Usnadněte si mytí oken: S šikovným vysavačem na okna máte do hodinky hotovo

24. 5. 2021

Jímá vás hrůza při představě, že opět nastává čas mytí oken? Neděste se, stačí si najít šikovného pomocníka třeba v podobě čističe oken nebo praktického vysavače na okna a máte vystaráno. Zapomeňte na hadry, staré noviny, okna plná čmouh a bolavá záda. Poradíme vám, jak vybrat správný čistič oken, který zvládne bleskurychle a bez námahy vyčistit nejen okna, ale také třeba zrcadla, obklady nebo sprchové kouty.

úvodka_čištění oken

Vysavač na okna: Praktický pomocník, který zvládne vyčistit i zrcadla a sprchové kouty

Jestli hledáte opravdu praktický přístroj na mytí oken, který ale v domácnosti zvládne i další úkoly, pak určitě zvažte pořízení vysavače na okna. Kromě toho, že s ním snadno umyjete všechna okna v bytě nebo domě, toho zvládne daleko víc.

Tenhle šikovný čistič oken se totiž skvěle hodí i na mytí zrcadel, skřínek, sprchových koutů nebo obkladů a dalších hladkých povrchů. S jedním pomocníkem tak zvládnete vypulírovat celou koupelnu. Ušetříte si spoustu času i nervů a navíc vám poděkují i vaše ruce. S čističem na okna totiž opadá neustálá potřeba namáčet si ruce v kyblíku s vodou. S čističem se vyhnete i kontaktu s čistícím prostředkem, takže nehrozí žádné podráždění kůže.

Vysavač na okna

 Jak čistič na okna funguje a jak se používá

Čištění s vysavačem na okna je jednoduché a efektivní proto, že čističe oken pracují na jednoduchém principu. Praktický rozprašovač s návlekem z mikrovlákna nejprve nanese na okno (nebo jinou plochu, kterou chcete čistit) zkoncentrovaný čistící prostředek. Ten rozpustí všechny nečistoty, prach a mastnotu.

Odsávací hubice se pak jednoduše postará o zbytek. Odsaje všechnu vodu, takže na povrchu nezanechá čistič žádné šmouhy. Čistič oken navíc vodu sbírá do nádobky přímo uvnitř vysavače. Takže nehrozí, že by vám při úklidu z oken voda kapala nebo stékala na zem.

Jaké výhody přináší čistič oken

  • Efektivnější a kvalitnější úklid – ať se snažíte, jak chcete, s obyčejným hadrem a saponátem nikdy plochy nevyčistíte tak perfektně, jako s čističem oken. Vysavač na okna vás zbaví více nečistot a zanechá plochy důkladně vyčištěné a lesklé. Navíc ani neřešíte žádné šmouhy na skle.
  • Šetříte čas – mytí oken a dalších povrchů nemusí být záležitost, která vám zabere půl dne. S čističem oken zvládnete umýt všechna okna v domácnosti klidně do hodiny.
  • Nemáčíte si ruce ve špinavé vodě – zdá se to jako maličkost, ale vaše ruce ocení, že nepřijdou do kontaktu s vodou a hlavně čistícími prostředky, které vám mohou podráždit kůži.
  • Úklid je méně náročný – mytí oken je často vyčerpávající. S šikovným vysavačem na okna to ale hravě a bez námahy zvládnou i starší ročníky. Někoho může odradit vyšší pořizovací cena, ale v pohodě najdete i čističe oken do tisícovky. Třeba tenhle šikovný vysavač na okna Concept CW1000 3v1 Perfect Clean vás vyjde na 899 Kč a zvládnete s ním vyčistit všechna okna a ostatní hladké povrchy. Navíc na jedno nabití vydrží v chodu až 60 minut. Což hravě stačí na celý úklid běžného domu nebo bytu.

Čistič oken

Čističe oken: Podle jakých parametrů vybrat ten nejlepší

  • Výdrž baterie a doba nabíjení – klíčový parametr hlavně pokud se chystáte na opravdu veliký úklid. Většina vysavačů na okna nabízí výdrž baterie 35–40 minut. Což je naprosto dostačující doba na umytí všech oken v běžném domě nebo bytě. Třeba oblíbený čistič na okna Leifheit Window Cleaner zvládne pulírovat všechny hladké povrchy po dobu 35 minut. Navíc má šikovný senzor, který optimalizuje výdrž baterky. Většinu vysavačů na okna pak do plné kapacity nabijete nejčastěji během dvou hodin.
  • Objem nádobky na špinavou vodu – další důležitá věc při výběru je velikost nádobky na vodu. Čím víc vody dokáže pojmout, tím více oken s ním najednou vyčistíte. Většina okenních čističů nabízí nádobku o objemu 60–110 ml.
  • LED ukazatel stavu nabití – šikovný pomocník, který vám na první pohled ukáže, kolik baterky ještě okenní čistič může využít a jak dlouho asi vydrží v chodu. Třeba praktický čistič oken Karcher WV 5 Plus N má diodu, která ukazuje kapacitu baterie, a také vlastní systém výměny baterií, který usnadní nepřetržitý provoz. Jednoduše si koupíte druhou baterku a během velkého úklidu jen vyměníte a pokračujete dál.
  • Pogumovaná rukojeť – usnadní manipulaci s okenním vysavačem, protože se díky němu lépe drží v ruce. Nehrozí vám žádné odřeniny, otlaky nebo nepříjemné mozoly.
  • Možnost snadno vyprázdnit nádobu na vodu – vysavač na okna většinou nabízí praktickou nádobku na vodu, který můžete snadno vylít. Zní to jako maličkost, ale vyhnete se tak nepříjemného kontaktu se znečištěnou vodou.

Vysavač na okna

Robotický čistič oken: Když si chcete práci maximálně ulehčit

Podobně jako klasické robotické vysavače, nabízí i robotické čističe oken ještě o stupeň větší pohodlí při úklidu domácnosti. Jednoduše se totiž přisají na okna nebo hladké povrchy a všechnu práci odvedou za vás. Třeba robotický čistič oken Hobot 388 si poradí s okny v domě nebo bytě, ale zvládne umýt i velké plochy. Navíc šetří vodou, protože mu stačí 1 mililitr vody na 1 m².

Robotický čistič oken se pohybuje naprosto sám díky chytrému navigačnímu systému. Navíc se nemusíte bát, že by robot okno třeba poškrábal. K pohybu totiž nepoužívá kolečka, ale dvě šikovné utěrky z mikrovlákna. Takže povrchy zároveň čistí i leští.

O bezpečnost robotického čističe pak se stará také několik senzorů, které hlídají, jak se robot pohybuje, jestli se před ním nachází nějaká překážka, a podle toho vyhodnocují jeho dráhu.

Robotický vysavač oken

Robota navíc můžete díky aplikaci snadno ovládat i přes svůj mobil. Stačí zapnout Bluetooth a robota s mobilem spárovat. Případně v balení dostanete i praktický dálkový ovladač. Robotický vysavač na okna Hobot vydrží v provozu 20 minut a 1 m² plochy zvládne vyčistit za 4 minuty.

Tip: Šetřete i vy letos své nervy a čas u mytí oken. Mrkněte na celou nabídku a vyberte si svůj šikovný vysavač na okna třeba od značek Leifheit, Karcher nebo Concept.