zastrčíte do zásuvky, pustíte a za pár minut máte doma vzduch bez mikroskopického prachu, pylů, plísní, roztočů, zápachu a dalšího otravného sajrajtu. Stačí jeden hluboký nádech a zaručeně poznáte rozdíl.

Mít doma čistý vzduch je fajn vždycky, obzvlášť se ale čistička hodí alergikům, astmatikům a dalším lidem, které trápí problémy s dýcháním. Ocení ji také rodiny s malými dětmi, s domácími mazlíčky nebo třeba obyvatelé bytů s okny do rušné, prašné ulice.</p>

Podle čeho vybírat čističku vzduchu

  1. Filtry – Dobrým standardem u čističek vzduchu je HEPA filtr, přes který neprojdou žádné pevné částice ani hmyzácké, bakteriální a virové breberky. V praxi pak narazíte spíš na celou soustavu filtrů – uhlíkové, katalytické a antibakteriální atd. Oblíbený je také ionizátor vzduchu, který zlepšuje krevní oběh i imunitu a působí pozitivně proti depresi.
  2. Ovládání – Jak u dnešní elektroniky zvykem, i čističky vzduchu rozdělujeme na obyčejné „hloupé“ a „smart“, které se dají ovládat a kontrolovat na dálku mobilem, případně i zapojit do chytré domácnosti. Samozřejmě platí, že za smart modely si připlatíte. Na druhou stranu si tak můžete zapnout čištění už cestou z práce a doma na vás bude čekat čerstvý vzdoušek.
  3. Výkon – Je velký rozdíl, jestli potřebujete vyčistit vzduch v hlavním sálu bradavického hradu nebo jen v přístěnku pod schody. U čističek většinou najdete informaci, kolik metrů čtverečních či krychlových utáhne.  Přitom čím výkonnější čistička, tím větší, tím vyšší spotřeba a často hlučnější provoz. Pokud se bojíte, aby vás hučení nerušilo ve spánku, vyberte si čističku se speciálním tichým nočním režimem.
  4. Cena – Kompaktní čističku vzduchu do ložnice a dalších malých místností do 12 m² seženete pod tři tisíce korun, výkonnější modely pak za dvojnásobek.  Nad 10 000 Kč pak už jde o značkové přístroje s vymazleným designem, chytrými funkcemi a tak dokonalým filtračním systémem, že zbaví puchu i pánské záchodky nádražky v Bruntále.
  5. Extra funkce – Komu je čistý vzduch málo, ocení na přístroji také indikátor aktuální kvality vzduchu v místnosti, zvlhčování vzduchu nebo decentní ambientní osvětlení. A protože filtry v čističce je potřeba jednou za čas vyměnit za nové, není od věci, když vás na to sám přístroj včas upozorní.

Tyhle čističky vzduchu doporučujeme:

  • Do ložnice, dětského pokoje nebo pracovny se skvěle hodí LR200 od německé firmy Beurer za 3 599 Kč. Tahle čistička má hezký kulatý design, je skladná a dobře přenosná. Hlavně ale má všechno, co potřebujete – antialergický trojvrstvý HEPA filtr, ionizátor, časovač a tichý noční režim. Filtr vám vydrží zhruba půl roku nepřetržitého provozu. Na to, že se blíží čas výměny, vás upozorní červená LEDka.
  • Do obýváku a dalších větších místností zkuste Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Stojí 5 490 Kč a díky japonskému třívrstvému HEPA filtru zvládne zásobovat čistým vzduchem místnost i s 60 m². Na přední straně má displej, na kterém si zkontrolujete nastavený režim, výsledek měření kvality vzduchu, teploty i vlhkosti v místnosti. Navíc je smart a dá se spárovat s mobilní aplikací a chytrou domácností.
  • Pro náročné je tu pak Philips AC3829/10 Series 3000i 2v1 za 13 399 Kč. Označení „2v1“ znamená, že jde o čističku a zvlhčovač vzduchu najednou. Čištění vzduchu je precizní – výrobce uvádí, že filtr odstraní 99,97 % ultrajemných částic (ty zbylé tři setiny procenta už holt nějak rozdýcháte). A zvlhčování? Na výběr máte 40%, 50% a 60% vlhkost vzduchu. Hrát si se všemi funkcemi můžete v aplikaci Air Matters.

A ještě jeden tip na závěr: Pokud vám záleží na domácí atmosféře v pravém slova smyslu, koukněte na naše články o zvlhčovačích vzduchu a taky mobilních klimatizacích.