Smart domácí kino? Poradíme vám, jak si ho sestavit u sebe doma!

22. 6. 2020

Blue-ray přehrávač a pár repráků opravdu posune zážitek z domácího koukání na film o parník. Podívejte se, co s filmovým zážitkem udělá domácí kino!

úvodka (12)

Jasně, pojem „domácí kino“ je zavádějící – co je to za kino bez desetimetrového plátna, pubertálních uvaděček a mastné vůně popcornu? Na druhou stranu, Blue-ray přehrávač a pár repráků opravdu posune zážitek z domácího koukání na film o parník. Vyzkoušejte na vlastní uši.

Domácí kino je příslušenství k televizi nebo projektoru pro požitkáře. Tedy ne pro ty, kdo mají televizi zapnutou jen jako kulisu při vaření. Ocení ho naopak lidé, kteří když už si pustí film, tak si ho chtějí vychutnat v maximální možné kvalitě, obrazové i zvukové.

Ale zatímco u obrazu dnešních televizí pokládáme maximální kvalitu za standard, u audia je to horší. Jeden malý televizní repráček kvalitní zvuk prostě nevytvoří. Na to potřebujete nejlépe celou sestavu v čele s dunivým subwooferem, který vám (s trochou nadsázky) při filmovém výbuchu rozvibruje jak ušní bubínky, tak i okenní tabulky a sousedovy nervy.

Soundbar: rozumný zvukový kompromis

Vejde se pod každou televizi, nikde nepřekáží a zvládne ho připojit i vaše babička. Zvuk sice není tak dokonalý jako plnohodnotné sestavy 5.1 nebo 7.1 (o nich si ještě povíme), ale oproti samotné televizi je to pořád nebe a dudy.

Soundbar, jak si ho představujeme v roce 2020, je podlouhlá bedýnka, kterou položíte pod televizi. Uvnitř má dva i více malých reproduktorů, které dohromady vytvářejí díky moderním technologiím téměř dokonalou iluzi prostorového zvuku.

Hluboké basové tóny umí soundbar taky líp než televize, ale pořád to není ono. Proto se často prodává ještě s parťákem do tandemu – samostatným subwoofer. Ten už to u vás doma dokáže pořádně rozdunět.

K televizi soundbar připojíte kabelem. Zároveň ho ale snadno připojíte i k Bluetooth a Wi-Fi, s případným subwooferem komunikuje bezdrátově.

TIP: Soundbary i domácí kina mají speciální režimy pro jednotlivé televizní žánry, hudbu nebo třeba mluvené slovo, aby bylo dobře rozumět.

Co je na soundbarech super:

  • Parádní zvuk – O tolik lepší, že jakmile jednou přejdete na soundbar, není cesta zpět. Zvuk jen z televize už vám nikdy stačit nebude.
  • Nepřekáží – Pod každou televizi padne jako zadek na hrnec, jako byste ho tam měli odjakživa. Kabely jsou jen dva – jeden do zásuvky, druhý do televize.
  • Funguje samostatně – Když je telka vypnutá, pustíte si na něm na plné pecky písničky z mobilního Spotify přes Bluetooth.

Všechny uvedené parametry splňuje třeba značkový soundbar LG SL5Y. Poměr ceny a výkonu je skvělý a jeho síla 400 wattů úplně stačí do průměrně velkého obýváku.

Domácí kino: zvuk fakt jako v kině

Jestli máte v obýváku dost místa a kompromisy nejsou vaše hobby, tak si místo soundbaru kupte plnohodnotné domácí kino. Tenhle zvuk už má fakt grády a prostorový efekt je opravdový, ne pouze simulovaný. Jestli třeba k parádní nové telce domácí kino nemáte, vašemu životu něco chybí.

U nefalšovaného domácího kina jsou reproduktory rozmístěné všude kolem vás, typicky pět (standard pro nové filmy) nebo sedm plus subwoofer. A k tomu třeba ještě přehrávač přehrávač Blue-Ray a DVD disků nebo zesilovač/AV receiver pro opravdové audiofily a samostatný dálkový ovladač.

U domácího kina mimořádně záleží na vzhledu. Buďto můžete vše sladit designově i barevně se zbytkem interiéru tak, aby bylo audiosystém co nejméně nápadný. Nebo naopak vystavit na odiv a udělat z něj dominantu celého obýváku.

Platí, že čím dokonaleji vás reproduktory obklíčí, tím realističtěji budou efekty znít. Část repráčků proto bude pod televizí, další pak vzadu za pohovkou. Připravte se ale na to, že s instalací a s nastavením si chvíli budete muset hrát.

Spolu s bedýnkami dostanete taky spoustu kabelů, kterými je navzájem propojíte. Stává se přitom, že část kabeláže (např. HDMI kabel) není součástí balení a budete ji muset koupit zvlášť. Zároveň musíte vymyslet, jak kabely schovat nebo zamaskovat.

TIP: S těmi dráty to nemusí být zase tak hrozné. Kabely a dírky k nim mají stejné blbuvzdorné barvičky a pasující konektory. Navíc třeba zadní bedýnky nezapojujete do zásuvky ani do domácího kina. Jen do speciálního přijímače, který je se systémem propojen bezdrátově.

Za slušné domácí kino 5.1 už vypláznete nějakou tu tisícovku, i tady ale najdete sestavy s nižší cenou a přitom skvělou kvalitou. Třeba Sony BDV-E4100 s futuristickým černým designem pořídíte za dobrou cenu pod 10 000 Kč. Má přehledné české menu, na Blue-Ray přehrávači přehrajete snad úplně všechno. A dokonce má i technologii NFC pro snadné spárování s vaším mobilem.