Zažít virtuální realitu je dostupnější, než si myslíte

1. 12. 2020

Pohodové sváteční dny k hraní na PlayStationu přímo vybízí. A Vánoce jsou zároveň super příležitostí říct si Ježíškovi o nějakou novou herní pecku. Co takhle vystřelit herní zážitky rovnou do nové dimenze s virtuální realitou? Prozradíme, proč ji prostě musíte mít doma i co na ní zapařit.

Virtuální realita

Každý rok je to stejné, po pár dnech s cukrovím a příbuznými jsou myšlenky na klid na gauči s videohrami čím dál lákavější a naléhavější. PlayStation vás sice dokáže odstřihnout od reálného světa, ještě líp to ale umí virtuální realita. Ta navíc už není zdaleka tak nedostupná jako před pár lety.

Jasně, špičková virtuální realita HTC Vive stojí přes 20 000 Kč. Parádu ale uděláte i s mnohem nižší částkou. Pokud máte PS4, základní balíček PlayStation VR je za necelých osm tisíc, a to už je solidní cena. Nic dalšího kupovat nemusíte, stačí připojit ke konzoli a pařba může začít.

Mega Pack Sony PlayStation VR obsahuje:

  • Pohodlné VR brýle s 5,7" OLED displejem a rozlišením 1920x1080, 3D zvukem a mikrofonem.
  • Duální Kameru, která snímá váš obličej, gesta a senzory na brýlích, a všechny podněty rovnou přenáší do hry.
  • Startovací herní balíček VR World s 5 hrami: gangsterka The London Heist, podmořský žraločí simulátor Ocean Descent, 3D klon arkádovky Space Invaders Danger Ball, vesmírná střílečka Scavengers Odyssey a adrenalinová jízda na kolečkových saních VR Luge.

Pokud vám 5 her nestačí, stačí si připlatit tisícovku a máte doma MEGA PACK, který má oproti základnímu balíčku navíc další 4 herní pecky: fantasy RPG Skyrim, legendární střílečku Doom, 3D hopsačku Astroboy a futuristické závody Wipeout. Co myslíte, stojí těch 1 000 Kč navíc za to? Nápověda: správná odpověď je ano.

Víte, že…

S praxí startovacích her jako první uspěla firma Nintendo, která ke každému novému Game Boyi přibalila i Tetris. Ruský logický rychlík se díky tomu stal 2. nejprodávanější hrou na světě (první je Minecraft).

Jak funguje virtuální realita

Při hraní virtuální reality nevidíte nic jiného, než displej ve speciálních brýlích. Každé oko sleduje něco trochu jiného a až váš mozek pak z obou částí složí iluzi 3D světa. Podle toho, jak se rozhlížíte kolem, se hýbe i obraz, takže máte pocit, že herní svět je všude kolem vás, nejen před vámi na obrazovce.

Zbraně, volant nebo boxerské rukavice ovládáte buď pohybem hlavy, nebo klasickým ovladačem DualShock 4. Pokud jste už někdy virtuální realitu zkusili aspoň na minutu, víte, o čem mluvíme. Pokud ne, tak věřte, že na to slova a písmena zkrátka nestačí a musíte to zažít na vlastní kůži.

Brýle na virtuální realitu, VR hry, kamery a další příslušenství najdete v našem e-shopu v sekci Virtuální realita.

3 hry pro PlayStation VR, které vás vystřelí do jiné reality

Jestli ještě nevíte, jaké VR hry pro PlayStation rozhodně musíte letos v zimě vyzkoušet, mrkněte na náš výběr!

  • Gran Turismo Sport – Slavná herní série vždycky vynikala dokonalou grafikou, a teď si představte, že vás svět silničních závodů obklopí kolem dokola ve virtuální realitě. Pokud máte rychlá auta rádi, tahle hra vás neomrzí. Nebo už snad máte dokonale naježděných všech 19 tratí a vyhráli jste v každém ze 140 závodních i sériových aut?

TIP: GT Sport funguje na PS4 i bez virtuální reality a i bez ní je to pořád pecka.

  • The Inpatient – Probudit se s amnézií v děsivé léčebně, to opravdu nechcete. Leč, stalo se. The Impatient je z části adventura, z části interaktivní film s lekačkami jak od mistra hororu Sama Raimiho. Specialitou je ovládání hlasem. S postavami ve hře si totiž můžete povídat (samozřejmě v angličtině) a posouvat se tak v ději dopředu. 
  • Battlezone – Možná že se u hraní nechcete pořád soustředit na precizní ovládání ani se třást strachy, co na vás vybafne za rohem. Tak co si třeba jen tak bezhlavě střílet z tanku na všechno, co se hýbe. V předělávce osmdesátkové arkády Battlezone nic jiného ani dělat nejde, a je to paráda. Až vás přestane bavit likvidovat bezejmenné virtuální nepřátele, zahrajte si proti kamarádovi.

Nejlevnější virtuální realitu spustíte na mobilu

PlayStation 4 to sice umí líp, ale do virtuální reality vás dokáže vtáhnout i váš mobil. Když nemáte vyloženou „vykopávku“, stačí k němu jen dokoupit lepenkové nebo plastové brýle za pár stovek. Do nich mobil zacvaknete a rovnou hrajete hry, přehráváte 360° videa nebo ovládáte aplikace pro rozšířenou realitu.

Jak funguje virtuální realita v mobilu:

  1. Koupíte si 3D brýle, do kterých pasuje váš mobil, třeba BeFree 3D za 389 Kč.
  2. Z Google Play nebo Apple Store si stáhnete aplikaci Google Cardboard.
  3.  Spustíte aplikaci, vložíte mobil do brýlí, nakonfigurujete a hrajete.

Už v aplikaci Google Cardboard je připravených pár drobných 3D hříček. Zároveň funguje jako obchod pro spoustu dalších kompatibilních her, aplikací a videí, spousta z nich je dokonce zdarma.