Roblox aneb oblíbený svět vašich dětí

Elektronika

9. 1. 2024

Roblox – herní platforma, kterou děti milují a rodiče často neví, jak s ní naložit. Nahlédněte do online světa, který láká miliony dětí na světě.

Úvodní EW 2560 x 800

Co je to Roblox: Proč jej milují miliony dětí na celém světě

Roblox popisuje Wikipedie následovně: Roblox je multiplayerová free-to-play online platforma, umožňující hráčům designovat a vytvářet vlastní hry a sdílet je s ostatními. To vše v interaktivním 3D prostředí, ve kterém nejenom hrajete nejrůznější hry, ale můžete také komunikovat s ostatními hráči.

Tato herní platforma je unikátní především v tom, že nabízí relativně jednoduché vývojářské nástroje, pomocí kterých si můžete nakódovat svou vlastní hru. Nejste jen pasivní konzument herního obsahu, ale máte možnost se stát tvůrcem celého virtuálního prostředí. A právě tohle spoustu dětí, které se už do digitálního světa narodily, na Robloxu baví nejvíce.

Roblox založila dvojice vývojářů už v roce 2004. Grafikou prostředí sice dost zaostává mezi moderními počítačovými hrami, ale přesto jej pravidelně hraje okolo 200 milionů hráčů. Ani většina her, které můžete v rámci prostředí hrát, není zas tak unikátních, jak byste asi čekali. V čem je pro děti tak zajímavý?

TIP: Mrkněte také na článek Co je to Metaverse.

Roblox není jen běžná hra, ale virtuální svět

Pro děti ale Roblox nepředstavuje jen herní platformu. Během pandemie se stal také komunikační platformou, na kterou děti chodily trávit čas se svými kamarády, protože naživo to nešlo. Běžně si tak dítě udělalo virtuální narozeninovou oslavu se svými kamarády. 

Velkou výhodou Robloxu je také to, že není na rozdíl od běžných počítačových her placený a přihlásíte se na něj prostřednictvím oficiální stránky Roblox. Hru si ale také aktuálně zahrajete nejenom na jakémkoli typu počítače, ale je dostupný také pro chytré mobily, na PS4 a PS5 a na Xbox One.

Na oficiálním webu si založíte účet, dostanete přístup do hráčského účtu, vytvoříte si svého virtuálního avatara (počítačová verze vaší osobnosti) a můžete začít objevovat svět Robloxu. V rámci založení účtu vám systém automaticky stáhne také Roblox Studio – nástroj, ve kterém vytváříte svá vlastní rozšíření nebo hry.

A co by to byl za virtuální svět bez své vlastní virtuální měny, která nese název Robux. Zhruba 100 Robuxů vyjde na 1 americký dolar, což je v přepočtu zhruba našich 22 Kč. Za Robuxy si můžete koupit nejrůznější vylepšení jako je třeba lepší oblečení pro avatara. Robuxy získáte třeba z tvorby vlastních her, ale můžete si je zakoupit i prostřednictvím běžné kreditní karty.

Roblox

Roblox umožní dítěti se seznámit programováním

Dnešní děti rozumí digitálním technologiím častokrát mnohem více než jejich rodiče. Otevřený svět této platformy dává dítěti možnost si kreativně vytvořit nejenom svou vlastní hru, ale také celé prostředí okolo sebe. Hravou formou se tak naučí základům kódování ve věku, kdy jste se  vy samotní teprve učili číst a psát. Dítě není jen pasivní konzument hry, ale pokud chce, může se stát aktivním tvůrcem. Hra tak přirozeně podporuje lidskou kreativitu.

Dávejte si pozor, co dítě na Robloxu dělá

Teď se na Roblox podíváme z trochu jiné stránky. Tím, že je Roblox populární především mezi mladšími dětmi, tak bohužel přitahuje i pozornost různých sexuálních predátorů. (Na ty ale dítě může samozřejmě narazit klidně i na Facebooku.) Není proto na škodu mít opravdu pod kontrolou to, co dítě na platformě dělá a s kým se baví. Nemá cenu dítěti Roblox zakazovat, spíše to zkuste přes otevřenou komunikaci a vysvětlete mu, že i ve virtuálním světě na něj může číhat nebezpečí.

Nejde ale jen o komunikaci s neznámými lidmi. I v rámci samotné platformy už média několikrát zaznamenala sexuální incidenty – například v Severní Karolině došlo ke znásilnění virtuálního avatara sedmileté dívky. Sexuální predátoři mohou dětem ale také posílat pozvánky do uzavřených sexuálně zaměřených místností. K tomuto případu došlo v Austrálii – matka šestileté dívky informovala o tom, že její dcera dostala pozvánku do soukromé místnosti, ve které virtuální avataři prováděli nejrůznější sexuální polohy.

TIP: Poradíme, jak vybrat mobil pro děti.

Co je to Roblox

Roblox sám vytvořil bezpečnostní rodičovskou kontrolu

V rámci nastavení hry tak můžete skrýt věk dítěte, ale také můžete zakázat chat prostřednictvím soukromých zpráv. Potomkovi zkuste také vysvětlit, že by neměl o sobě na internetu sdělovat přes chat citlivé údaje. Můžete také cenzurovat nevhodnou slovní zásobu. Samotná platforma pak neustále posiluje speciální moderátorský tým, který se zaměřuje na detekci nežádoucího chování na platformě. 

Ale i sebevětší kontrola ze strany tvůrců Robloxu vám ale nezajistí, že se dítě někdy nedostane do rizikové situace. Pravidelně proto s dítětem komunikujte na téma bezpečného chování nejenom v rámci Robloxu, ale také na sociálních sítích a na internetu jako takovém. Vysvětlete mu, co sdílet a nesdílet s uživateli, jak si třeba nastavit silné heslo v aplikaci. 

Založte svůj vztah s dítětem na otevřené komunikaci. Ptejte se, co na internetu dělá, s kým se baví. Zvýšíte tak šanci, že pokud se dítě dostane do rizikové situace, bude vědět, že se na vás může obrátit s prosbou o pomoc.
 

TIP: Poznejte 5 nejlepších her roku 2023.