Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

  • 11. 08. 2020

Suchý vzduch je příčinou celé řady zdravotních komplikací. Zvlhčovač vzduchu dokáže těmto onemocněním předcházet a zvýšit tak kvalitu života. Nejste si jistí, jaké jsou základní typy zvlhčovačů a podle kterých parametrů vybírat? Nebojte se, poradíme vám, jaký zvlhčovač vzduchu zvolit právě pro vaši domácnost.

K čemu se hodí zvlhčovač vzduchu?

Problémem moderního bydlení často bývá suchý vzduch. Příčin je celá řada. Ústřední topení, kvalitní tepelná izolace či domácí elektronika, ze které sálá teplo a taky víří prach. Suchý vzduch je plný mikrobů a choroboplodných zárodků, což vytváří prostředí pro šíření virů a onemocnění dýchacích cest. A nejen to. Suchý vzduch také nedělá dobře očím či pokožce.

Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 %. Jak toho dosáhnout? Přirozenou cestou to lze jen velmi obtížně. Proto je skvělou volbou zvlhčovač vzduchu.

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu – základní druhy

Na trhu je celá řada technologií a modelů. Když zvažujeme, jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu, setkáme se nejčastěji se 3 základními modely:

• Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

• Parní zvlhčovače vzduchu

• Studené zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu se vyznačují tichým chodem a velmi nízkou spotřebou. Ultrazvukové vlny mění vodu na jemnou páru. Ta není narozdíl od parního zvlhčovače teplá, takže připomíná spíše mlhu a nezvyšuje teplotu v místnosti. Nevýhodou ultrazvukových modelů je nutnost pravidelného čištění zařízení a výměny filtrů.

Parní zvlhčovače vzduchu

Parní zvlhčovače vzduchu pomocí topné spirály zahřívají vodu a produkují sterilní páru. Patří mezi nejúčinnější a nejvýkonnější modely. Jsou také nejhygieničtější, protože při varu dochází ke zničení bakterií ve vodě. Jsou vhodné pro alergiky. Nevýhodou je naopak vyšší spotřeba energie, pára může zvýšit teplotu v místnosti a v neposlední řadě je potřeba dávat pozor, aby se horkou vodou neopařily děti.

Studené zvlhčovače vzduchu

Studené zvlhčovače pracují s přirozeným odparem vody. Kapku zachytává filtr a následně ji rozhání ventilátorem do vzduchu, čímž dochází ke zvlhčení. Jedná se o poměrně úspornou metodu. Zařízení se dále dělí na diskové zvlhčovače, kde rotační disky pohánějí vodu a urychlují celý proces, a zvlhčovače s filtračními kazetami. Ty nasají vodu, která se z nich následně odpařuje.

Hlavní parametry při výběru zvlhčovače vzduchu

Nejdůležitější parametry při výběru zvlhčovače vzduchu jsou výkon, hlučnost a velikost zásobníku na vodu.

Výkon zvlhčovače vzduchu

Výkon zvlhčovače vzduchu se udává v mililitrech a určuje, kolik páry je stroj schopný utvořit za hodinu. Dá se z toho přibližně určit, do jak velké místnosti se zařízení hodí. Jedná se samozřejmě o přibližný odhad, v praxi to závisí například na tom, jak často větráte, zdali se jedná o uzavřené prostory, kolik je v místnosti osob a podobně.

Výkon 200–300 ml/h je vhodný pro místnost o 15–30 m2. • Výkon 300–400 ml/h je vhodný pro místnost o 25–45 m2. • Výkon 400–600 ml/h je vhodný pro místnost o 40–70 m2.

Hlučnost zvlhčovače vzduchu

Důležité je také posoudit hlučnost přístroje, zejména pokud ho umístíte do ložnice nebo dětského pokoje. Mezi nejtišší zařízení patří ultrazvukové modely, parní jsou naopak hlučnější. Nejnižší hluk se pohybuje kolem hodnoty 22 db. Rušit by vás naopak mohly modely s více než 40 db. Jen pro představu – 50 db je hluk, který vydáváme při běžné konverzaci, stejně hlučný je i mírný déšť.

Kapacita zásobníku vody

Zásobník zvlhčovače vzduchu pojme 0,5–7,5 litrů vody. Výkonné modely mají vyšší spotřebu a hodí se pro ně co největší zásobník, abyste nemuseli vodu často doplňovat. U spotřebičů se zásobníkem na více než 5 litrů stačí vodu doplnit jednou za den až dva.

Jaké funkce mají zvlhčovače vzduchu

Při výběru zvlhčovače je dobré zohlednit některé zajímavé funkce, které vám mohou zjednodušit obsluhu. Mezi nejzajímavější patří:

Automatické vypnutí zvlhčovače po spotřebování vody v zásobníku.

Aromaterapie pomocí přísad a vonných olejíčků provoní váš domov.

Časovač, který zapne zvlhčování v konkrétní hodinu.

LED displej vám ukazuje aktuální vlhkost vzduchu v místnosti.

Udržování vlhkosti pomocí automatické regulace a senzoru.

TIP: Smart zvlhčovače zvduchu můžete ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu

Smart technika = pohodlí a maximální efektivita. Pokud hledáte zvlhčovač vzuchu, který klima ve vaší místnosti nejen zvlhčí, ale i pročistí, vsaďte na model Boneco H400 2v1. Tento chytrý zvlhčovač vzduchu můžete ovládat pomocí smartphonu odkudkoli chcete. Co to pro vás znamená? Třeba perfektní vzduch v místnosti už při příchodu z práce. Žádné vstávání z postele při vypínání. Nebo kontrolu nad domácností přes srozumitelné grafy a čísla. Kromě toho se zvlhčovač Boneco pyšní dlouhou provozní dobou díky velké nádržce, elegantním designem a snadným čištěním. Klikněte na obrázek níže a zjistěte více o téhle špičce mezi zvlhčovači vzduchu.