Wearables aneb nositelná elektronika: Co si pod tím představit?

Elektronika

5. 1. 2022

Wearables. To není název vzdálené galaxie, kterou znáte ze sci-fi filmů. Řeč je o nositelné elektronice, která je tak malá a nenápadná, abychom ji mohli nosit každý den. Chytré hodinky, náramky, Apple Watch, ale i bezdrátová sluchátka. Poradíme, které je to pravé wearablové pro vás.

Wearables: Nositelná elektronika

Co se skrývá pod wearables?

Wearables aneb nositelná elektronika je doslovně zařízení, které je tak malé, že jej nosíte přímo na sobě klidně celý den. Od přenosné elektroniky se liší tím, že ji nosíme, protože si ji doslova upevníme na tělo. Do wearables tak spadají chytré hodinky, fitness náramky, ale třeba i bezdrátová sluchátka nebo chytré brýle. A jejich obliba stále roste. Za rok 2020 se v České republice zvýšil prodej nositelné elektroniky o 96 % oproti roku 2019.

To, že jsou wearables v Česku velmi oblíbený druh elektroniky, vyplývá i z průzkumu, který provedl Eurostat. 35 % Čechů ve věku 16 až 74 let používá nositelnou elektroniku. Pojďme se teď na nositelnou elektroniku podívat blíž.

Chytré hodinky

Asi nejoblíbenější nositelnou elektronikou současnosti, jsou chytré hodinky, z angličtiny Smart Watch. Chytré hodinky ale nemají jen časovací funkci, jsou to malé výkonné počítače, které obvykle slouží jako doplněk chytrého mobilu.

Co všechno Smart Watch umí? Kromě sledování času s nimi zaplatíte v obchodě, zavoláte mámě, napíšete SMS dětem. Chytré hodinky vás upozorní na dnešní průtrž mračen a ty lepším vám přehrají i podcast, který vám doporučil kolega. To vše, aniž byste vytáhli svůj chytrý telefon z kapsy. Také vám změří vzdálenost, kterou jste během dne ušli. A některé modely jako třeba Apple Watch nebo Samsung Galaxy Watch, vás upozorní na to, že moc dlouho sedíte a měli byste se jít trošku protáhnout.

Kromě toho, že jsou chytré hodinky doslova nabité funkcemi, skvěle vypadají. Díky pěknému designu jsou oblíbené i u žen, které si potrpí na eleganci. S náhradními řemínky pro chytré hodinky si během pár sekund upravíte styl hodinek podle toho, jak se dneska cítíte.

Wearables: Nositelná elektronika

Sporttester – chytré hodinky pro náročné sportovce

Sporttestery neboli sportovní hodinky využijí ti, co opravdu sportují pravidelně. Kromě změření aktivity ve vzdálenosti a čase vám také změří hodnotu VO2 max (Maximální objem kyslíku, které vaše tělo dokáže během tréninku využít. Obecně platí, že čím vyšší VO2 Max, tím v lepší kondici jste), sestaví tréninkový plán a dají i pozor na vaše srdce.

Velmi oblíbené sportovní hodinky jsou Garmin, pro méně náročné pak třeba hodinky Fitbit.

Existuje jen velmi málo sportovců, kteří vám na otázku, které sportovní hodinky jsou nejlepší, odpoví jinak než Garmin. Proč?
  • Disponuje kvalitním zpracováním dat o vašem tréninku i zdraví, které si dopodrobna prostudujete v přehledné mobilní aplikaci.
  • Oproti konkurenci vydrží nabité opravdu dlouho.
  • Úsporný režim u Garmin Fénix 6X Pro Solar prodlouží životnost baterie až na neuvěřitelných 80 dní.  
  • Garmin se nesoustředí na všechny, soustředí se jen na sportovce.
  • Protože ví, že maratonec nebo triatlonista neocení dotykový displej, který se zpocenou nebo mokrou rukou ovládá dost těžko.

Garmin jako první přišel s GPS hodinkami, které dokázaly ukládat data z tréninku do počítače. Psal se rok 2001 a světlo světla spatřil první model Forerunner 101. Jenže, předběhly svou dobu, byly drahé (v té době vyšly na 160 dolarů) a velké.

Zlom nastal v roce 2004. Do té doby se Garmin zaměřoval spíše na autonavigace. Když se právě v roce 2004 začal prodávat první iPhone, který využíval mapy a navigaci, došlo těm nejvyšším v Garminu, že se musí přeorientovat. Naštěstí byl nový ředitel Garminu zapálený běžec, a tak znovu oprášil myšlenku sportovních chytrých hodinek. Od té doby jsou stále těmi nejpopulárnějšími chytrými hodinkami pro sportovce. Ani iPhone ani Fitbit je nedokázal vyhodit z ringu.

Wearables: Nositelná elektronika

Proč má ale Garmin několik různých produktových řad? Protože chytré hlavičky v Garminu ví, že má každý sportovec své specifické potřeby i nároky a také jiný životní styl:

Garmin Fénix – nejdražší řada, s pořádnou šťávou i odolností. Fénix 6X Pro Solar jsou dokonce vybaveny speciální solární baterií. 3 hodiny denně na slunci během týdne prodlouží její výdrž o 24 hodin. A jako městský sportovec oceníte i NFC placení, takže vás po vyjížďce pozvou na jeden energetický chmelový ionťák.

Garmin Vivoactive – levnější varianta sportovních Garmin hodinek, které se hodí pro pokročilé sportovce, kteří ale nejsou fanoušky ultra maratonů a podobných akcích, které trvají ne hodiny, ale dny. Podporují bezkontaktní placení, v režimu smart hodinek vydrží na jedno nabití až 7 dnů a stále splní skoro každé vaše sportovní přání. Ideální první rande s hodinkami Garmin.

Garmin Venu – tyto Garmin hodinky se už řadí spíše mezi smart hodinky, ale stále disponují funkcemi jako je monitoring srdce, krokoměr, změří běh, kolo i plavání. Z hlediska funkcí jsou velmi podobné modelu Garmin Vivoactive, liší se v AMOLED displeji a ve funkcích. Ocení je především dámy, které hledají především stylový doplněk, který ale zvládne i pozici jejich osobního trenéra.

Garmin Instinct – funkcemi podobný model jako Garmin Fénix, bohužel s nimi nejde platit a mají „jen“ černobílý displej. Svým designem se hodí spíše do hor a do posilovny než na schůzku s klientem.

Chytré fitness náramky

Chytré náramky oceníte, když s pravidelným sportováním teprve koketujete a nejste si jisti, jestli ve vztahu se sportem postoupíte na další metu. Oproti sportovním hodinkám, za které dáte klidně i 15 000 Kč, jsou fitness náramky téměř za hubičku – Xiaomi MI Band 5 koupíte za neuvěřitelných 590 kč. Může se stát, že zapomenete, že je máte na sobě, třeba fitness náramky Xiaomi jsou velmi lehké a nenápadné.

Dětské chytré náramky

Děti velmi rády chtějí stejné vybavení jako jejich rodiče. Proto přišly na trh dětské chytré hodinky s GPS, které mají podobné funkce jako ty dospělácké. Odolný plast zvládne divoké dětské hry a díky zabudovanému GPS lokátoru budete mít přehled, kde se zrovna váš potomek nachází.  Jako rodiče jistě oceníte i příznivou cenu okolo 2000 až 3000 Kč. Stačí si jen rozmyslet, které značce dáte přednost:
  • Dětské hodinky Garmin – voděodolné, spojte je s Garmin aplikací a sledujte, kolik kroků vaše ratolest denně ujde.
  • Dětské hodinky Carneo – vydrží až 5 dní na jedno nabití, skrz aplikaci SeTracker2 si v reálném čase ověříte, kde se dítě pohybuje.

Wearables: Nositelná elektronika

Bezdrátová sluchátka

I bezdrátová sluchátka patří do kategorie nositelné elektroniky. Spárujete je pomocí Bluetooth s telefonem, který nemusíte vytáhnout.

Pokud jste tým Apple a iPhone, rovnou sáhněte po Apple Air Pods nebo Apple AirPods Pro. Ani konkurence v podobě Samsung Galaxy Buds nezahálí.

Model Samsung Galaxy Buds Pro díky podpoře aktivního potlačení hluku odfiltruje až 99 % externího šumu. Ideální sluchátka do kanceláře, když se potřebujete opravdu soustředit.