Xbox One X vs. Xbox One S: Souboj Microsoftích konzolí

Xbox One X vs. Xbox One S: Souboj Microsoftích konzolí

  • 10. 08. 2020

Co se týče výkonu, Xbox One X předčí One S skoro ve všem a nezaostává v ničem. Jenže výkon není všechno. Pokud netoužíte za každou cenu po 4K rozlišení s 60 FPS, zaujme vás spíš kompaktní a úspornější One S. Pojďme si představit hlavní rozdíly mezi oběma variantami aktuální generace konzolí od Microsoftu

Mezi Xbox One X a One S existuje skutečně pár podstatných rozdílů, to zas jo. Určitě ale nejde o žádnou Sophiinu volbu. Je to spíš jako když už máte vybraný model auta a teď řešíte jen motor a výbavu. Platí, že pokud máte 4K televizi a neřešíte tisícovku sem, tisícovku tam, jděte do One X.

One S je zase chytrá volba pro všechny ostatní. Za svoje peníze dostanete maximum muziky, tedy co nejlepší poměr cena/výkon. Na co 4K rozlišení, jestli si ho nemáte kde vychutnat? Nakonec Full HD 1080p není žádná technologie z roku krále Klacka, vypadá hezky i v roce 2020.

TIP: V tomto článku porovnáváme Xboxy, existují ale i další super konzole. Přečtěte si porovnání PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

5 hlavních rozdílů mezi Xbox One X vs. Xbox One S

1. Cena – One S stojí 5 989 Kč (naše cena k 20. 7. 2020), výkonnější varianta One X je o další tři tisíce dražší. Kupovat si ale jen samotnou konzoli stejně nemá cenu. K čemu by vám byla? Spíš si ji pořiďte rovnou v „bundlu“, zvýhodněném balíčku i s hrami – budete mít co pařit a ještě ušetříte.

2. Grafika – Na One S vypadají hry skvěle, na One X ale přece jenom o ždibec líp díky výkonnější grafické kartě. Zvlášť ty, které nesou označení „XBOX ONE X ENHANCED“. To v praxi znamená především podporu 4K rozlišení, plynulejší chod (stabilních 60 FPS), ostřejší textury i extra grafické efekty.

3. Hardware – Dražší One X je čtyřikrát výkonnější než One S. Rychlejší procesor, větší paměť RAM i lepší grafická karta (viz výše). Jasně, možná by se někde klidně dalo ubrat, ale takhle zase máte záruku, že vám každá hra pojede maximálně plynule v té nejlepší grafice.

4. Design – Jen podle designu nevybírejte. Obě konzole jsou si fakt hodně podobné, i když za větší peníze dostanete přece jen o něco málo větší a těžší porci Xboxu. Hlavní rozdíl je v barvě a v umístění větráku – bílý One S má ventilátor nahoře, černý One X vzadu.

5. Spotřeba a hlučnost – Brutální výkon One X se podepíše na spotřebě energie. Na posezení, tedy za hodinu, sežere až 175 W, One S oproti tomu až dvakrát míň. Na hlučnosti se ale výkon neprojeví. Větrák obou konzolí vydá zhruba 46/47 dB, se zapnutým zvukem ho určitě neuslyšíte.

Otázka roku 2020: má smysl si kupovat Xbox One X, když se blíží nová generace?

Xbox Series X, nástupce Xbox One, přijde na trh už 10. 11.2020. Víme, jak bude vypadat, Microsoft postupně uvolňuje další detaily a vývojáři oznamují nové hry. Xbox Series X slibuje mimo jiné třeba frame rate až 120 fps a rozlišení 8K. Nevyplatí se tedy chvilku počkat, než kupovat konzoli na „konci životního cyklu“?

No, takhle jednoduché to není. Zvlášť když chcete pařit už teď, a ne až za několik měsíců. Navíc se současná „dosluhující“ generace teď prodává za hodně slušnou cenu a do obchodu si pro ni můžete přijít hned.

Pokud máte teď trochu hlouběji do kapsy, nic si z toho nedělejte. Hry na Xbox One X vypadají pořád úžasně, těch „áčkových“ je jak nastláno a další budou ještě pár let vycházet. Jistě přijde den, kdy bude upgrade nevyhnutelný, ale na to si klidně ještě nějaký ten pátek počkejte.

Mezitím se můžete třeba inspirovat, kterou párty hru si na Xboxu zahrajete s kamarády.