S videotelefonem víte, kdo je za dveřmi, ještě než zaklepe!

10. 2. 2020

Abyste vždycky věděli, kdo stojí před dveřmi nebo brankou, namontujte si ke vchodu videotelefon s bezdrátovým zvonkem a kamerou. Videovrátného, přes který vás návštěva pozdraví, vy ji uvidíte přímo na svém mobilu a pustíte ji klidně dál.

úvodka (14)

Elektrické zvonky s mikrofonem a „bzučákem“ nejsou žádný technologický výstřelek. Najdete je na každém paneláku i na každém druhém domku se zahradou. Doba ale pokročila. Když u dveří zvoní někdo cizí, není od věci ho nejen slyšet, ale i vidět.

Proto existují videotelefony, které mají navíc kameru. To se hodí už jen kvůli tomu, že na zloděje, podvodníky a další otravné existence uvidíte. Takže pro ně bude mnohem těžší se vloudit do domu. Co se děje venku, se mrknete kdykoli, nemusíte se vyklánět z okna jak stará Kelišová.

Stejně jako klasické elektrické zvonky mají i domácí videotelefony venkovní a vnitřní jednotku. Zvenku na dveřích nebo na brance je zvonek, doma v předsíni máte vnitřní jednotku s displejem a ovládáním. Vhodné řešení jak do rodinných domků, tak i do firemních budov.

V roce 2020 toho ale videotelefony umějí ještě víc. Dají se totiž přes Wi-Fi spárovat s mobilní aplikací nebo chytrou domácností, takže se k jejich kameře, mikrofonu a reproduktoru připojíte na dálku odkudkoli. A to je paráda, protože nepotřebujete žádnou vnitřní jednotku, stačí vám mobil.

→Prohlédnou si všechny domovní videotelefony

TIP: Pokud bydlíte v bytovém domě nebo paneláku a výměna zvonků není na pořadu dne, mohly by vás zajímat spíš chytré motorické zámky. Dají se taky ovládat mobilem a zvládnete si je namontovat sami.

5 věcí, které jsou na moderních videotelefonech boží

  • Vždycky vidíte i slyšíte, kdo je za dveřmi – Dnešní domácí videotelefony mají HD rozlišení a široké pozorovací úhly jako v domácím kukátku, takzvané „rybí oko“.
  • Fungují i v náročných podmínkách – Odolají extrémním teplotám i počasí, s nedostatkem světla si poradí LED osvětlení a infračervené senzory.
  • Videozáznam se nahrává – Video těch podezřelých týpků, co se ochomýtali kolem ve tři ráno, máte uložené na paměťové kartě nebo cloudu. To kdyby o něj třeba měla zájem policie.
  • Víc kamer víc vidí – Videotelefony umějí spolupracovat s vašimi bezpečnostními kamerami, takže mezi nimi můžete přepínat a máte přehled, kde se co šustne.
  • Komunikujte s návštěvami, i když nejste doma – Máte zpoždění, ale pošťačka už přišla? Poproste ji přes mikrofon, ať chvilku počká. Nebo ji otevřete bránu, ať balík nechá za ní.
  • TIP: Pokud vám trhá uši drnčivé zvonění obyčejného zvonku, nemusíte to poslouchat. U videotelefonů je dobrým zvykem, že si můžete vybrat z iks různých vyzváněcích melodií.

Když někdo zazvoní, funguje to podobně jako hovor po Skype. Teda až na to, že vy návštěvu vidíte a ona vás ne. To oceníte třeba ve chvíli, kdy netrpělivý partner už čeká před dveřmi a vy ze sebe v koupelně teprve děláte člověka. A vůbec, co na vás má co koukat třeba kurýr nebo soused?

Jaký videotelefon vybrat

Pro náročné: Fibaro Intercom

Pohybuje se sice v nejvyšší cenové kategorii, ale je to designový skvost a umí opravdu všechno. I to, co byste možná od videotelefonu nečekali. Třeba když máte elektrickomechanický zámek, sám vám otevře díky PIN klávesnici a biometrickému rozpoznání hlasu. Kromě křišťálově čistého videozáznamu umí i digitálně čistit zvuk od ruchů.

Pro chytrou domácnost: Google Nest Hello

Zlatá střední cesta. Chytrou krabičku od Googlu propojíte s ekosystémy Google Home nebo Amazon Alexa. Jeho kamera podle obličeje pozná vaši rodinu nebo kamarády a přehraje jim uložený vzkaz, pokud nejste zrovna na příjmu. Má i tichý režim, kdy se vám nedozvoní prostě nikdo, ani anglická královna.

Za hubičku: Emos H2015 set

Jedna z nejlevnějších sad. Co se děje před dveřmi, vidíte na vnitřní jednotce se 7palcovým displejem, kterou si necháte namontovat do předsíně. Mluvit s návštěvami a otevírat jim dveře umí bez problémů, a to spoustě lidem bude stačit. I když třeba se svým mobilem tenhle model nespárujete.