Xbox Series X je konečně tady

Xbox Series X je konečně tady

  • 10. 11. 2020

Po dlouhém čekání jsou všechna tajemství a detaily Xbox Series X, nové konzole od Microsoftu, odhalena. Víme, jak vypadá, známe výkon a všechny technické parametry. Dokonce i cenu, za kterou si ho první nedočkavci budou moci koupit. Pojďte si s námi projít všechno pěkně po pořádku, ať víte, na co se těšit.

Přestože hry na Xbox One vypadají skvěle i v roce 2020, po více než šesti letech na trhu už je podle Microsoftu (i jeho hlavního konkurenta Sony) prostě čas, aby otěže převzala nová generace. A jak se stalo dobrým zvykem, nástupci budou hned dva: plná palba Xbox Series X a odlehčená verze Series S.

Nás z tohoto tandemu samozřejmě víc zajímá vlajková loď, tedy Series X. Pojďme si se mu nejprve podívat na zoubek.

Hardware: je to dělo, a konečně s SSD  

 

Xbox One X

Xbox Series X 

Procesor

Osmijádrový 2.3 GHz

Osmijádrový 3.8GHz

Grafika

6 teraflops 1.172 GHz

12 teraflops 1.825GHz

RAM

12GB GDDR5

16GB GDDR6

Frame rate

Až 60 fps

Až 120 fps

Max. rozlišení

4K

8K

Optická mechanika

HD Blu-Ray

HD Blu-Ray

Úložiště

1TB HDD

1TB NVMe SSD

I pokud vám technické specifikace nic neříkají, stačí srovnat čísla a na první pohled vidíte, že u Xbox Series X šel výkon nahoru. Razantně. Podle Microsoftu bude novinka 4× výkonnější než její předchůdce a stane se „nejrychlejší, nejvýkonnější herní konzolí, která tu kdy byla.“

To v praxi bude znamenat především zase o něco rozšafnější grafické orgie, plynulejší hraní a výrazně kratší nahrávací časy. Jako hardcore pařani určitě oceníte přechod na SSD úložiště, protože ruku na srdce: s pevnými disky jsou dnešní konzole oproti pécéčkům opravdu sto let za opicemi.

Design: V jednoduchosti je síla

U herních konzolí je design spíše druhořadý. Pořád je to ale věc, která se vám bude příštích několik let vyjímat na čestném místě hned pod televizí. Jednoduchý design Xbox Series X připomínající věžičku se nám ale líbí. 

Ovladač: Žádná revoluce (naštěstí)


Nový ovladač vypadá skoro na chlup stejně, jako u předchozí generace. Uff, ještě že tak. Změny jsou vyloženě kosmetické – D-Pad je nově kulatý, uprostřed přibylo tlačítko „Share“ a celkově se ovladač trochu zaoblil. Určitě vám padne do ruky skvěle, ale kdyby ne, nevadí. Na novém Xboxu půjde bez problémů hrát i se starým ovladačem.

Cena: Xbox Series X stojí slušných 13 499 Kč
 

Na to, jak je nabušená, je startovací cenovka nového Xboxu poměrně příjemná. Potvrzují to i fanouškovské reakce. Vždyť za stejnou cenu šel v roce 2017 do prodeje „dosluhující“ Xbox One X, a to šlo jen o vylepšený Xbox One, nikoli novou generaci. Za své peníze dostanete to nejlepší, co je na konzolovém trhu k sehnání. Kolik byste asi museli dát za to nejvýkonnější herní PC?

Hry: Nemůžeme se dočkat

  • Halo Infinite – Je to už skoro čtyři roky, co se Master Chief a spol. objevili v Halo 5: Guardians, zatím v posledním díle legendární 3D střílečky. A my si klidně ještě počkáme. Novinka vyjde pravděpodobně až po launchi, někdy v průběhu roku 2021 a slibuje jak pokračování epického příběhu, tak dechberoucí, rozsáhlý a originální herní svět.
  • Cyberpunk 77 – Očekávání jsou astronomická a polští tvůrci Zaklínače se zaklínají, že nás jejich nové RPG z dystopického Night City posadí na zadek. S hlavní postavou, žoldákem V, vás čekají pouliční boje na dálku i z blízka a taky opravdový Keanu Reeves v jedné z hlavních rolí příběhové kampaně!
  • Dirt 5 – Automobilové závody s pestrými tratěmi, kde se silnice střídá s ledem a blátem. I ve 4K rozlišení běží hra rychlostí 120 fps. Hlavní  je ale hratelnost, zvlášť v multiplayeru. Hra nabíží splitscreen režim až pro čtyři hráče!
  • FIFA 21 – Tohle je fotbálek ušitý na míru konzolím nové generace. Oceňuejme zase o něco realističtější grafiku a pohyb hráčů na hřišti. Tedy zase o krůček blíž k opravdovému fotbalu, který úpí pod koronavirovou epidemií. Videoher se snad žádná karanténa nedotkne.

Zpětná kompatibilita: Ano
 

Pokud máte Xbox One a uvažujete o upgradu, tak pro vás máme dobrou zprávu: všechny své hry rozjedete i na nové generaci konzolí.
A herní zážitek by dokonce měl být ještě lepší: Vyšší výkon zařídí maximální detaily, kratší nahrávací časy i vyšší frame rate. Starou mašinku si tak můžete odvést třeba na chalupu. Nebo dát k Vánocům dědovi, aby nemusel po večerech jen luštit křížovky a koukat na Ulici.

Prodej Xboxu Series X už odstartoval a zájem je pochopitelně obrovský. Než se konzole znovu naskladní, nedočkavci mohou zatím trénovat palce.

Ovšem i předchozí konzolová generace má pořád co nabídnout. Podívejte se třeba na nejlepší párty hry