Sportovní chytré hodinky: Jaké vybrat v roce 2020

17. 2. 2020

Víte, jaké funkce chytrých hodinek se vám budou hodit při sportu? A které hodinky vybrat v roce 2020? Máme pro vás přehled funkcí a tip na 5 top modelů.

úvodka (4)

Sportovní chytré hodinky a hubnutí: Dostaňte se do formy chytře a rychle

Kondiční koučové říkají, že když chcete zhubnout, je nejlepší hned zvednout zadek a začít něco dělat. My normální lidi víme, že každá změna ve skutečnosti začíná nákupem toho správného vybavení, třeba sportovních chytrých hodinek. Holt když nezabrala novoroční předsevzetí, je na řadě smart technika.

Jasně, sportovní chytré hodinky nebudou shazovat kila za vás. Budou spíš váš osobní kondiční a motivační kouč a kámoš, kterého máte po ruce (přesněji řečeno na ruce) pořád, klidně i v noci. Dokud je máte na sobě, nic z vaší fyzické aktivity jim neunikne.

Chytré hodinky samozřejmě nejsou jenom pro sportovce, nadšený z nich bude každý fanoušek a fanynka moderních technologií. Přečtěte si, co všechno umí ty nejlepší chytré hodinky.

Všechno o vašich sportovních výkonech, fyzické formě, spánku a spálených kaloriích hodinky zjistí díky senzorům, kterými jsou doslova prošpikované. Nasbíraná data pak odešlou třeba do příslušných aplikací, které je schroustají a vyplivnou jako hezká číslíčka, grafíčky a notifikace.

Nejoblíbenější funkce sportovních chytrých hodinek

  • Krokoměr – Mechanický senzor uvnitř hodinek vám spočítá, kolik jste toho našlapali. Nastavte si vlastní metu, třeba magických 10 000 kroků denně. Dobrá motivace vystoupit cestou do práce o zastávku dřív a zbytek dojít pěšky nebo vzít psa na delší procházku.
  • GPS – Satelitní navigace vám spočítá jak vzdálenost, kterou při pohybu urazíte, tak i další parametry jako rychlost nebo převýšení. Hodinky, které GPS nemají, si ho umějí dotáhnout ze spárovaného mobilu.
  • Měření spánku – Bez správné regenerace kila dolů nepůjdou. Co naopak dolů půjde, budou sportovní výkony. Chytré hodinky poznají, jestli se na posteli jen převalujete nebo fakt spíte spánkem spravedlivých ve fázi REM. Ráno na ně kouknete, a uvidíte report svého spánku.
  • Měření tepu – Můžete běhat jako Zátopek, jenže dokud se nedostanete do té správné tepové frekvence, nezhubnete ani deko. A tady pomůžou chytré hodinky, které vám po pár stech metrech dají vědět: „Dobrý, teď spalujeme, běž a hlavně nezastavuj!“
  • Vodotěsná konstrukce – U sportovních hodinek je samozřejmost, že s nimi můžete do sprchy i do bazénu a tam změří, kolik toho uplavete. Jak moc toho vydrží a do kolika metrů se můžete potopit, poznáte podle certifikace IP.
  • Výškoměr, barometr, kompas, teploměr – Funkce pro turisty a horolezce, kterým hodinky pomůžou se zorientovat nejen v terénu, ale i v počasí. Neztratíte se ani na místech, kde není mobilní signál nebo GPS.
  • Ovládání hudby – Ranní hodinka joggingu je skvělou příležitostí poslechnout si muziku, audioknihu nebo podcast. Až vám ve vašem motivačním playlistu začne už posté hrát „Eye Of The Tiger“, klikněte na hodinky a pustí se další song.

TIP: Možná si řeknete, na co hodinky, stačí mi můj smartphone. Jenže zkuste při běhání nebo plavání koukat do mobilu. Nepohodlné, nepraktické a když kvůli tomu zakopnete nebo si loknete vody, tak i nebezpečné.

Jak vám chytré hodinky pomůžou zhubnout

Jakmile máte nové chytré sportovní hodinky na ruce, spárované s mobilem a všemi fitness aplikacemi, to nejtěžší už máte vlastně za sebou. Zbývá už jen začít se opravdu pravidelně hýbat, hlídat si jídelníček, pít víc vody a míň piva, nestresovat se atd. A to už jsou přece prkotiny.

Před sportem

V appce přímo na hodinkách nebo v mobilu si stanovíte své cíle a aktivitu, kterou plánujete provozovat. Hodinky vás pak povedou k jejich splnění a budou vás udržovat v tempu. Třeba tím, že vás notifikacemi pochválí za pokroky a připomenou, že už se stmívá a vy jste za celý den nevstali z gauče.

Při sportu

Na běžecké dráze, v parku nebo na konci bazénu se kouknete na hodinky a vidíte:

  • aktuální i průměrnou rychlost
  • kolik jste ujeli/uběhli/uplavali a kolik zbývá do cíle
  • za jak dlouho jste uběhli poslední kolečko
  • tepovou frekvenci
  • spálené kalorie

Po sportu

Aplikace vám všechno dají do souvislostí. V grafech aplikací jako Endomondo nebo Sport Tracker (kterým hodinky slouží pro sběr dat) uvidíte „deníček“ všech svých sportovních aktivit i se souhrnem ujetých a uběhnutých tras s celkovým časem a průměrnou rychlostí.

TIP: Jestli se vám nechce jít do chytrých hodinek, kupte si některý z fitness náramků. Nebývají tak elegantní, mají jen miniaturní displej a (až na výjimky) žádnou GPS. Krokoměr nebo snímač tepu ale ano a stojí jen pár stovek.

Sportovní chytré hodinky, nebo fitness náramek?

Krokoměr spolu s měřením spánku mají chytré hodinky i fitness náramky. Taky čas ukazují obě zařízení. Tak v čem je tedy rozdíl? Dá se říct, že fitness náramky jsou takové zjednodušené chytré hodinky. Všechny své funkce ale mají přizpůsobené tomu, že je budete používat jen při sportu. Ano, ty nejdražší modely mají NFC čipy a umožňují tedy placení v obchodech. Ano, ty nejdražší náramky mohou zobrazovat zprávy a upozorní vás na zmeškaný hovor. To je ale všechno.

Drtivá většina z nich si neporadí s aplikacemi (přímo v zařízení), smskami, běžnými hovory, videohovory a nepořídí ani žádnou fotku. Nedají se na nich hrát hry, načíst kalendář a neumí fungovat jako samospoušť při focení. Navíc neposlouží (opět až na výjimky) ani jako elegantní doplněk do společnosti. Zato u chytrých hodinek nebude problém vyměnit silikonový řemínek za kožený a vyrazit na schůzku nebo do divadla.

Co se ale chytrým náramkům nedá upřít, je menší velikost a tvar lépe přizpůsobený sportování, abyste je na ruce necítili ani při plavání. Jde ale spíš jen o zvyk. Velkým plusem bývá také nižší cena, která je ale vyvážená právě mnohem menším počtem funkcí.

Chytré hodinky jsou prostě takový malý telefon na ruce. Fitness náramek je zařízení pro monitorování sportovních aktivit. Chcete smart pomocníka jen na sport a rozhodli jste se pro fitness náramek? Mrkněte, jak fitness náramek vybrat. A jestli chcete přeci jen zůstat u hodinek, máme pro vás pár tipů na konkrétní modely.

Tipy na sportovní chytré hodinky pro rok 2020:

  • Apple Watch Series 5 44mm – Tyhle hodinky mají snad všechny nejnovější vychytávky, které oceníte nejen při sportu. Protože je ale řeč o sportovních chytrých hodinkách, zůstaneme jen u funkcí pro sportovce. Akcelerometr, gyroskop, voděodolnost až do 50 metrů, měřič EKG pro kontrolu srdečního rytmu, měření tepové frekvence, spálených kalorií i ujitých kroků. K tomu GPSka, konektivita Wi-Fi, kompas a výškoměr. Monitoring spánku hodinky zvládnou samozřejmě taky.
  • Xiaomi Amazfit GTR 42 mm – Decentně laděný design v sobě ukrývá spoustu funkcí určených pro sport. Hodinky jsou vybavené dnes už standardním krokoměrem, výpočtem kalorií, měřením tepu, měřením vzdálenosti, monitoringem spánku a jsou odolné vůči vodě (IP68). Hodinky dokážou sledovat vaše výkony až u 12 druhů sportů. Pyšní se optickým snímačem srdeční frekvence, akcelerometrem, barometrem a gyroskopem. Dají vám samozřejmě přehled i o spálených kaloriích. Ochranu displeji zajišťuje odolné tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Velké plus je výdrž baterie. V běžném provozu hodinky na jedno nabití vydrží až 24 dní.
  • Garmin vívoActive3 – Díky pulzometru Garmin Elevate se můžete těšit na jedno z nejpřesnějších měření pulzu na trhu. Vibrace, které upozorňují na to, že je čas se hýbat, a možnost ovládání hudebního přehrávače v telefonu nechybí stejně jako funkce GPS. Hodinky můžete vzít bez obav do bazénu. Samozřejmostí je krokoměr, kompas, měření spálených kalorií a snímač srdeční frekvence. Hodinky mají skvěle vyřešené podsvícení displeje, díky kterému přečtete všechny údaje i na přímém slunci.
  • Fitbit Versa 2 – Odolné sklo Gorilla Glass 3, výběr z více než 15 sportovních režimů, funkce Sleep Score (zjistíte, jak kvalitní a hluboký váš spánek je), SmartTrack a PurePulse. Snímá celodenní pohybovou aktivitu, např. kroky, vzdálenost a aktivní minuty. Díky tomu nabídne co nejpřesnější výpočty spálených kalorií. Kromě toho v aplikaci Fitbit nabídne také přehledy zlepšení. Hodinky jsou vodotěsné do 50 m a vydrží i slanou vodu. Během tréninku můžete přímo z hodinek poslouchat oblíbené písničky.
  • Samsung Galaxy Watch Active2 40mm – Hodinky měří tep, kroky, srdeční aktivitu i kvalitu spánku. Vše 24/7. Chůze, běh, cyklistika, veslování, eliptický trenažér, plavání atd. – tyto aktivity hodinky samy rozeznají a začnou automaticky měřit v okamžiku zahájení pohybu. Ručně si pak můžete nastavit spoustu dalších druhů sportu. V případě naměřené stresové zátěže vám hodinky nabídnou uklidňující dechové cvičení. Hodinky navíc splňují vojenský standard odolnosti. Můžete s nimi tedy i plavat a bát se nemusíte ani prachu. Kromě toho v nich najdete také barometr a gyroskop.