Velký průvodce vánočním osvětlením

Elektronika

30. 11. 2021

Jak jednoduše vykouzlíte pohádkovou vánoční atmosféru? Cukroví už máte napečené, ozdoby na vánoční stromeček už jsou vytažené ze skříně, stromeček je připravený. Ale něco tomu ještě chybí. Zútulněte si domov i zahradu vánočními světýlky a užijte si to pravé kouzlo Vánoc. Poradíme vám, jak vybrat venkovní i vnitřní vánoční osvětlení. Jak snadno připevnit vánoční osvětlení na dům nebo jaké zvolit vánoční osvětlení do oken.

Vánoční osvětlení

Základní pravidla vánoční výzdoby: Jednoduchost, styl a bezpečnost

Na většina moderních vánočních světel a řetězů najdete už jen praktické LED žárovky. Ty jsou sice bezpečné, ale pořád mějte na paměti, že pracujete s elektřinou. A ta vás může při troše smůly „kopnout“. Riziko představuje také pro děti nebo domácí mazlíčky.

Nekvalitní elektronika snadno vyhodí pojistky a v ojedinělých případech může způsobit i požár. Při výběru vánočního osvětlení se proto raději vyhněte laciným napodobeninám z tržnice a sáhněte po kvalitnějších výrobcích.

Pořizovací cena LED žárovek bude malinko vyšší. Ale vydrží vám několik let a vaše domácnost bude v bezpečí.

 LEDky mají totiž oproti klasickým žárovkám menší poruchovost, delší životnost a vyšší bezpečnost. A navíc i jejich spotřeba energie je nižší. Moderní vánoční osvětlení spotřebuje až o 85 % méně elektřiny.

Venkovní vs. vnitřní vánoční osvětlení: Zaměřte se na stupeň ochrany

Ještě než se pustíte do vánoční výzdoby, promyslete si, jestli chcete vánočními světýlky oslnit jen vnitřek domu nebo se pustíte i do venkovního osvětlení.

Jako první vás bude zajímat stupeň ochrany proti vnějším vlivům. Označuje se zkratkou IP a řekne vám, jestli jsou světýlka určena pouze pro vnitřní použití, nebo s nimi můžete bezpečně ozdobit i venkovní prostory – dům, zahradu, pergolu apod.

Co nám u vánočního osvětlení prozradí označení IP

Vánoční osvětlení se rozděluje na vnitřní a venkovní podle toho, do jaké míry splňuje odolnost před vodou a prachem. Určujícím parametrem je v tomto případě třída IP. Ta uvádí stupeň krytí – čím větší číslo, tím účinnější ochrana.

U vánočních světýlek pro domácí použití stačí standardní ochrana. Tu najdeme pod hodnotu IP20.

U venkovního vánočního osvětlení už ale raději sáhněte po ochraně IP44 a vyšší. Tak máte jistotu, že světýlka zvládnou venkovní povětrnostní podmínky (vítr, déšť, sníh, prach), aniž by došlo ke zkratu nebo k jinému bezpečnostnímu ohrožení.

Na některých světýlkách najdete i piktogramy, které vám s orientací při výběru pomůžou. Symbol domečku s šipkou uvnitř znamená, že světýlka můžete použít jen v místnosti. Domeček s obousměrnou šipkou pak zase ukazuje, že jsou světýlka vhodná domů i ven.

Vánoční osvětlení

Venkovní vánoční osvětlení: Rozsviťte dům i zahradu na jednu zásuvku

Venkovní vánoční výzdoba dokáže být skutečně dechberoucí. Pokud se podaří šikovně sladit barvy, motivy a jednotlivé komponenty, bude váš dům a zahrada doslova zářit vánoční atmosférou.

Občas je trošku oříšek dostat vánoční světelné řetězy všude tam, kam potřebujete. Zvlášť pokud jsou vám běžné délky osvětlení příliš krátké. Ideální pomocníky pro takové případy představuje spojovací osvětlení. 

Pokud si vyberte osvětlení od jednoho výrobce, dají se jednotlivé prvky mezi sebou vzájemně velmi jednoduše propojovat. Třeba osvětlení EMOS nabízí kompletní nabídku světýlek a spojovacích prvků. Splňuje stupeň krytí IP44, což je dostatečná ochrana před nepříznivým zimním počasím.

Klasické spojovací osvětlení využijete v interiéru i exteriéru. Na rozsvícení až 800 LED žárovek vám bude úplně bohatě stačit jeden napájecí zdroj (adaptér).

Tip: Nebojte se, že vám venkovní světýlka budou dělat radost jen jednou za rok. Rozsviťte je i jindy v roce při různých příležitostech, jako jsou narozeniny, svatby nebo zahradní oslavy.

Spojovací osvětlení: Prostor pro kreativitu i praktičnost

Někteří z vás se při výběru vánočního osvětlení zaměřují především na praktičnost. Pro někoho je ale zdobení domu doslova kreativní činnost a chtějí se co nejvíce „vyřádit“.

Mezi nejpopulárnější vánoční dekorace patří bezesporu světelný řetěz. Ve spojovacím osvětlení pak můžete vybírat podle vlastních designových preferencí. Oblíbené prvky jsou třeba světelné rampouchy a záclony různých barev.

Pro kreativce i zastánce systematičnosti a praktičnosti je pak ideální sáhnout po osvětlení, které spočívá v jednoduchém systému A+B+C. Díky tomu rozsvítíte svůj dům rychle a jednoduše. Co takový systém vlastně znamená?

Krok A – začněte adapterem

Napájecí adaptér je naprostý základ při sestavování vánočního osvětlení.  Díky němu zapojíte světla do elektrické sítě. Na jeden adaptér pak zvládnete rozsvítit až 800 LED světýlek. Adaptér by měl mít vždy stupeň krytí alespoň IP44. Pak ho obav můžete nechat venku.

Krok B – Spojte s propojovacím kabelem

Jeden konec prodlužovacího kabelu připojíte do adaptéru, druhý pak do zvoleného řetězu. Celou sestavu díky tomu protáhnete klidně o deset nebo více metrů.
Spojovače a rozbočovače vám zase poslouží v případě, kdy potřebujete různé typy řetězů vzájemně propojit, ale máte je od sebe moc daleko. Případně když řetězy chcete vést do více směrů.

Krok C – Vyberte řetězy

Posledním krokem je samotný výběr světelných řetězů. Nabídka je opravdu pestrá a klasické spojovací řetězy najdete v standardních délkách 5 nebo 10 m. A to v různých barvách. Mezi stálice patří například teplá bílá, studená bílá, modrá a červená nebo tzv. multikolor. Ta kombinuje oblíbené barvy v jednom řetězu.

Tip: Na jeden adaptér zvládnete napojit až 80 metrů těchto světelných řetězů v kuse.

Spojovací rampouchy – patří mezi tzv. trojrozměrná řešení spojovacího osvětlení. Každý řetěz s LED světýlky je jinak dlouhý. Díky tomu vytváří zdání přírodního krápníku. Kromě běžného režimu svícení si u rampouchů můžete vybrat i blikající nebo pulzující varianty. Čím se od sebe liší? U pulzujících krápníků je barevný přechod pozvolný z jedné barvy na druhou. Blikající rampouchy pak mění barvy okamžitě.

Spojovací záclona – podobá se rampouchům, ale s tím rozdílem, že délka všech řetězů s LED světýlky je stejná. Nejčastější rozměry světelných záclon jsou 1 × 2 metry. Barevně pak převažují teplá bílá a studená bílá. 

Vánoční osvětlení

Vánoční projektory: Ozdobte jednoduše i velké plochy

Kromě klasických řetězů máte i další možnost, jak rychle a hlavně jednoduše osvětlit celý dům. Kromě světelných řetězů totiž můžete narazit i na LED nebo laserové vánoční projektory. Během chviličky tak vykouzlíte na domě hvězdné nebe nebo třeba sněhové vločky.

Světelné motivy díky tomu jednoduše promítnete na fasádu domu, zahradu nebo i zeď pokoje. Součástí projektoru je i stojánek, který můžete postavit na zem. Venku ho pak zase jednoduše zapíchnete do trávníku nebo třeba květináče a postavíte, kam potřebujete.

Tip: Při umístnění projektoru si dejte pozor na světelný smog – pouliční lampy, světla z oken apod. Může totiž tlumit výsledný efekt projekce.

Zahradní světelné dekorace a venkovní postavičky: Popusťte uzdu fantazii


Pokud máte zahradu, tak se přímo nabízí se vrhnout do její výzdoby. Zvlášť pokud máte malé děti, tak jim můžete připravit opravdu kouzelnou vánoční atmosféru. Venkovní prostory jednoduše vyzdobíte svítícími postavami.

Mezi oblíbené motivy patří zvířata – vánoční jelen, tučňák nebo medvěd. Každoroční vánoční klasiku pak představuje svítící sněhulák. Všechny vybrané dekorace můžete díky bezpečnostním standardům bez obav použít venku.

Výhodou světelných dekorací je jejich jednoduchá instalace. Stačí jim najít vhodné místo a po Vánocích je pak jednoduše zase uklidíte.

Pokud dáváte přednost decentnější výzdobě, sáhněte třeba po dekoračních stromečcích určených ven a různých zapichovacích zahradních dekoracích, jako jsou vločky a hvězdičky.

Vnitřní vánoční osvětlení: Vyčarujte si doma kouzelnou atmosféru
 

Venkovní osvětlení už máte zmáknuté, teď je načase přesunout se dovnitř. Zapomeňte na adventní shon a dodejte svému domovu klid a pohodu díky vánočním dekoracím. Pokud zdobíte jak venkovní, tak vnitřní prostory, můžete je sladit do jednoho stylu. Ideální je uvnitř domu začít s různými svítícími dekoracemi – lucerny, svícny, vánoční těžítka.

Stále oblíbené je také drobné vánoční osvětlení do oken. Během chvilky tak v domě vykouzlíte vánoční pohodu. Do vnitřních prostor volte raději příjemné měkké a teplé světlo a decentnější barvy.

Vánoční osvětlení

Vánoční světýlka na stromeček: Vsaďte na klasický řetěz

Při zdobení vánočního stromku každý používá své oblíbené ozdoby, ale vánoční světelný řetěz nesmí chybět. Jakmile se totiž venku za okny setmí, osvětlený stromeček dodá vašemu domovu tu pravou vánoční atmosféru, kterou všichni dobře známe a na kterou se celý rok těšíme.

Jakou délku vánočního řetězu zvolit? Záleží na velikosti stromku. Čím vyšší a rozsochatější stromek, tím delší světelný řetěz vybírejte. Pro jistotu vždy sáhněte po malinko delším řetězu, aby se vám nestalo, že kus stromečku zůstane neosvětlený.

Prodejci vánočního osvětlení nabízí celou škálu tvarů, druhů a barev vánočních řetězů. Jestli si nejste jisti, zda se k vaší vánoční výzdobě bude více hodit řetěz se studenou bílou nebo teplou bílou barvou, nemusíte zoufat. V nabídce najdete i řetězy, u kterých je možné barvu světla měnit pomocí dálkového ovladače. Výjimkou nejsou ani řetězy, které svítí dvěma barvami současně nebo nabízí různé módy svícení.

Tip: Než začnete se strojením vánočních světýlek, zkontrolujte si jejich funkčnost. Nic není více demotivující, než když na konci zjistíte, že řetěz z nějakého důvodu nesvítí.

Vánoční osvětlení do oken a na vchodové dveře

Okna patří mezi výkladní skříně většiny domácností a proto jim v předvánočním čase věnujte dostatek pozornosti. I decentní světýlka vykouzlí příjemnou atmosféru, ale fantazii se při výzdobě meze nekladou. Kromě tradičních svítících řetězů ozdobte svá okna třeba závěsnými svítícími hvězdami, svícny nebo žárovkami.

Nebojte se sáhnout také po klasických lucernách nebo svítících betlémech.

Na dveřích můžete nechat klasický věnec, nebo ho vyměňte za vánoční věnec s LED světýlky.

Žádných přívodních kabelů se nemusíte bát. Vnitřní světelné dekorace jsou většinou na baterky.

Vnitřní vánoční výzdoba zdaleka není omezená jen okna nebo dveře. Domov si snadno vyzdobíte a zútulníte svítícími dekoracemi a různými maličkostmi na stůl.

Prozkoumejte celou nabídku vánočního osvětlení a připravte si doma ty nejkouzelnější Vánoce přesně podle svých představ.