Smart chytrá váha: pomůže vám poznat své tělo, trvale zhubnout a prozradí, kolik vám je let

Smart chytrá váha: pomůže vám poznat své tělo, trvale zhubnout a prozradí, kolik vám je let

  • 30. 07. 2020

„Nikdo tě nezná tak, jako já,“ laškovně zablikala displejem a vyslala do appky nejnovější údaje. I tak může vypadat domácnost s chytrou digitální váhou. Tuhle váhu jen tak neoklamete a můžete si být jisti, že k vám vždy bude maximálně upřímná. Myslete na to, až se jí budete ptát, jestli jste opravdu zhubli, nabrali svaly, nebo jestli toho váš kamarád minulý týden vypotil víc než vy.

Na první pohled možná vypadá jako obyčejná váha, ale zdání klame. Pokud se své „hloupé“ váze vyhýbáte obloukem, na tuhle se budete těšit. Chytré osobní váhy si totiž umí povídat s vaším telefonem a po každém vážení vám poskytnou podrobný přehled nejrůznějších parametrů. To ale není zdaleka všechno.

Co dělá z obyčejné váhy chytrou

Chytrá váha měří přesněji než „hloupá“, a tak zaznamená i ty nejmenší změny hmotnosti. Používá několik různých algoritmů, které jí pomáhají sebraná data správně vyhodnotit a přežvýkat tak, abyste jim rozuměli. S vysokou přesností vám změří podíl jednotlivých složek vaší tělesné konstrukce, žádná kouzla nebo čáry za tím ale nestojí.

Jak smart osobní váha funguje

Chytré digitální váhy svá data většinou získávají pomocí tzv. bioelektrické impedance. To znamená, že váha během vážení do těla vyšle nepatrný proud a měří jeho průchod tělem (samozřejmě se ho nemusíte bát, ani si ho nevšimnete). Svaly, kosti i tuk mají různý odpor. Jejich podíl a celkové složení vašeho těla smart váha dokáže lehce vyhodnotit na základě vašich osobních údajů (věk, výška, pohlaví). Aby vás váha mohla změřit, važte se bez ponožek.

Naděje lenochů: kdy se nevážit?

Věděli jste, že tělesnou hmotnost ovlivňuje také váš pitný a stravovací režim? Nemá tedy cenu se vážit hned po jídle – výsledek by byl zkreslený posledním snackcidentem. U žen navíc přichází ke slovu i perioda a kolísající hormony, které zadržují vodu v těle. V období periody tak můžete být těžší až o 3 kila! Místo na váhu proto raději zamiřte s klidem na gauč.

Kdy je tedy ideální čas pro vážení? Nejčastěji se doporučuje stoupnout si na váhu hned ráno poté, co jste si odbyli ranní toaletu. Na svou smart váhu si stoupněte bez oblečení a stůjte rovně, v klidu a na celých chodidlech.

TIP:Určitě se nevažte po tom, co jste právě doběhli rekordní kolečko, dali si do těla v posilovně nebo jste právě vylezli ze sprchy. Mohli byste tím ovlivnit naměřené hodnoty, především poměr vody v těle.

Top 6 funkcí chytré váhy

• Propojení s telefonem, appkou i cloudem: Chytrou váhu se svým chytrým telefonem spárujete pomocí bluetooth . Při vážení už váha sama automaticky odesílá veškerá data do aplikace. V appce si pak můžete nastavit cíle, kterých chcete dosáhnout, a sledovat, jak se vám je daří plnit. U většiny výrobců aplikaci rozběhnete na zařízeních s Androidem 4.4 nebo iOS 8.0 a novějším.

• Údaje o tělesném složení: Chytrá váha vám to spočítá, o tom není pochyb. Změří vám například BMI a podíl tuku, svalů, vody nebo kostí v těle. Kromě toho dokáže vypočítat i viscerální (meziorgánový) tuk nebo bazální metabolismus. Většinou platí, že čím dražší model, tím více měřitelných charakteristik.

• Užitečné rady: Například chytré váhy Xiaomi s aplikací Mi Fit vám u jednotlivých hodnot vysvětlí, co vaše hodnoty znamenají a jak dosáhnete jejich zlepšení (třeba tím, že do svého jídelníčku zařadíte vajíčka a fazole, protože vašemu tělu chybí protein).

• Přehled historie: Už žádný papír a tužka! Jakmile si chytrou váhu spárujete se svým telefonem, můžete ve své aplikaci vesele brouzdat historií a sledovat svůj pokrok. Vzhledem k tomu, že váha zaznamená i ty nejdrobnější změny, se můžete radovat z každého malého vítězství. A to je skvělá motivace do cvičení a udržení stálých výsledků!

• Váha pozná, kdo na ní stojí: Jednu váhu můžete spárovat se dvěma až šestnácti uživatelskými profily. Nemusíte se bát, že by si vaše data přečetl někdo jiný. Některé chytré váhy samy poznají, kdo na nich stojí, a odešlou data do příslušného profilu (nebo dostanete na výběr, na který profil je zapíšete). Legraci si tak s chytrou váhou užije celá rodina.

• Okolní prostředí: Některé chytré váhy jsou schopné sledovat i vlhkost a teplotuu okolního prostředí, stačí na ně poklepat.

Smart-váha_Xiaomi

Chytrá digitální váha vám pomůže trvale zhubnout a zrychlit metabolismus

Cítíte se naštvaní, že se poctivě hlídáte a cvičíte, ale kila neklesají? Chytrá váha vám ukáže, že není důvod k panice, protože vám usilovným cvičením pouze přibyla svalová hmota. Takže není žádný důvod boj předem vzdát! Díky pravidelným statistikám vás udrží ve střehu a pomůže vyhnout se i nevítanému jojo efektu.

Nevíte, kde začít? Pomůže vám virtuální trenér. Nastavte si ve své aplikaci cíl, kterého chcete dosáhnout, a váš virtuální kápo bude dohlížet, jestli to náhodou neflákáte. Některé aplikace vám rovnou doporučí i vhodný denní příjem kalorií nebo navrhnou sportovní aktivitu, která vám pomůže dosáhnout vysněného cíle rychleji.

Motivuje vás, když máte po boku parťáka? Některé appky umožňují plnit různé výzvy, sledovat, jak si vede ten druhý a společně se hecovat k větším výkonům. Takové aktivity vás nenechají usnout na vavřínech a pokud jste jen trochu soutěživí, budou vás nutit k pohybu.

TIP: Aplikaci můžete propojit s dalšími fitness aplikacemi a jinými chytrými přístroji. Budete tak mít pohromadě veškerá data včetně těch, které posbíraly vaše chytré hodinky.

Na kolik let se cítí vaše tělo?

Chytrá digitální váha dokáže odhadnout, jaký je váš metabolický věk. Na základě změřených údajů totiž vypočítá, jak si vedete v porovnáním s průměrnými hodnotami lidí ve vašem věku. Obecně platí, že čím nižší, tím lepší. Pokud je váš metabolický věk vyšší než ten skutečný, nastal nejvyšší čas na to skamarádit se s chytrou váhou!