Zaostřeno na kamery a mikrofony k PC: Co potřebujete, abyste byli na teleschůzkách vidět a slyšet?

11. 11. 2020

Jen pár stovek vám stačí, abyste si ze svého stolního počítače mohli s někým zavolat přes Skype nebo třeba Zoom. Všechno, co potřebujete, je malá, levná webkamera s vestavěným mikrofonem. Přečtěte si, jak tu správnou kameru vybrat a v jakých případech se vyplatí přikoupit i mikrofon.

úvodka (19)

Nebojte se ceny ani složité instalace


Vestavěnou webkameru a mikrofon má dnes skoro každý notebook. U stolních počítačů někdy prostě chybí, a tak nezbývá než si je dokoupit. To ale není naštěstí žádný problém. Webkamery jsou docela levné, v klidu se vejdete do tisícovky.

A pokud vás od nákupu odrazuje složité zapojení, máme pro vás dobrou zprávu: žádná instalace není potřeba. Webkameru jen zapojíte do volného USB portu a ono to prostě funguje. Takže žádný strach. Zvládne to i vaše maminka, která jinak volá pokaždé, když je počítač „nějakej rozbitej“.

Součástí většiny kamer je také držák. Přicvaknete ji, kam chcete, nejlépe na horní rámeček monitoru. Stejně jednoduše ji pak i sundáte a strčíte do šuplíku. Ideální varianta pro všechny paranoiky, kteří nechtějí, aby na ně civěla vševidoucí čočka nonstop.

Kterou webkameru koupit

Příkladem kamery s výhodným poměrem cena/výkon je Niceboy Stream. Stojí jen 799 Kč a na Skype nebo pracovní telekonference se hodí jak zadek na hrnec. Na monitor ji připnete během sekundy a pokud máte dobré připojení, váš protějšek vás uvidí v HD rozlišení.

Model Steam PRO od stejné značky za 1 499 Kč pak nabídne dokonce Full HD rozlišení, automatické zaostřování a vyšší citlivost objektivu, díky které na vás bude dobře vidět i v šeru.

Webkamera k PC se dá dokonce vyrobit i z vašeho mobilu. Potřebujete k tomu speciální aplikaci, např. DroidCam, nainstalovanou jak v mobilu, tak v počítači. Není to úplně nejpohodlnější možnost, ale stačí chvilka instalování, konfigurace, nastavení a funguje to.

TIP: Mimochodem, existují i speciální kamery do auta, které fungují jako „černá skříňka“ při bouračkách. A pomůže vám i při řízení díky detekci radarů a varování při vybočení z jízdního pruhu.

Samostatný mikrofon není jen pro pařany a YouTubery

Ale pozor. Webkamery sice stačí na videotelefonování, nic dalšího po nich ale nechtějte. Jasně, i levné modely umějí natáčet a streamovat a obraz bude při dobrém osvětlení ještě jakž takž OK. Problémem ovšem může být zvuk, zvlášť pokud v místnosti nejste sami nebo tam není úplné ticho.

Abyste měli jistotu, že vaši kolegové i nahluchlý děda vždy uslyší každé slovo, je lepší si přeci jen pořídit i mikrofon. A pokud chcete streamovat na Twitchi, komunikovat se spoluhráči v online hrách nebo vytvářet videa na YouTube, určitě se bez něj neobjedete.

Typy mikrofonů k PC

  • Stolní mikrofon – Postavíte ho vedle klávesnice a mluvíte do něj stejně, jako pan řiditel do školního rozhlasu. Nejsou vůbec drahé, např. CONNECT IT YouMic za 799 Kč uspokojí nejednoho mladého streamera, YouTubera nebo zpěvačku na startu kariéry.
  • Headset – Sluchátka někomu možná překážejí na hlavě, na druhou stranu dobře uslyšíte a nebudete svým hovorem tolik rušit okolí. Z nejdostupnějších modelů doporučíme Yenkee Guerrilla s mikrofonem na tyčce za 399 Kč. Rozhodně koukněte i na nabídku bezdrátových modelů, které využijete i na poslech hudby a dají se připojit i k televizi nebo mobilu.
  • Hlasový komunikátor – Stolní mikrofon a reproduktor v jednom, který se hodí, pokud je vás při videohovoru v jedné místnosti víc. Přístroje jako Jabra Speak 510 pak položíte doprostřed stolu a každý perfektně slyší každého.
  • Klopový mikrofon – Elegantní, téměř neviditelná varianta. „Klopák“ jako Hama LM-09, to je jen malá bambulka, kterou si připnete jako sponkou na košili nebo halenku a drát strčíte pod oblečení. Zvuk je perfektní a nemusíte si nic nasazovat na hlavu, ani se nikam naklánět.

Takže videohovorům, firemním statusům, stand-upům a callům zdar! Ať už další covidová vlna přijde nebo nepřijde, musíte uznat, že vidět svůj protějšek aspoň na webkameře je lepší než jen poslouchat.