Sporáky

Vařit a péct musíme. Jde jen o to, který druh energie k tomu využijeme. Plyn, nebo elektřinu? A dáte šanci moderní sklokeramice, případně indukci? Volte podle toho, co vám vyhovuje a jaké máte se sporákem plány, ať jste ve finále dokonale spokojení.

Aplikované filtry

Smazat všechny filtry

3
Počet hořáků/varných zón

Zobrazujeme 2 výsledky Použijte filtr pro zpřesnění požadavků.

Mora C 2231 AW

Mora C 2231 AW

Sklokeramický sporák, Energetická třída A, Objem trouby: 68 l, Sklokeramická varná deska, 3 varných zón, bílá barva, Výška: 85 cm, Šířka:…


8 499 Kč

Mora E 2231 AW

Mora E 2231 AW.1

Elektrický sporák, Energetická třída A, Objem trouby: 68 l, Litinová varná deska, 3 varných zón, bílá barva, Výška: 85 cm, Šířka: 50 cm,…


6 859 Kč

O kategorii

Bez sporáku se žádná domácnost neobejde. Aby ale nebyl spíš k vzteku než k užitku, je třeba si ho správně vybrat. Stačí vám naprostý základ? Pak to bude jednoduché. Moderní sporáky ale mají i celou řadu vychytávek, které stojí za zvážení. Můžou vám totiž ušetřit spoustu času, práce a třeba i nervů.

Sporák, tedy pečicí trouba s varnou plochou, je základním pilířem kuchyně, stejně jako lednice nebo mrazák. Při výběru budete nejdřív muset vyřešit dilema, jestli chcete vařit i péct na plynu nebo elektřině, případně zvolit kombinaci. Doba ale pokročila a v nabídce jsou samozřejmě i sporáky indukční (obvykle jde o elektrickou troubu a indukční varnou desku) a sklokeramické.

Elektrická nebo plynová trouba?

Pečení v elektrické troubě je obecně rychlejší a rovnoměrnější. Riziko, že kousek štrúdlu spálíte, zatímco jiná jeho část bude ještě syrová, je u elektrické trouby výrazně nižší. Snazší je i regulace teploty v troubě.

V případě plynové trouby zase můžeme vyzdvihnout vysokou výhřevnost plynu, okamžité snížení teploty, když je to potřeba, a minimum tepelných ztrát – teplo je totiž přenášeno přímo na varnou nádobu.

Elektrická nebo plynová varná deska?

Důležitá je i otázka varné desky. Nejčastěji totiž řešíme, jestli dáme přednost elektřině, nebo plynu. Obě možnosti mají svá pro a proti.

Plynová varná deska bývá levnější a plyn v porovnání s elektřinou také. Snadno a rychle na ní snížíte nebo zvýšíte plamen, tedy intenzitu tepla. Dokonce ani někteří profesionálové nedají na plyn dopustit.

Elektrická varná deska je o něco dražší, ale dá se ovládat pomocí elektroniky, která nabízí přesné řízení příkonu a nejrůznější funkce, které vaření příjemně zjednoduší. Když pak sáhnete ještě o žebříček výš po elektromagnetické nebo indukční varné desce, ušetříte za elektřinu a vaření se o něco zrychlí.

Indukční nebo sklokeramická deska?

Ještě nevíte, jaký je rozdíl mezi indukční a sklokeramickou deskou? Varné zóny na indukčním sporáku se velice rychle zahřejí a po ukončení činnosti také rychle chladnou. Tím šetří čas i spotřebovanou energii. 

Ohřev na indukci je rychlejší a rovnoměrnější, varné zóny se nerozpálí a nehrozí tedy odstraňování připálených zbytků jídla a nižší je tu i riziko popálenin (znáte to, stačí troška nepozornosti a bolest je na světě). Její nevýhodou je ovšem pořizovací cena, která může být i trojnásobná oproti sklokeramické desce.

Sklokeramický sporák je tedy levnější, zato se jeho varné plochy déle ohřívají a déle chladnou – vaření se tedy prodlužuje a ve finále dochází k vyšší spotřebě energie.