Subnautica: Below Zero – recenze na PS5

Gaming

6. 8. 2021

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdybyste ztroskotali na cizí planetě? Subnautica: Below Zero vám na to dá jasnou odpověď.

Subnautica – recenze na PS5

Subnautica je akční „survival“ – dobrodružná hra o přežití. Jako výzkumnice Robin se vydáváte na planetu 4546B, abyste zjistili, co se stalo s vaší sestrou Sam. Firma, pro kterou Sam pracovala, suše oznámila, že zemřela při nehodě způsobené svým vlastním pochybením. Jako Robin tomu ale samozřejmě nevěříte a hodláte se dopídit toho, co se skutečně stalo.

Přistání vaší vesmírné lodi ale není tak hladké, jak jste si možná představovali. Po ztroskotání se proto stává tím nejdůležitějším úkolem jediné: přežít.

Subnautical recenze PS5

Žádná mapa, žádné návody, spolehnout se můžete čistě jen na svůj instinkt. Tedy, většinou. Pokud jste hráli předchozí Subnauticu, místní planetu a principy hry si jistě pamatujete (stejně jako ježdění na kole, taková zkušenost se „nezapomíná“).

Subnauticu: Below Zero můžete hrát i bez znalosti prvního dílu, ačkoli vám v mnohém pomůže. Pravděpodobně ale budete stejně jako já chvíli zmateně pobíhat sem a tam jako Alenka ve vesmíru a zjišťovat, co a jak (a občas se u toho možná trochu utopíte). Osobně bych uvítala alespoň malou nápovědu k orientaci v menu, Subnautica ale dělá čest survival hrám, a tak vás ve všem nechá pěkně vykoupat (a to doslova).

V moři je místa dost

Zatímco Robinson měl svého Pátka a Toma Hankse jako trosečníka při smyslech udržoval kamarád-míč Wilson, v Subnautice se budete upínat ke kyslíku (a i tak se budete muset vracet nadechnout nad hladinu příliš často). Většinu hry strávíte pod vodou zkoumáním podmořského dna, takže budete vděčni za každou sekundu, kterou vám kyslíková bomba a obsah vašich plic poskytne.

Subnautica pravidelně střídá den a noc. Ve dne se můžete kochat nádherně vykreslenou florou i faunou plnou roztomilých barevných stvoření a nápaditých rostlin. Ta se v noci změní děsivou, ale úchvatnou podívanou plnou světélkujících ryb i zářivých korálů, které z mořského dna dělají hotovou diskotéku. Svůj úžas ale příliš neprotahujte. Stačí chvilka zapomnění a dojde vám kyslík.

Subnautical recenze PS5

Snížené ostražitosti také rády využívají poťouchlé podmořské opičky, aby vás trochu potrápily (a obraly vás o to, co zrovna držíte v ruce). A kromě toho je v moři spousta dalších věcí, které vás chtějí sežrat. Převážně to jsou teda pěkně děsivé obludy, ale nechci vás předčasně strašit. Kromě denní doby hra umí dynamické střídání počasí a když vás předpověď varuje, že byste si měli najít úkryt, myslí to vážně.

Na začátku jsem se tak zabrala do prozkoumávání vesmírného moře, až jsem omylem umřela hlady – to se tak občas stává. Abyste se vyhnuli stejnému osudu, budete se muset vydat na lov (nebo zvolit obtížnost bez hladu a žízně). Řada ryb upokojí váš žaludek a z některých získáte také vodu. Ne všechny rybičky jsou ale přívětivé, i když vypadají chutně a nevinně, takže bacha na prsty.

3D tiskárna vám vytiskne svačinu i pohodlnější postel

Jakmile najdete svůj záchranný modul, stane se vaší domácí stanicí. Právě odtud se budete vydávat na průzkum planety a hledání informací o své sestře. Můžete si sem uložit nasbírané úlovky (extra skladiště určitě přijde vhod) a pomocí 3D tiskárny si vyrobíte jídlo i nejrůznější předměty od baterky přes kyslíkovou bombu až po vodní kluzák. Po srážce se úlomky vaší lodi rozprskly po celém moři. Při svých výpravách je budete hledat a shromažďovat veškeré informace.

Subnautical recenze PS5

Díky tomu získáte plány pro jejich výrobu, takže si je ve své základní stanici budete moci vyrobit ve své tiskárně. Postupem ve hře tak získáte přístup k řadě nových předmětů a vylepšení, které vám pomohou pokročit dál v příběhu.

Ani s plány to ale nebudete mít jednoduché, na výrobu totiž potřebujete posbírat potřebné suroviny. A tak se snadno stane, že hlavní misi odložíte na vedlejší kolej a několik hodin budete hledat různé minerály a rostliny. Nicméně, otevřený herní svět rozsáhlého moře je skutečně obrovský a najít v něm jeden malý kamínek často není úplně jednoduché.

Možná si řeknete, že tady užijete super detektor kovů a minerálů, který v předchozí Subnautice nebyl k dispozici. I s jeho „pomocí“ jsem ale navztekaně, ehm, zapáleně hledala kus stříbra asi 4 hodiny. Abych mohla pod vodou zůstat o celých 5 sekund déle. Ačkoli příběh je poměrně silný, kutění a rozšiřování vaší podmořské stanice je prostě zábava.

Určitě ale nezůstanete celou dobu jen pod vodou, občas se budete muset vydat na průzkum i na souš. Připravte se ale na to, že podmínky jsou poměrně drsné a venku velmi rychle umrznete, v horším případě si uženete rýmu.

Subnautical recenze PS5

Hra o život i podvodní Minecraft

Hra nabízí 4 herní režimy. Pokud toužíte po napínavé survival výzvě, nebo si jen chcete v klidu hledět svého, Subnautica vám hru dokáže přizpůsobit podle vašeho gusta.

  • Přežití (Survival) – V tomto módu pravděpodobně budete začínat, pokud si chcete vyzkoušet všechny aspekty hry. Musíte dbát o své zdraví, teplotu, dostatek kyslíku a zahnat hlad a žízeň.
  • Volná hra (Free) – V podstatě to samé, jen vám ubude starost o hladovění a žízeň.
  • Hardcore – režim pro opravdové odvážlivce a nadšence. V tomhle módu Subnauticu pravděpodobně nebudete hrát poprvé. V hardcore módu máte pouze jeden život a hra vás nevaruje při nedostatku vzduchu. Jakmile umřete, musíte začít pěkně od začátku.
  • Kreativní mód – V kreativním módu se nemusíte starat o hlad, žízeň, zdraví, teplotu ani kyslík. Nepotřebujete prohledávat moře pro získání materiálů nebo plánů pro výrobu, všechny už máte odblokované. V klidu se tak můžete soustředit na příběh a stavět si své podmořské impérium.

Zatímco v Survival módu si vyzkoušíte všechno, co hra nabízí, kreativní mód je vlastně takový podvodní Minecraft. Odpadne vám neustálá starost o přežití a můžete se soustředit jen na to, na co zrovna máte chuť (takže vás čeká především spousta bezstarostného „craftění“).

Závěrečné shrnutí

Musím uznale pokývat hlavou a říct, že po dlouhé době jsem během hry nezaznamenala žádné bugy a technické problémy, natož takové, které by mě omezily ve hraní.

Nádherný otevřený herní svět vám poskytne skutečnou volnost, zdánlivě nekonečné možnosti a propracované detaily do poslední chaluhy. Výtku mám akorát k ovládání. Přišlo mi, že ho tvůrci primárně připravovali pro herní myš (to je ale pouze má osobní domněnka).

Na DualSense ovladači jsem tak občas měla problém například s chytáním ryb a sbíráním předmětů, kdy jsem měla pocit, že bych potřebovala 2 pravé palce.

Nestačí být v jejich těsné blízkosti, ale musíte na ně přesně namířit a čapnout je rychlou změnou tlačítek na ovladači. Ostřílení hráči už možná mají tenhle grif zažitý. Pokud ale tohle na gamepadu zvládnete bez problému, pravděpodobně z vás v jiných hrách bude vytrénovaný odstřelovač s přesnou muškou.

Subnautica: Below Zero vám může zabrat moře času. Záleží na tom, jak velcí jste průzkumníci, hračičkové nebo jak rychle chcete pokořit hardcore mód. Pouze hlavní kampaň vystačí na 15 až 25 hodin.

Klady

  • Nádherně propracovaný podmořský svět
  • 4 herní režimy
  • Velký prostor pro vyrábění a kutění
  • Hru si zahrajete i v češtině

Zápory

  • Absence návodů
  • Manipulace na gamepadu

Kde hru Subnautica pořídíte:

Subnautica: Below Zero na PS5

Subnautica: Below Zero na PS4

Subnautica: Below Zero na Xbox One a Xbox Series X