Smart hodinky a fitness náramky - proč je začít používat

Smart hodinky a stejně tak i fitness náramky aktuálně zažívají vzestup ve světě nositelné elektroniky. Cílem smart hodinek bylo dosáhnout svými funkcemi to, abyste svůj mobilní telefon nemuseli z kapsy tak často vyndavat, což se jim také úspěšně daří. Jsou schopny informovat o nových zprávách, telefonátech a událostech. Fitness náramky vám naopak nahradí sportovní trenéry, změří tep a ty nejlepší i pomohou s hubnutím. Navíc jejich speciální funkce jsou lépe stavěny na konkrétní účely oproti mobilním telefonům. U obou nositelných zařízení získáte propojením s mobilními zařízeními další bohaté možnosti jejich využití. My se podíváme na důvody, kde, jak a proč se dají smart hodinky a fitness náramky vhodně využívat.

Smart hodinky a fitness náramky - proč je začít používat

Smart hodinky

Smart hodinky (chytré hodinky) jsou hodinky, které obsahují počítač s různorodými funkcemi. Dá se říci, že jsou to víceméně vylepšené digitální hodinky. Mají v sobě zabudovanou kameru, barometr, dotykový displej či dokonce telefon. Mohou rovněž obsahovat Wi-Fi nebo GPS a jste schopni s nimi surfovat na internetu. Některé se používají na měření fyzické výkonnosti a jsou známé jako monitory aktivity (activity tracker). Ty měří frekvenci tepu a zaznamenávají trasu či počet okruhů. Řeknou vám, kolik jste přeplavali bazénů, nachodili metrů, najeli kilometrů na horském kole, spálili kalorií, kolik ještě musíte běžet, abyste splnili svůj týdenní kondiční cíl. Ukáží vám, kudy jít po naplánované trase a jak se vrátit po vlastních stopách.

Vše podstatné z telefonu máte přímo na zápěstí

Filozofie smart hodinek byla již od samého počátku jasná: přenést co nejvíce užitečných informací z telefonu, uloženého kdesi ve Vaší kapse, na přímo viditelné a dostupné místo. To vše se zrealizovalo pomocí párování hodinek přes bluetooth (Wi-Fi) se smartphonem, díky čemuž z něj můžete čerpat informace a události. Ať už jde o příchozí SMS, e-mail nebo upomínku v kalendáři, stačí se podívat na hodinky a ihned víte, kdo vám volá, píše atd. Čili mobilní telefon si ponecháte na svém místě a smart hodinky za něj tohle všechno vyřeší.

Některé hodinky umožní zobrazit pouze základní notifikace (e-mail, SMS, volání, kalendář), jiné pak všechny události, které oznámí telefon. Nutno podotknout, že většina hodinek události pouze zobrazí, ale už nedokáže zareagovat - e-mail či SMS si už zkrátka většinou nenapíšete, ale pár modelů se díky dalším aplikacím naučilo mobilní telefon do určité míry ovládat - zapínat Wi-Fi, datové přenosy, zvukový profil, synchronizace atd.

Elektronická sportovní pomůcka

Díky spárování s mobilním telefonem mají hodinky přístup k GPS přijímači, což umožňuje v reálném čase na ruce zobrazovat výsledky vaší dosavadní sportovní aktivity. Prostřednictvím gyroskopu, snímači tepu a ostatních senzorů se dozvíte například informace o ujetých kilometrech, čase, tempu či spálených kaloriích. To už samozřejmě záleží na konkrétním typu hodinek a aplikací, které používají. U většiny smart hodinek jsou samozřejmostí také stopky, časovač či třeba budík, který využívá ve většině případů vibrace.

Přijetí nebo odmítnutí hovoru máte vždy po ruce

Příchozí hovor patří také mezi zobrazované informace, přičemž vám během několika okamžiků umožní vidět, kdo se vám snaží dovolat. Můžete odmítnout hovor přímo z prostředí hodinek, nebo vytáhnout mobilní přístroj a začít hovor. V případě odmítnutí vědí některé modely odeslat předdefinované SMS zprávy, což je velmi praktické. Některé modely dokonce umí telefonovat. Jednoduše tak provedete hovor i bez nutnosti s ním zacházet.

Poznámky či obrázky máte přímo před očima

Když vám nestačí přijímat informace z mobilního zařízení, můžete si také do některých modelů uložit libovolné informace. Konkrétně jde například o nákupní seznam, poznámky či tahák do školy. Kromě textu zvládnou některé hodinky i prohlížení obrázků či PDF souborů. Na takovém malém displeji sice není prohlížení obsahu zcela nejpohodlněji, ale zmíněné poznámky jsou v zařízení skvěle čitelné, což rozhodně potěší.

Ovládání hudby nikdy nebylo jednodušší

Pomocí smart hodinek můžete ovládat přehrávač v mobilním telefonu, se tak snadno měnit aktuální skladbu, hlasitost atd. Určitě je to velká výhoda pro ty, kteří jsou stálými posluchači hudby a jako přehrávač používají právě mobilní telefon.

Fitness náramky

Fitness náramky (fitness bands), jinak řečeno i monitory aktivity, jsou zařízení nošeny na zápěstí, které dokáží měřit a sledovat fyzickou aktivitu uživatele během celého dne i noci. O vašem těle mohou říci dokonce víc, než o něm víte Vy. Dokáží měřit počet projetých kroků, trvání a intenzitu aktivity, srdeční tep, jaký čas z dne jste byli aktivní a kdy jste jen pasivně seděli na místě, množství spálených kalorií, délku a kvalitu vašeho spánku, apod. Zaznamenané naměřené hodnoty se dají následně zobrazit a vyhodnotit přímo na mobilních zařízeních jako smartphone, tablet nebo notebook. Dá se říci, že motivují k aktivitě a plní funkci osobního kondičního trenéra a poradce, kterého můžete mít s sebou 24 hodin a 7 dní v týdnu.

Mění zažité na zdravé návyky

Zda jde o sledování vašeho spánku a probíhajících aktivit, které ovlivňují vaše celkové zdraví, díky fitness náramkem můžete snadno provést změny a nastavit si zvládnutelné cíle. Takovým způsobem dostane do vašeho každodenního života zdravější návyky jak to bylo předtím. Například můžete přestávku u kávy zaměnit za několik minutovou procházku v svižném tempu nebo jít spát dříve než obvykle. Pokud dosáhnete tyto cíle, můžete stoupat na vyšší úroveň, vyjádřenou přidáním jiných zdravých návyků. Pokud jejich nesplníte, některé z těchto monitorů automaticky posunou vaše cíle na příští týden tak, abyste je byli schopni dosáhnout.

Pomáhají na dosažení vytyčených cílů

Při úspěšném dosahování cílů ve zdraví, fitness a redukci hmotnosti, je dobré dodržovat pravidelný režim a dělat si záznam aktivit. Čím častěji a detailnější záznamy si děláte, tím máte i větší úspěch při těchto aktivitách. Fitness náramky se o to vše postarají za vás. Sledují a zaznamenávají všechny potřebné detaily - naměřená data, hodnoty a následně je synchronizují s mobilními zařízeními nebo se službami v cloudu, abyste měli vždy přehled o vašem zdraví.

Motivují k lepším výkonům

Během celoročního cyklu jsou období, kdy jsme méně nebo více aktivní a stejné to je is kvalitou spánku. Pomocí fitness náramků, monitorů aktivity je možné objevit ty správné návyky, které jsou dlouhodobě udržitelné, což nám zajistí dosažení dlouhodobých výsledků. Stejně je významná i podpora sociálních sítí. Většina fitness náramků je schopna sdílet váš pokrok s veřejnými skupinami. Ať už jde o vašich kamarádů, nebo rodinu, podpora a povzbuzení od blízkých vždy potěší a motivují k větší vytrvalosti a lepším výkonem.

Správné měření pomáhá k lepšímu zdraví

Je dokázáno, že existuje souvislost mezi udržovaným přehledem o tom, co děláme, a naším zdravím. Pokud sledujeme vlastní aktivity, mohou nám pomoci pravidelně dodržovat zdravější stravování, kvalitnější spánek a v neposlední řadě i víc cvičit. Vědomi si našich slabin, je můžeme v reálném čase díky fitness náramkem zlepšovat.

Závěr

Moderním trendem smart hodinek se stává, že se rozhodli ubírat i jiným směrem, než k jakému účelu byly vytvořeny. Nejnovější modely, podporující SIM karty, již nejsou zcela závislé na spárovaném mobilním telefonu přes Wi-Fi nebo bluetooth, úplně jim stačí, když jsou na stejné mobilní síti. Je tedy naprosto jedno, že vy jste venku a váš smartphone odpočívá doma. Pokud jsou obě zařízení připojená k síti u stejného operátora, hodinky dokáží provést většinu ze svých funkci. Telefon totiž dokáže "sdílet" své telefonní číslo právě s novými hodinkami. Pak nemáte problém psát a přijímat SMS zprávy, využívat služeb Google, spouštět vaše oblíbené aplikace, a dokonce i telefonovat samozřejmě to vše bez telefonu. Dá se říci, že smart hodinky a fitness náramky nejsou nezbytnou součástí života, ale když je dokážete účelově využít, už se jich nebudete chtít jen tak zbavit.

 

Připojené stránky

Související kategorie