Rotopedy a cyklotrenažéry

Rotopedy a cyklotrenažéry patří mezi nejoblíbenější pomůcky pro domácí cvičení. Zařiďte si doma vytouženou posilovnu, díky které zlepšíte své zdraví a udržíte se v kondici. Trénink snadno přizpůsobíte svým potřebám,a nastavíte si optimální zátěž, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Kategorie produktů

O kategorii

Jaký je rozdíl mezi rotopedem a cyklotrenažérem

Než se pustíte do výběru, podívejte se na základní rozdíly mezi rotopedem a cyklotrenažérem. Oba vám výborně poslouží pro procvičení těla, zpevnění a posílení svalů a zlepšení vytrvalosti. Jsou mezi nimi ale rozdíly, které můžete zohlednit při výběru.

Držení těla během jízdy

Na rotopedu sedíte celou dobu rovně. Řidítka jsou totiž výrazně výš než na běžném kole.

Naopak na cyklotrenažéru kopírujete stejné držení tlěa jako na klasickém kole. Řidítka máte v podobné poloze jako na klasickém kole. Díky jejich sklonu sedíte na cyklotrenažéru v mírném předklonu.

Jízda v sedě nebo ve stoje

Na cyklotrenažéru lépe procvičíte více partií těla díky tomu, že na něm můžete jezdit i ve stoje. Díky střídání sezení a jízdy ve stoje můžete simulovat například jízdu náročnějším teréném nebo stoupání. Nastavíte si vyšší zátěž a jedete. Pozor na to, že takový styl jízdy více zatěžuje klouby a je ideální pro zdatnější sportovce.

Rotoped slouží jen na jízdu v sedě. Díky tomu je vhodný i pro méně zkušené nebo začínající sportovce. Hodí se také jako ideální pomůcka i pro rehabilitace.

Brzda a zastavování

I samotné šlapání se malinko liší na rotopedu a cyklotrenažéru. Rotoped je v tomhle ohledu bezpečnější a snazší na používání i pro nezkušené začátečníky. Jakmile přestanete šlapat, rotoped se zastaví.

Naopak cyklotrenažér má pedály přímo upevněné k setrvačníku. Proto při zastavení musíte použít brzdu.

Jak vybrat rotoped

Na rotopedu i cyklotrenažéru nejvíce posílíte svaly na nohou a hýždě. Zároveň jsou oba stroje ideální i pro lidi s vyšší váhou. Jízda na kole je totiž šetrnější na klouby než například běhání.

TIP: Můžete samozřejmě jízdu na kole a běh střídat. Pro domácí cvičení se mrkněte na běžecké pásy. Jejich výhodou je měkčí došlap a možnost běhat kdykoli.

  • Maximální nosnost – vybírejte ideálně takový rotoped, aby měl vyšší nosnost než je vaše váha. Díky tomu se tak snadno neopotřebuje. Některé skládací rotopedy mívají nižší nosnost. Pokud máte vyšší váhu doporučuje rotopedy s pevnou konstrukcí.
  • Měřící funkce – rotoped vám díky nim ukáže, jakou rychlostí jedete nebo jakou vzdálenost jste zdolali.
  • Počítání spálených kalorií – díky senzorům v řidítkách vám rotoped ukáže odhadované množství spálených kalorií. Díky tomu máte lepší přehled o svém výdeji, pokud se například snažíte snížit hmotnost.
  • Transportní kolečka – díky nim se rotoped mnohem snáze přenáší.

Tip: Pro lepší přehled o vašm sportovním výkonu a sledování fyzické kondice, mrkněte také na chytré sportovní hodinky. Můžete si v nich nastavit tréninkový plán a sledovat všechny svoje aktivity v přehledné aplikaci.