Víme, jak ušetřit za energie při vaření

Elektronika

7. 2. 2023

Snižte topení, vyměňte starý kotel za nový. Nad tématem úspory energie přemýšlí každý asi dost často. Sestavili jsme článek s praktickými a hlavně jednoduchými tipy, jak ušetřit (nejen) za energie každý den při vaření.

uvodni fotka (1)

Při vaření používejte správné nádobí a nezapomeňte na pokličku

Prohlédněte si všechny hrnce a pánve, zda nemají vyboulené dno. Možná vás to překvapí, ale právě malé nerovnosti dna způsobují velkou tepelnou ztrátu –prodlužují dobu vaření.

Naučte se při vaření využívat pokličku – její použití zkracuje dobu vaření až 4×. To znamená 4× menší spotřebu elektřiny v případě elektrického sporáku.

Vaříte vodu na špagety? Pak si vodu předvařte v rychlovarné konvici – ta má sice relativně vysokou krátkodobou spotřebu elektřiny, ale pořád využijete méně energie než při vaření vody na sporáku.

Zeleninu, brambory a další vařené suroviny nemusí ve vodě plavat, stačí aby byly lehce ponořené – zbytek se dovaří díky horké páře, kterou v hrnci udržujete prostřednictvím pokličky.

Vyberte si velikost hrnce podle hořáku (nebo plotýnky), na kterém chcete vařit. Malý hrnec patří na malou plotýnku, velký na velkou. U elektrického sporáku se nebojte plotýnku vypnout o kousek dříve, využijete zbytkové teplo plotýnky.

Sporák a okolí udržujte čisté, nečistoty obzvlášť na plotýnce zvyšují spotřebu energie.

TIP: Víme, jak ušetřit nejen v kuchyni. Mrkněte na článek Úspora energie v domácnosti: Tipy, jak snížit spotřebu energie.

Jak ušetřit energie při vařeníPlynový nebo elektrický sporák? Víme, který je úspornější

Plynový sporák nebo elektrický sporák? Toť otázka! Elektrický sporák s litinovou deskou je pravděpodobně nejlevnější sporák, který si můžete pořídit, ale počítejte s tím, že se jeho provoz dost prodraží. Litinová deska má účinnost okolo 50 % a trvá delší dobu než ohřeje samotnou plotýnku.

Účinnější je pak elektrický sporák se sklokeramickou deskou. Ale pomyslným vítězem se stává elektrický sporák s indukční varnou deskou. Indukce snižuje tepelné ztráty během vaření – spotřebuje tedy mnohem méně elektrické energie a velmi rychle pokrm v kovovém hrnci ohřeje. Jen počítejte s vyšší pořizovací cenou a také s tím, že na indukci byste měli používat speciální nádobí s magnetickým dnem, litinové hrnce po babičce budete muset vyhodit.

Máte doma přípojku na plyn? Pak k vaření zvolte plynový sporák, cena za plyn bude s největší pravděpodobností vždy nižší než cena za elektřinu. Plynový sporák vás v pořizovacích nákladech vyjde obvykle levněji než indukce. A nemusíte kupovat nové hrnce. Spotřebu plynu při vaření si regulujete také velmi rychle – prostě jen zredukujete plamen.

Jak ušetřit energie při vařeníVezměte si na pomoc úspornější pomalý hrnec, tlakový hrnec nebo Remosku!

Využijte v kuchyni efektivní pomocníky, kteří vám ušetří peníze ze energie, ale také váš čas, který byste strávili stáním u sporáku. Mrkněte na seznam úspornějších menších spotřebičů, které zastanou práci sporáku nebo trouby:

  • Varná konvice má své místo téměř v každé domácnosti. Začněte ji využívat efektivně na předvaření vody pro další vaření. A vždy vařte v rychlovarné konvici jen tolik vody, kolik zrovna potřebujete. To nejhorší, co můžete udělat, je neustálé dolévání studené vody do již ohřáté vody v konvici.
  • Pomalý hrnec připraví tažený vývar přes noc nebo třeba skvělé trhané vepřové na domácí burgery. Vše uvaříte hezky v jednom hrnci téměř bez práce.
  • Remoska podle výrobce za 1 hodinu pečení spotřebuje zhruba stejně energie jako 10 minut pečení v elektrické troubě. Najde uplatnění nejenom na chatě, kde chybí klasická trouba, ale také v každé domácnosti, kde chtějí péct úsporněji.
  • Tlakový hrnec (Papinův hrnec, papiňák) urychlí proces vaření až trojnásobně oproti vaření stejného pokrmu v klasickém hrnci na sporáku. Elektřinu šetří i díky tomu, že z něj zbytečně neuniká horká pára jako u klasického hrnce. A rozhodně se nemusíte bát, že by explodoval – nové modely tlakových hrnců disponují speciální bezpečnostní pojistkou a ventily.
  • Rýžovar neboli hrnec na rýži. Ulehčí přípravu rýže – jen do něj vložíte požadované množství rýže a vody. Mezitím se můžete v poklidu věnovat dětem. Rýžovar vám dá vědět, že je rýže hotová.
  • Mikrovlnná trouba ohřeje jídlo mnohem rychleji než klasická trouba za mnohem menší spotřebu elektrické energie.
  • Parní hrnec je skvělý multifunkční kuchyňský nástroj, který využívá horkou páru pro ohřev jídla. Má několik pater, do kterých vložíte rýži, maso, zeleninu, ale také třeba ryby – a nemusíte se bát, že by jednotlivé pokrmy načichly. Připravíte tak zdravou večeři bez zdlouhavého vaření.

TIP: U televize strávíme průměrně 4 hodiny denně. Poradíme, jak snížit spotřebu televize.

Jak ušetřit energie při vaření

Jak snížit spotřebu vody v kuchyni? Nejen myčka na nádobí pomůže

Pořídit si myčku na nádobí není lenost. Ba naopak. Při mytí nádobí v rukou (pod tekoucí vodou) spotřebujete klidně i 40 litrů vody. Myčce na tu samou nálož nádobí stačí klidně 9 litrů. A ty nejlepší úsporné myčky spotřebují na jeden cyklus mytí 6–9 litrů. A to mluvíme jenom o spotřebě vody. Lidem často nedochází, že i ohřev vody je závislý na spotřebě elektrické energie.

TIP: V článku Jak ušetřit při mytí nádobí: Vsaďte na úspornou myčku jsme téma úsporného mytí nádobí popsali blíž.

Šetřit vodou nejen v kuchyni vám pomůže také šikovný perlátor na vodovodní baterii. Perlátor pomocí provzdušnění redukuje množství vody, které si z hlavice pouštíte – dostanete silný proud s nižším průtokem vody. Díky důmyslnému řešení omezíte spotřebu vody, aniž byste slevili ze svého komfortu.

Jak ušetřit energie při vařeníLednici a mrazák držte dál od trouby a udržujte je čisté

Spotřeba elektrické energie lednice tvoří podle různých odhadů až 24 % z celkových nákladů na elektřinu v celé domácnosti. Lednice i mrazák si zaslouží vaši zvláštní pozornost. Oba chladnomilné spotřebiče postavte dostatečně daleko od trouby a dalších spotřebičů, které produkují teplo. A vadí jím i přílišná blízkost u stěn – spotřebují více elektřiny na zchlazení.

  • Lednice není výkladní skříň – zbytečně ji neotvírejte.
  • Uvařené jídlo nechte první vychladnout a teprve potom jej přendejte do lednice.
  • Mrazák pravidelně odmrazujte – čím větší nános ledu, tím vyšší spotřeba elektrické energie. Některé zdroje uvádí, že lednička s ledovou krustou žere až o 75 % více energie!

TIP: Objevte i další žrouty energie v domácnosti. V článku Ceny energií rostou: Zkroťte největší žrouty energie v domácnosti, jsme se jim podívali na zoubek.

Chcete si pořídit nový spotřebič do kuchyně? Zohledněte energetický štítek!

Pokud stojíte před koupí nového úspornějšího spotřebiče do kuchyně, berte v potaz také energetický štítek. V případě, že se nedokáže rozhodnout mezi dvěma modely, mrkněte, do jaké energetické třídy spadají. Dostanete lepší představu, který spotřebič z pohledu nákladů na provoz bude úspornější. I když za daný model zaplatíte na začátku více, investované peníze se vám vrátí v podobě nižší spotřeby elektřiny – a s tím se pojí i menší částka na složence za elektřinu.

TIP: Blíže jsme se věnovali problematice energetických tříd v článku Energetický štítek: Poradíme, jak se v něm vyznat, abyste ušetřili.