Vybíráme šicí stroj: Udělejte si radost vlastním oblečením se správným šicím strojem

Elektronika

5. 1. 2022

Ještě v minulém století byl šicí stroj nedílnou součástí každé domácnosti. Spravovat si oblečení bylo naprosto normální. S příchodem levného oblečení z Asie se však populace šicích strojů dostala na seznam vymizelých strojů. Nyní však zažívá nečekaný boom.

Jak si vybrat šicí stroj?

A není se čemu divit, u šití na šicím stroji si člověk počítačový odpočine a zaměstná zase jinou sféru svého mozku. Poradíme, jak si vybrat šicí stroj, když jste se šitím teprve na začátku.

Mechanické a elektrické šicí stroje

Šicí stroje se rozdělují podle toho, jak se ovládají. V dnešní době už si koupíte jen elektrické šicí stroje. Možná ale ještě doma po babičce najdete starý šlapací šicí stroj.

Mechanický šicí stroj má dvě kolečka, se kterými si ručně nastavíte typ stehu, kterým chcete šít. Je ideální na jednoduchou opravu oblečení.

Elektronický šicí stroj má displej a je řízen elektronikou. To znamená, že si navolíte tlačítkem typ stehu a jeho délku a šířku. Většinou umí i ozdobné stehy, které využijí pokročilejší švadlenky. Má více funkcí i typy stehů, a proto se doporučuje těm, kteří už mají se šitím na stroji zkušenosti.

Overlockový šicí stroj zvládne speciální overlockový steh, který najednou spojí dvě látky klasickým rovným stehem a současně obnitkuje okraje. Tím konec látky začistí, aby se netřepila.

Nezapomínejte na to, že kvalitní šicí stroj potřebuje péči. Měl by být pravidelně čištěný a servisovaný stejně jako třeba vaše auto. Výrobce většinou sám v návodu v obsluze popisuje, jak se o konkrétní model starat, stačí tak jen následovat pokyny.

Jak si vybrat šicí stroj?

Šicí stroj pro začátečníka: Vybírejte podle svých zkušeností

S šitím na stroji je to stejné jako s každou novou dovedností, kterou se musíte nejprve naučit. Čím méně tlačítek a speciálních funkcí, tím lépe.

Nemá cenu si kupovat ten nejdražší šicí stroj, který na trhu je. Pořiďte si šicí stroj pro začátečníka, který nemá tolik funkcí a jednodušeji se ovládá. Naučíte se rychleji šít rovně, jak šít do obloučků, prostě šít tak, jak potřebujete. Kromě šití se totiž musíte naučit i ovládat všechny funkce, kterými šicí stroj disponuje.

Předtím, než píchnete jehlou do drahé látky, kterou jste si koupili, si pozorně přečtěte přibalený manuál od výrobce. Je celkem běžné, že každá značka šicího stroje má trochu jiný způsob ovládání.

Jaké funkce by měl mít šicí stroj pro začátečníky?

Při výběru šicího stroje se zaměřte na počet programů a druhy stehů. Mezi základní stehy patří:

  • Rovný entlovací steh, tedy základní steh pro klasické šití.
  • Elastický steh je ideální na pružné druhy látek, jako jsou pleteniny.
  • Neviditelný steh, jak už název vypovídá, slouží pro nenápadné stehy.
  • Klikatý steh ušije nerovnoměrný steh, který se hodí na začišťování a úpravu.
  • Overlockový steh slouží na začistění okraje látky, aby se konce netřepily.

Jak si vybrat šicí stroj?

Další praktické funkce šicích strojů

  • Možnost šití dvojjehlou, využijete na lemování pleteniny, kde je potřeba, aby byl steh elastický. Dvojjehla také šije moc pěkné dekorativní stehy.
  • Volné rameno usnadní šití rukávu anebo nohavic.
  • Automatický navlékač nitě oceníte pokaždé, když potřebujete navléknout novou niť.
  • Šití knoflíkové dírky automaticky přišije knoflík.
  • Regulace přítlaku patky se hodí, když je látka příliš silná.
  • Funkce zapošití u elektronických šicích strojů zapošije steh po stisknutí tlačítka.
  • Funkce navinutí cívky přímo na šicím stroji vám usnadní výměnu cívek.

Šicí stroje Singer – legenda mezi šicími stroji

První šicí stroj Isaaca Merrita Singera přišel na svět v roce 1851. Byl to velmi jednoduchý šlapací šicí stroj, který šil za pomoci mechanismu ozubených kol, takže abyste něco ušili, museli jste do toho pořádně šlápnout, respektive šlapat. Do Čech se dostal v roce 1863 a zájem o něj byl tak veliký, že si firma Singer zřídila v Praze firemní prodejnu.

Novodobý šicí stroj Singer je oblíbený mezi začátečníky, kteří oceňují i dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Má jednoduché ovládání a můžete s ním šít i po nocích, je totiž velmi tichý.

Jak si vybrat šicí stroj?

Mini šicí stroj?

Nechcete si kupovat velký šicí stroj, ale hledáte partnera, který vám pomůže s lehkým zašitím oblečení? Mini šicí stroj je lehký a dobře se drží v ruce. Je ideální na rychlé šití ubrusu, závěsu nebo na jednoduchou úpravu oblečení. Nepotřebuje elektrickou zásuvku, jede na baterky. Vezměte ho s sebou na chalupu a žádné roztrhlé kalhoty na dětském koleni v