Venku jasno, doma dusno. Chytrá meteostanice vám řekne, i kdy je čas vyvětrat

19. 11. 2020

Někomu stačí kouknout se z okna, někdo spoléhá na TV předpověď. Přesné informace o počasí z místa, kde bydlíte, zajistí chytrá meteostanice. Co dalšího umí?

úvodka (5)

Domácí meteostanice je elektronická mašinka s nejrůznějšími senzory na sledování teploty, tlaku, vlhkost atd., pomocí kterých sama předpovídá počasí. Může stát několik stovek a stejně tak několik tisíc. Obecně přitom platí, že čím dražší, tím víc senzorů a tím pádem i víc dat pro přesnější a přehlednější předpověď.

TIP: Předpovědi v televizi a na internetu prostě nemůžou být úplně přesné, protože vycházejí z dat ze stanic daleko od vás. Když ale máte vlastní senzory přímo doma, tak to už je úplně jiná písnička.

Ty nejlevnější meteostanice nejsou nic jiného než digitální budíky s teploměrem. Pod tisícovku ale koupíte třeba model GoGEN ME 1296, se kterým už je docela legrace. Kromě samotné stanice s barevným displejem má i externí senzor, který dáte za okno nebo na zahradu, a získáte tak data i z venku. Stanice i senzor komunikují bezdrátově a pohání je tužkové baterky.

Co vám ukáže model GoGEN ME 1296

  • vnitřní teplotu a vlhkost,
  • aktuální počasí venku a předpověď pro nejbližší dny,
  • přesný čas a fázi měsíce (řízené rádiovým signálem),
  • datum, čas a nastavený budík.

K pokročilejším a samozřejmě dražším modelům dostanete i speciální korouhvičku na střechu. V ní je sada senzorů, které měří sílu a směr větru, a dokonce i množství srážek. Díky tomu víte třeba to, jestli napršelo dost, abyste dnes nemuseli zalévat zahradu. V zimě zase, že ráno hrozí náledí a seškrabování námrazy z předního skla auta.

Prohlédněte si model GoGEN ME 1296 přímo v e-shopu

Do chytré domácnosti si pořiďte chytrou meteostanici

Chytré neboli smart meteorologické stanice, to je ještě o úroveň lepší káva. Samozřejmě umějí všechno to, co „hloupé“ meteostanice (většinou přesněji), tím to ale teprve začíná. Některým z nich chybí displej, na co taky? Displej přece máte na mobilu nebo tabletu, kam si nainstalujete aplikaci a stanice tam pravidelně přes domácí Wi-Fi posílá nová data například každých pět minut.

Chytrá meteostanice není jen hračka pro geeky s mobilní aplikací a spoustou hezkých, ale zbytečných čísílek. Vedle vlastní předpovědi počasí vám pomůže ohlídat zdravé prostředí doma – teplotu, úroveň hluku, koncentraci CO2. Což je fajn, zvlášť když si uvědomíme, kolik denně strávíme času zavření v místnosti.

Nejvíc sexy mezi chytrými meteostanicemi jsou asi ty od společnosti Netatmo. Nejprodávanější model Urban se skládá ze dvou futuristických hliníkových válců. Jeden postavíte například vedle televize do obýváku, druhý ven a propojíte buď s mobilem, nebo rovnou s celou chytrou domácností.

Chytrá meteostanice: Upozorní na teplotu, která je pro vás důležitá

Některé chytré meteostanice mají velmi užitečnou funkci. Umožní vám nastavit si teplotu, která je pro vás z nějakého důvodu hraniční. Notifikace se pak spustí například při teplotě kolem 0 °C, a vy tak budete vědět, že je třeba vyrazit o 5 minut dříve a oškrabat námrazu z auta. Anebo vás meteostanice upozorní na to, že je venku více než 30 °C ve stínu, a vy byste tak neměli děti vystavovat přímému sluníčku a měli dávat větší pozor na jejich pitný režim. Jindy vás meteostanice upozorní třeba na to, že by bylo dobré vzít dovnitř květiny, které by mohly přes noc zničit nízké teploty. V představivosti se meze nekladou. Notifikace si tak můžete nastavit na jakoukoli teplotu za jakýmkoli účelem.

Možnosti, které vám otevírá meteostanice Netatmo Urban

  • Koncentrace CO2 ve vzduchu: Notifikace vás upozorní, kdy je potřeba vyvětrat nebo zapnout čističku vzduchu, aby vás nebolela hlava a neohrožovaly vás alergeny.
  • Hladina hluku: Hned si ověříte, jestli nemá vaše dítě hudbu zase moc nahlas. Nebo jestli to není právě hluk, co vám ruší klidný spánek.
  • Předpověď počasí: Máte ji pořád u sebe – maximálně přesnou a přehlednou. Nespoléhá jen na vlastní měření – data sdílí s ostatními Netatmo stanicemi po celém světě.
  • Statistiky a grafy: Sledujte dlouhodobý vývoj v interaktivních grafech. Hned si taky zjistíte, jaké je počasí kdekoli jinde na světě, právě díky sdílení dat s ostatními stanicemi.
  • Propojení s chytrou domácností: Spolupracuje s Apple HomeKit nebo Amazon Alexa. Pomůže vám udržet domov v bezpečí před požárem a zloději, nebo třeba ušetřit na vytápění.

TIP: Netatmo Urban sice nemá displej, má ale LED indikátor hodnot CO2. Pokud svítí zeleně, všechno je OK. Jakmile zčervená, otevřete okno a vyvětrejte.

Svou meteostanici si snadno rozšíříte o další moduly a máte tak ještě přesnější data o dalších místnostech doma i o venkovní atmosféře. Srážkoměr ocení hlavně zahrádkáři a zemědělci. Anemometr, tedy modul na měření větru pak slouží meteostanici např. k přesnějšímu určení pocitové teploty.

Základní sada Netatmo Urban stojí 4 699 Kč. Jestli vás zajímá počasí a meteorologie, chytrá domácnost nebo prostě chcete mít zdravý útulný domov, není to vůbec špatná