Vesmírná party s Guardians of the Galaxy

Gaming

3. 1. 2022

Strážci galaxie, partička s těmi nejhustějšími jmény, svou vesmírnou loď zaparkovali na našich herních konzolích. Rozhodně tu nejsou od toho, aby seděli v koutě a sekali latinu (ačkoli, pokud tu někdo bude něco nebo spíš někoho sekat, pak to bude určitě Gamora). Jste připraveni na horkého adepta na překvápko roku?

Recenze Guardian of Galaxy

Galaxie už od vás zase něco potřebuje

Guardians of the Galaxy nepatřili přímo k nejočekávanějším hrám letošního roku, buďte si ale jisti, že tahle parta vás bude bavit. Rocket Racoon, Groot, Drex, Gamora a Peter Quill alias Star Lord jsou takoví vesmírní otloukánci. Zatímco se snaží udělat si jméno a získat lukrativní klientelu (a odměnu za své vesmírné výpravy, lovení monster a pašování ilegálních krámů), nic nejde úplně podle plánu A, B ani C. Za většinu polízanic si můžou tak trochu sami, ale to nevadí. O to víc zábavy si s nimi totiž užijete vy!

Posledně jste si u Marvel’s Avengers říkali, že je na vás těch charakterů, za které hrajete, trochu moc? Square Enix vás vyslyšel. Tentokrát totiž hrajete pouze za Petera aka Star Lorda. Nadšení budete i v případě, že už jste unavení z rozsáhlých RPGček, přemíry možností a kupy vedlejších misí. Nejenže se jedná o čistokrevný single-player z pohledu první osoby, ale i příběh je jednoduše lineární. A díky za to! Výsledkem je totiž parádní oddychová hra, při které hodíte za hlavu všechny nepříjemnosti letošního roku a uděláte za nimi tlustou čáru.

Recenze Guardian of Galaxy

O radost z objevování přitom rozhodně nepřijdete. Vedlejší mise na vás sice nečekají, odběhnout z hlavní cesty a trochu prošmátrat okolí se vyplatí. Ve slepé vedlejší uličce možná objevíte součástky, které se vám budou hodit k vylepšování schopností, jindy třeba náhodou narazíte na jeskyni plnou pokladu (nebo něčeho, co vás chce sežrat, ale risk je zisk).

Z průšvihu do průšvihu, ale stylově

Hra mě uvítala Bobbyho klasikou „Don’t worry, be happy“ a další pecky na sebe nenechaly dlouho čekat. Z playlistu, kde nechybí Kiss, Blondie nebo Joan Jett, si na své lodi můžete vybírat a trsnout si do rytmu podle chuti. Za soundtrack dávám Guardians of the Galaxy velké plus a zdvižené rockové gesto!

Kromě stylového hudebního podkresu můžete taky stylově vypadat. Kromě součástek se po hře válí nové outfity pro Star Lorda i celou jeho crew, tak mějte oči na stopkách. Kromě materiálů byste ale měli pozorně poslouchat i co kdo říká. Guardians of the Galaxy jsou pěkně užvaněná partička, která se často pošťuchuje a hádá. Poslouchat ale nemáte jen proto, abyste uklidnili jejich spory.

Peter platí za jednu z nejukecanějších osob ve vesmíru. To, co ho necháte vypustit z pusy, může ovlivnit celou vaši hru. Často budete muset volit jednu z nabízených variant (nebo se můžete rozhodnout do diskuze vůbec nevstupovat a mlčet). Vaše volby ovlivní další průběh hry – některá téměř vůbec, jiná zas rozhodnou třeba o tom, jestli se kolem nepřátel proplížíte po špičkách, nebo vás bude čekat masivní přestřelka. Nejedná se o tak rozsáhlý konstrukt s mnoha možnými konci, který jste zažili třeba v Cyberpunku. Hlavní příběhová linka skončí stejně, bude ale poznamenaná drobnými rozdíly vašich rozhodnutí.

Recenze Guardain of Galaxy

Jak se pere Star Lord?

Střety s nepřáteli jsou příjemným ozvláštněním příběhu, žádné husťácké bitky a přestřelky jako v Call of Duty nečekejte. Na začátku hry si volíte obtížnost mezi lehkou, střední, těžkou nebo vlastním módem, kdy si náročnost soubojů a sílu útoků upravíte podle svého uvážení. V některých soubojích se možná trochu zapotíte, než přijdete na to, jak z téhle šlamastyky ven, většina nepřátel (především zkušenějším hráčům) ale příliš velké trable nenadělá. Na rozdíl od jiných her tu nebudete mít rozsáhlý arsenál chvatů a útoků, a tak vám boje s nepřáteli mohou brzy přijít trochu repetitivní.  Mně ale tenhle styl upřímně dost vyhovoval – především protože skvěle zapadal do celkového flow hry.

Jako Star Lord se budete spoléhat především na své elementární zbraně (tou největší je ale pravděpodobně jeho prořízlá pusa). Své schopnosti můžete vylepšovat pomocí materiálů, které posbíráte na cestách po všech vesmírných čertech, a postupně budete moci odemknout i další schopnosti ostatních členů svého týmu. A tím se dostáváme k jedné z nejdůležitějších součástí hry.

Recenze Guardian of Galaxy

Guardians of the Galaxy by se dali použít jako trénink pro manažery (schválně to v práci zkuste navrhnout). Jako správný kapitán totiž musíte znát každého člena týmu včetně jeho individuálních schopností a umět je využít v pravý čas. Například Drex je silák, který nepřátelům zasadí pořádnou ťafku. Groot vám je zas podrží na místě, abyste si zvládli kopnout i do těch, kteří chvilku nepostojí. Úspěch střetu tak často stojí na tom, jak dobře zvládnete zkoordinovat všechny své spolubojovníky.

Recenze Guardian of Galaxy

Tyhle ability se vám ale budou hodit i jinde než při soubojích. Někde například budete potřebovat Rocketa k tomu, aby spojil pár drátků a prolomil mechanismus dveří, jinde vám Gamora proseká cestu vpřed. Jen si o to musíte říct (nebo to ostatním kapitánsky doporučit).

Kde můžete naletět: Ve většině her nemůžete zdrhnout z bojiště, pokud už souboj začal. Jakmile se objeví boss nebo jeho přívrženci, není cesty zpět. V Guardians of the Galaxy se ale žádné zavírání dveří nekoná, takže se zdá, že se můžete kdykoli sebrat a na bitku se vykašlat. Ha-ha! Pokud to uděláte, „zemřete“ a hra vás jednoduše respawne a spustí souboj od začátku. Provedení je za mě trochu nešťastné, ale poselství jasné: Star Lord nikam neutíká!

Guardians na vás budou mluvit z ovladače

Velmi příjemně mě překvapilo, jak hra pracuje s ovladačem DualSense. Nejen že ucítíte každý pohyb od poplácání po zádech a střílení ze zbraně po rozpadající se zemi pod nohama příslušnými vibracemi, ale do hry se zapojí také mikrofon. Když se například při misi s ostatními rozdělíte a zavoláte si přes vysílačku, vaši parťáci na vás budou mluvit z ovladače. Takže si skutečně přijdete jako praví vesmírní průzkumníci na misi!

Tip: Přečtěte si více nejnovějším PlayStation gamepadu v recenzi na ovladač DualSense.

V herním menu najdete deníček s roztomilými zápisky, atlas vesmírných monstýrek, která vás ještě nepřeprala, obleky jednotlivých členů vaší crew i strom schopností (ale pozor, jen na koukání – pro jejich odemknutí musíte nasbírat dostatek materiálu a pak poprosit Rocketa o upgrade na některé „work bench“). Možná už jsem rozmazlená, ale chybí mi tu přístup alespoň k omezenému nastavení hry. Pokud vám třeba nefungují titulky nebo chcete cokoli upravit, musíte celou hru prostě shodit a vrátit se do základního rozhraní. Ikony v menu navíc vypadají, jako by je někdo připravil pro nízké rozlišení staré televize vaší babičky než pro 4K PlayStationu 5. Škoda.

Závěrečné shrnutí

Guardians of the Galaxy mají snad všechno, co od peckové single-player hry čekáte. Skvělý vizuál (s Ray Tracingem v akci, pokud stojíte o skutečně živoucí podívanou), odsýpající příběh, vesmírná monstra, sympatické postavy, kterým se hra dostatečně věnuje, vtípky, nejapné hlášky, které ke Guardians patří, i hlubší chvilky. Se svou vesmírnou partou strávíte +- 18 hodin, což je délka tak akorát. Celkově Guardians of the Galaxy působí jako velmi příjemná oddechovka. Ideální nejen na vánoční svátky!

Klady

  • Lineární příběh, který odsýpá jako interaktivní film.
  • Soundtrack, u kterého si budete broukat známé rockové hity z osmdesátek.
  • Vyvážené a dobře propracované postavy.
  • Fantastický, kreativní svět.
  • Skvělé využití schopností DualSense ovladače.

Zápory

  • Postavy jsou poměrně ukecané, takže pokud neumíte anglicky nebo třeba španělsky, bude vám chybět česká lokalizace.
  • Grafika herního menu by si zasloužila ještě trochu poladit.
  • Zdánlivá možnost úniku je past: když omylem vyskočíte z bojiště nebo utečete ze souboje, hra vám ho pustí od začátku.

Kde hru Guardians of the Galaxy pořídíte:

Guardians of the Galaxy na PS5

Guardians of the Galaxy na Xbox Series