Co je to metaverse? Reálný svět ve virtuální realitě

Elektronika

14. 6. 2023

Pojďte nakouknout pod pokličku budoucnosti a objevte virtuální svět metaverse. Popíšeme, co to metaverse je, a jak s tím souvisí brýle pro virtuální realitu.

uvodni meta

Historie pojmu metaverse: Od vize po knihu až do současnosti

Termín metaverse se poprvé objevil ve sci-fi knize Sníh od amerického spisovatele Neala Stephensona, kterou vydal už v roce 1992. Autor v ní představuje svou vizi budoucnosti světa po příchodu nástupce internetu – metaverse (virtuální 3D svět). Popisuje, co to udělalo se světem a s lidskou populací, která kromě reálného světa žije také ve virtuální realitě metaverse.

Metaverse = otevřená platforma stejně jako internet

Slovník Cambridge Dictionary popisuje metaverse jako virtuální svět stvořený počítačem, ve kterém lidé prostřednictvím svých avatarů interagují s jinými avatary nebo i aplikacemi v 3D prostředí, které napodobuje reálný svět.

Nepředstavujte si metaverse jenom jako specifickou hru nebo zařízení. Metaverse je 3D síť virtuálních světů, do kterých se můžete dostat pomocí připojení k internetu prostřednictvím hardwaru (brýle pro virtuální realitu, ale také váš stolní počítač nebo notebook, PlayStation, ale i chytrý mobil).

Ve virtuálním světě vystupujete jako avatar, který reprezentuje vaši identitu. Metaverse v sobě kombinuje prvky sociálních sítí, online her a také digitální ekonomiky.

TIP: Pokud si stále nedokážete svět metaverse představit, mrkněte na americký film Ready Player one, který ukazuje, jak by mohlo vypadat spojení metaverse a reálného života.

Jak metaverse funguje?

Pro vstup do metaverse potřebujete přístup k internetu a vhodné zařízení, které vám umožní ve virtuálním světě fungovat – třeba speciální VR brýle. Jednoduše si je nasadíte a brýle vás přesunou do virtuálního světa. S virtuálními světy se také pojí pojmy blockchain, kryptoměny a NFT.

  • Blockchain momentálně slouží pro ověření vaší identity, ale jeho součástí jsou také transakce.
  • Kryptoměny fungují v mnoha virtuálních světech jako hlavní platidlo.
  • NFT (nezaměnitelný token) je transparentní doklad o vlastnictví digitální položky. Obsahuje informaci o vlastníkovi konkrétní položky.

Co je to metaverse

Virtuální pozemek nebo oblečení od známého návrháře? V metaverse jde vše

Nejznámější první pokusy o virtuální světy, které obsahují prvky metaverse:

  • Second Life
  • Roblox
  • Minecraft
  • Decentraland
  • The Sandbox

Platformu Second Life spustili její zakladatelé už v roce 2003. Dostanete se na ni přes prohlížeč pro mobilní telefon, počítač nebo brýle pro VR.

Tak trochu vám bude připomínat oblíbenou počítačovou hru The Sims. Až na to, že v The Second Life nehrajete se svým Simíkem, ale vytvoříte si svého vlastního avatara (který reprezentuje vaši reálnou identitu ve virtuálním světě). Celý svět The Second Life tvoří několik ostrovů a regionů. Můžete si zakoupit virtuální pozemek, ale také třeba studovat nebo dokonce nabízet ostatním avatarům různé služby.

Roblox je velmi populární multiplayerová sociální herní platforma mezi dětmi. Po přihlášení se vám automaticky vygeneruje herní avatar, se kterým hrajete nejrůznější hry (a dokonce je můžete i vy sami navrhovat), nechybí ani speciální komunikační nástroj, ve kterém si povídáte s kýmkoliv na planetě, kdo také právě hraje Roblox.

Abyste mohli získat (nakoupit) lepší herní vybavení, potřebujete vlastní virtuální měnu Robux. Ten získáte buď vytvořením speciálních virtuálních předmětů, nebo si Robux můžete koupit i za reálné peníze.

V poslední době veřejnost také hodně mluví o platformách Decentraland a The Sandbox – zajímavé formy virtuálních světů, ve kterých pořádají slavné osobnosti své virtuální koncerty, módní přehlídky a další veřejné události, na které jste zvyklí z reality. A můžete si zde koupit i virtuální pozemek.

Co je momentálně metaverse? Pozor, Meta je něco jiného!

Metaverse ale vzbudil největší zájem široké veřejnosti pravděpodobně v roce 2021, kdy Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku) přejmenoval celou svou společnost na Meta.

Ve svém projevu také mluvil o budoucnosti, ve které se budeme moci setkávat s blízkými nejenom v realitě, ale také právě ve virtuálním světě – v metaversu. Mark Zuckerberg také prohlásil, že celá společnost bude v následujících letech pracovat na vytvoření „vlastního“ funkčního virtuálního světa.

Na svém vlastním pojetí metaverse ale pracuje také firma Microsoft, ta se ale primárně soustředí na využití virtuální reality v pracovním prostředí. Představte si, že jednou nebudete muset chodit do kanceláře, jen si nasadíte VR brýle a ocitnete se v kanceláři vedle svého kolegy. A přitom ani nevytáhnete paty z domu.

Na pravý a nefalšovaný metaverse si ale ještě nějakou dobu budeme muset počkat. Zatím existují první vlaštovky, které v sobě mají určité prvky metaversu, ale problém je ten, že jste stále omezeni jen v prostoru dané platformy nebo hry. V tom pravém metaversu byste měli být schopni procházet mezi jednotlivými digitálními světy. Díky lepším technologiím a rychlému pokroku to ale možná není tak daleká budoucnost, jak si můžeme myslet.