Smart vánoční osvětlení: Vykouzlí správnou atmosféru a potěší jako dárek pod stromečkem

Smart vánoční osvětlení: Vykouzlí správnou atmosféru a potěší jako dárek pod stromečkem

 • 25. 09. 2020

Jak moc pohádková bude atmosféra letošních Vánoc, záleží i na tom, jak si vyzdobíte svůj domov. Máme pro vás pár tipů a nových trendů, jak vkusně nasvítit interiér, okna i fasádu domu. Pomůžou vám chytré technologie – vždyť i vánoční řetězy se dnes dají ovládat mobilem.

Výzdoba vašeho domu nebo bytu nemusí být přeplácaná jako v amerických vánočních komediích. Na druhou stranu, úplně se na to vykašlat a nedat ani hvězdičku do okna také není zrovna taktické. Co když k vám pak na Štědrý večer Ježíšek netrefí?

Otázka nezní, jestli výzdobu ano nebo ne, ale jak ji připravit jednoduše a stylově.

A také bezpečně. I když na moderních vánočních řetězech svítí jen nevinné LED žárovičky, pořád je to elektřina. A ta může při troše smůly „kopnout“ vás, dítě nebo domácího mazlíčka. Nekvalitní elektronika nemá problém ani vyhodit pojistky nebo rovnou způsobit požár. Proto doporučujeme vyhnout se laciným napodobeninám z tržnice a nakoupit kvalitní zboží.

Jak poznat bezpečnou elektroniku: Na obalu hledejte značku CE (Conformity Declaration) a také značku zkušebny (např. ESČ, VDE, TÜV). Řetězy a další elektrická svítidla pro použití venku by měly splňovat stupeň krytí aspoň IP44. To znamená, že odolají stříkající vodě, dešti a sněhu.

Vánoční řetězy – vládne doba LEDová

Bůh žehnej vymoženostem 21. století a zvlášť LED žárovkám, díky kterým se staré a nepraktické žárovkové vánoční řetězy odebraly do křemíkového nebe. LEDky jsou ve všem lepší – menší poruchovost, delší životnost, vyšší bezpečnost. A hlavně nízká spotřeba. Moderní vánoční řetězy totiž spotřebují až o 85 % elektřiny méně.

Osvětlení do okna

LEDky zakomponujete opravdu kamkoli. Na parapetu za oknem vám tak může svítit třeba:

A samozřejmě také řetězy pro vnitřní užití s 10–20 žárovičkami ve tvaru bodových světýlek a vánočních ozdob. Vydávají jednobarevné světlo a stejně jako figurky do okna potřebují tak málo elektřiny, že se ani nezapojují do zásuvky. Vystačí s velkými AA tužkovými bateriemi, a přitom vydrží svítit přes 100 hodin.

I ty nejlevnější vánoční LED řetězy okolo sta korun dnes mají automatický časovač nastavený většinou na 6 hodin. Funguje to tak, že večer třeba v půl sedmé stisknete vypínač a dál už se o nic se nestaráte. Řetěz pak sám svítí každý den ve stejnou dobu, vždy od 18:30 do půl jedné v noci.

TIP: Pokud nemáte řetězy s časovačem a nechcete je nechat svítit nonstop, připojte je do chytré zásuvky a hned se stanou součástí vaší chytré domácnosti.

Venkovní osvětlení

Řetězy odolné vůči sněhu a mrazu vás vyjdou o něco dráž. Mají robustnější konstrukci, více diod a u některých modelů se dají jednotlivé diody také vyměnit. Je s nimi i větší legrace. A pokud se na to při výběru zaměříte, můžete si pořídit takové řetězy, které se dají pospojovat dohromady jako stavebnice a pak rozsvěcet všechny najednou!

Tvary a varianty vánočních řetězů

 • Bodová světla
 • Kulaté LED Žárovky
 • Vánoční ozdoby
 • Rampouchy
 • Závěsy

Okna, balkón, stěny nazdobeny, barvy sladěny s výzdobou, co teď? No přece zapnout světelné efekty! Třeba různobarevné řetězy od firmy Solight mají osm různých efektů jako blikání, prolínání, stmívání a podobně, které ovládáte bezdrátovým dálkovým ovladačem.

Ještě větší parádu uděláte s chytrými řetězy

Pro fandy moderních technologií jsou tu i vánoční řetězy, které se ovládají bezdrátově mobilní aplikací. Vyrábí je třeba značka Emos. U těch si taky můžete všechno nastavit na autopilota, jenže to byste se připravili o všechnu zábavu. Mnohem lepší je stoupnout si před dům a začít si hrát.

Co umějí chytré vánoční řetězy Emos:

 • Do aplikace připojíte až 7 různých řetězů a pak je ovládáte najednou.
 • Podle nálady měníte barvy a zapínáte různé světelné efekty.
 • Výzdobu ovládáte odkudkoli, kam dosáhne spojení Bluetooth.
 • Automatický časovač si nastavíte od kolika do kolika hodin chcete.
 • Aplikace umí česky, takže se v ní rychle zorientujete.

K chytrým řetězům přidejte i chytré žárovky

Jistě, bílé světlo z lustru je praktické. Ale když jde o vánoční atmosféru, tak i zároveň tak trochu sterilní a nudné. Nebojte se doma vyměnit obyčejné žárovky za chytré s ovládáním mobilní aplikací. Mají přitom standardní závit, takže je zašroubujete do každé lampičky a lustru.

Chytré žárovky umějí svítit v nejrůznějších barvách, a také s různou intenzitou, takže ke kaprovi plnému kostí vám posvítí naplno a pak si uděláte „intimčo“ k rozbalování dárků. Dražší modely vypouštějí do vzduchu vůni z esenciálních olejů, přehrávají hudbu a blikají do rytmu (jako fakt!).

TIP: Podívejte se i na speciální vánoční „hloupou“ žárovku Retlux RXL 309 se světelným 3D efektem, který připomíná padající sněhové vločky.

Celý dům najednou rozsvítí laserová lampa

Možná se vám kvůli vánoční výzdobě nechce v prosincovém počasí lézt po žebříku a vymýšlet, kam a jak řetěz ukotvit. V tom případě si pořiďte radši lampu, kterou stačí zapíchnout do země a ona bude na dům promítat laserovými paprsky pohyblivé obrázky Santa Clause, sobů, dárků a sněhových vloček.

Na rozdíl od tradiční vánoční výzdoby, laserovou lampu využijete i jindy než jen o adventu. Kromě Vánoc totiž umějí promítat i třeba narozeninové, halloweenské, svatební nebo velikonoční motivy.