Úsporné topení a přímotopy: Zkuste topné panely nebo infrazářiče

Elektronika

31. 10. 2022

Přímotopy si získaly pověst velkého žrouta energie. Jenže to platilo o starších elektrických radiátorech. Moderní topidla používají jiné technologie vytápění jako je například sálavé teplo. Díky tomu „nežerou“ tolik elektřiny a ještě navíc vytápí místnost efektivněji.

Úsporná topidla a přímotopy

Přečtěte si, jak vybrat přímotop, jaké vlastnosti sledovat a co si ujasnit před koupí nového topidla, abyste skutečně ušetřili za energie.

Jak vybrat přímotop: Záleží i na velikosti místnosti

Vyzrajte na zimu a rostoucí ceny energií výběrem vhodného úsporného topidla. Než se pustíte do nákupu nového přímotopu, ujasněte si, co od něj očekáváte, jak se ho chystáte využívat a jaký typ topidla hledáte.

Přímotop používejte jen jako doplňkový zdroj tepla. Neměl by v domácnosti nahradit klasické způsoby topení.

Hodí se hlavně pro rychlé vyhřátí konkrétní místnosti. Pokud nemáte například v koupelně běžné topení, je právě přímotop ideální volba, jak si tepelný komfort zvýšit.

Přímotop oceníte i na chalupě, když se například na jaře nebo na podzim náhle ochladí, ale vám se ještě nechce rozdělávat oheň v kamnech.

Kromě klasického domácího využití, se přímotop hodí i pro kempování, kdy ho oceníte i v chatce nebo karavanu.

Před výběrem se mrkněte na základní parametry, které vám s pořízením vhodného topidla pomůžou.

Velikost místnosti

Jako první vás bude zajímat, jak velikou místnost zvládne přímotop vyhřát. Jelikož přímotopy často ohřívají nejprve okolní vzduch, pro výběr ideálního topidla si nejprve zjistěte objem místnosti.

Ten si vypočítáte vynásobením délky, šířky a výšky místnosti. V nabídce pak najdete přímotopy vhodné pro místnosti od 20 m³do 100 m³.

Topný výkon

S velikostí místnosti pak úzce souvisí výkon a příkon topidla. Čím větší místnost se rozhodnete přímotopem vyhřívat, tím větší výkon potřebujete. Vyhřátí 1 m³ vyžaduje zhruba 30–50 W.

Ideální je ale vybírat výkon přímotopu o trochu větší. Do menších místností stačí výkon do 1 800 W. Větší prostor pak spolehlivě vyhřejí přímotopy s výkonem od 2 000 do 3000 W.

Možnost regulace teploty a výkonu

Pokud chcete dosáhnout co největší úspory energie, pak hledejte přímotop s možností regulovat teplotu. Topidlo si pak můžete nastavit na zvolenou teplotu v rozmezí například od 5 do 35 °C.

Pokud přímotop přenášíte z jedné místnosti do druhé, pak se vám bude hodit další vychytávka a to je možnost regulovat výkon přímotopu.

Můžete si totiž nastavit různý výkon podle toho, jak velikou místnost zrovna vytápíte. Tím ušetříte další výdaje za energie, protože v menší místnosti vám stačí méně výkonu.

Moderní přímotopy jsou také vybavené termostatem, na kterém si nastavíte jak preferovanou teplotu, tak i čas a délku vytápění.

Dálkové ovládání

Topidla na dálkové ovládání jednoduše zapnete a připravíte si třeba na svůj příchod z procházky nebo z práce. Případně si nastavíte jen určitou dobu vytápění a tím zamezíte zbytečnému přetápění a ušetříte.

Moderní přímotopy zvládnete ovládat i přes aplikaci v telefonu.

Hlučnost

Pokud se chystáte používat topidla v místnostech, kde spíte nebo odpočíváte, pak vás bude zajímat i hlučnost. Pokud sáhnete po přímotopu s ventilátorem, počítejte s tím, že bude hlučnější.

Ochrana proti přehřátí

Díky téhle bezpečnostní funkci se vám nestane, že by se přímotop přehřál. Jakmile dosáhne maximální teploty, sám se vypne.

S ventilátorem nebo bez

Přímotopy s ventilátorem jsou nejen hlučnější, ale také víří prach nebo třeba zvířecí srst v místnosti. Pokud máte doma alergiky, tak se zkuste poohlédnout spíš po přímotopech bez ventilátoru.

Úsporná topidla a přímotopy

Infrazářiče ohřejí vás, ne vzduch

Vedle klasických elektrických radiátorů vynikají například infrazářiče. Ty fungují tak, že infratrubice uvnitř zářiče se dokáže „rozpálit“ na velmi vysokou teplotu (několik stovek stupňů celsia).

Infrazářiče pracují tak, že infračervené paprsky nejprve projdou vzduchem a až při kontaktu s předměty (podlaha, stěny, lidské tělo) se přemění na teplo.

Tím, že se nevyhřívají nejdříve okolní vzduch, dokáží infrazářiče ušetřit až 60 % provozních nákladů v porovnání s jinými způsoby vytápění.

Dochází také k menším tepelným ztrátám například skrze okna. Infračervené paprsky se totiž umí „odrazit“ od skleněné plochy a teplo vrátit zpět.

Hodí se do jakékoli místnosti, protože jsou tiché, nevíří prach a místnost vytopí velmi rychle. Jsou ideální třeba do koupelny, kde potřebujete zvýšit teplotu během chvilky na krátký čas.

Infrazářiče snadno umístíte i na stěnu nebo na strop.

Topné panely: Nabízí tichý provoz a potěší i alergiky

Podobně jako infrazářiče nabízí moderní způsob vytápění také topné panely. Stejně jako infrazářiče vytváří sálavé teplo.

Topné panely fungují na principu termoelektrických vln, které ohřívají přímo předměty a osoby. Ne okolní vzduch. Díky tomu je to další způsob úsporného topení.

Topný panel snadno umístíte do jakékoli místnosti. Hodí se i do ložnice nebo dětského pokoje. Jeho provoz je totiž také zcela tichý.

Díky tomu, že nevíří prach ani chlupy, se hodí i do domácnosti s alergiky nebo malými dětmi. Zároveň nevysouší vzduch, takže se vám bude i se zapnutým přímotopem dobře dýchat.

Úsporná topidla a přímotopy

Olejový radiátor: Nejdéle drží teplo, ale víc „žere“

Olejový radiátor patří ke klasice mezi přímotopy. Je nejvíce podobný běžnému ústřednímu topení a hodí se především do místností, kde je největší provoz. Ideální je umístění do obývacího pokoje nebo třeba kuchyně.

Žebrování radiátoru je vyplněné akumulačním olejem. Díky tomu se v radiátoru drží teplo i nějakou dobu po vypnutí.

Jejich nevýhodou je, že jsou poměrně těžké. Většina olejových radiátorů je ale vybavená praktickými kolečky. Díky tomu si ho snadno přenesete z jedné místnosti do druhé.

S čím ale musíte počítat je fakt, že v porovnání s infrazářiči nebo topnými panely spotřebovávají olejové radiátory více elektřiny.

Teď už víte, jak si doma přitopit a přitom nezruinovat rodinný rozpočet. Podívejte se na celou nabídku přímotopů a topidel, které spolehlivě vyhřejí váš domov.