Samočistící trouby: Jak funguje katalýza, pyrolýza a co je to EcoClean?

26. 3. 2021

Víte, že byste měli troubu čistit pravidelně po každém pečení? Do toho se ale po výborném obědě ještě s plným břichem chce málokomu. Naštěstí se správně vybranou troubou můžete čisticí prostředky úplně eliminovat. Jak? Stačí si pořídit samočistící troubu. Když ale začnete hledat, najdete trouby pyrolytické, katalytické, s funkcí EcoClean nebo čištěné párou. Jak se v tom všem vyznat? Připravili jsme jednoduchý přehled jednotlivých způsobů čištění trub.

Samočistící trouby: Pyrolýza, katalýza a EcoClean

Katalytické čistění trouby: Mastnota nemá šanci díky speciálnímu povrchu

Horkovzdušné trouby s katalýzou mají uvnitř speciální porézní povrch. Ten do sebe během pečení dokáže vtáhnout mastnotu a rovnou ji odstranit. Trouba tak zůstává stále čistá, protože se tuk nikde neusazuje.
Jednou za čas je ale dobré tuhle funkci ještě podpořit a spustit čištění manuálně. Třeba vestavná trouba AEG s katalytickým povrchem má speciální program, který troubu nahřeje na optimální teplotu a pak už stačí jen její vnitřek lehce otřít hadrem.

Jak na katalytické čištění:

  • Z trouby vyndejte všechny rošty i podpěry – v troubě během čištění nesmí nic zůstat. Rošty i podpěry musí pryč, jinak se mohou poškodit.
  • Vyberte program na katalytické čistění – některé trouby speciální program nemají. Pak stačí nastavit pečení na 250 °C po dobu jedné hodiny.
  • Mastnota samovolně zoxiduje – při teplotě 250 °C dochází díky speciálnímu povrchu trouby k vypalování nečistot a tuků.
  • Troubu lehce otřete hadrem – jakmile trouba vychladne, stačí ji jen lehce otřít. Nemusíte používat žádné chemické čistící prostředky.

Katalytické panely vtroubě mají ovšem omezenou životnost. Nedokážou absorbovat tuky donekonečna. Jednou za 4–5 let byste je měli vyměnit.

Pyrolytické čištění trouby: Nečistotu sežehne doslova na uhel

Čištění horkovzdušných trub s pyrolýzou probíhá tak, že se vnitřek trouby zahřeje na extrémně vysokou teplotu – až na 500 °C. Tím se spálí naprosto všechny tuky, nečistoty a usazeniny, které se v troubě nahromadily. Pak už jen vezmete hadřík a setřete popel, který se vytvořil. Při čištění pyrolýzou je potřeba si dát pozor na to, že se zahřívá nejen vnitřek trouby, ale také úchytky. Proto během čištění na troubu raději nesahejte.

Například samočistící trouba Siemens má šikovný bezpečnostní zámek. Jakmile spustíte pyrolytické čištění, trouba se zamkne. Podle toho, jak moc je trouba zašpiněná, si můžete vybrat ze tří stupňů čištění. Trouba se zahřeje vždy na požadovaných 500 °C, ale liší se doba, po kterou čištění probíhá. Program můžete spustit na 75, 90 nebo 120 minut.

Pyrolýza - čištění trouby

Čištění pyrolýzou je ideální provádět jednou za dva až tři měsíce.
Stejně jako u katalytického čistění, i u pyrolýzy před spuštěním programu vyndejte všechny rošty, plechy a podpěry z trouby. Extrémně vysoká teplota by je mohla zničit.

Výhody pyrolytického a katalytického čištění:

  • Čištění je snadné a bez námahy – na rozdíl od klasických trub opadá nutnost složitého čištění a drhnutí.
  • Čistíte troubu bez chemických přípravků – k čištění vám stačí jen vlhký hadr, kterým vnitřek trouby setřete. Vyhnete se tak případnému podráždění kůže při čištění chemickými přípravky.
  • Šetříte čas – čištění vám zabere jen pár minut. Stačí zvolit požadovaný program a trouba se postará o všechno ostatní.

Trouby s funkcí EcoClean: Šetrné čištění vodní párou

Zatímco pyrolýza ani katalýza nevyžadují příliš mnoho vašich zásahů při čištění, s programem EcoClean to platí jen zčásti.
Horkovzdušné trouby s funkcí EcoClean čistíte tak, že do hlubokého pekáče nebo plechu nalijete přibližně půl litru vody, vložíte do trouby a spustíte speciální program.
Trouba se zahřeje na požadovanou teplotu a vzniklá vodní pára uvolní na povrchu trouby všechny nečistoty a mastnotu.

V porovnání s pyrolýzou nebo katalýzou je to trochu složitější proces, který vyžaduje více času. Pořád je to ale výrazně jednodušší, než klasické čištění trouby. Vodní pára nemá takovou sílu, aby všechny nečistoty úplně odstranila. Výrazně je ale změkčí a tím usnadní následné dočištění hadrem.

Eco Clean - čištění trouby

Vestavná trouba Mora má například jednoduchý program EcoClean, kterému stačí jen 30 minut a poradí si s běžnými nečistotami a mastnotou po pečení. Výhodou je, že můžete v troubě nechat rošty i plechy. Vodní pára tak vyčistí i je, což vám usnadní práci. Čistící program EcoClean zapínejte, až když je trouba zcela vychladlá.