Resident Evil 8: Village vás naservíruje monstrům k večeři

Gaming

7. 6. 2021

Resident Evil patří mezi jednu z nejkultovnějších sérií survival hororů. Stejně jako každý mladší sourozenec, také osmý díl se bude muset poprat vysokými očekáváními, které nastavili jeho předchůdci. A jako takový má v rukávu přichystanou řadu překvapení, zvratů a děsivých momentů, které vám nedají spát.

Resident Evil Village recenze

Než se do toho pustíme, asi byste o mně měli něco vědět. Leknu se, když na mě cinkne topinkovač, a absolutně vyletím z kůže, když mi na ulici zaklepete na rameno (a to i když vás vidím přicházet). O osmém Resident Evilu se tvrdilo, že „to nebude taková drsňárna“, a že se příběh snaží přiblížit také těm, kdo na ty super drsný horory moc nejsou. Inu, pojďme otestovat, zda mají pravdu.

Příběh vesnice

Ethan Winters nemá chvíli klid. Village navazuje na události ze sedmého dílu, jehož drobnou rekapitulaci vám hra na začátku sama nabídne. Pokud ale jde o váš první Resident Evil, pak vám doporučuji udělat si domácí úkol a zkouknout alespoň jedno video, které vám shrne předchozí události. Řada událostí vám pak bude dávat mnohem větší smysl.

Resident Evil Village recenze

Resident Evil hrajete očima Ethana Winterse. Společně s manželkou Miou a dcerkou Rose se snažíte oklepat z hrůzných událostí předchozího dílu, od kterých jste se odstěhovali daleko za hranice. Zrovna když se chystáte na to, že si pochutnáte na večeři, vtrhne vám do domu zásahová jednotka. Manželku vám zastřelí před očima, popadnou dceru a abyste nedělali cavyky, dostanete po hlavě, takže romantika je ta tam.

Village vás nechá vlastnímu osudu a na vás je zjistit, kde jste, co se děje a jak z toho všeho vyváznout s živou kůží. Zatímco se v průběhu hry budete snažit najít svou unesenou dceru, čeká na vás řada nástrah a celý zástup nepřátel od krvežíznivých lycanů přes nevyrovnané čarodějnice-upírky až po děsivé loutky a mnoho dalších stvoření. Zkrátka noční můra jedna báseň.

Resident Evil Village recenze

Village: vítejte ve své noční můře

Jestli za něco hned ze začátku můžeme Resident Evilu dát plusové body, pak je to konzistentní zakalená děsivá atmosféra, kterou pravděpodobně od hororové hry čekáte. Už jen styl grafiky ve vás vyvolává pocit, že se neustále musíte ohlížet přes rameno – a to doslova. I když se za vámi nerozprostírá děsivá vesnice plná oblud, které si na vás chtějí pochutnat, ale jen starý gauč (a na něm možná váš kamarád), ačkoli to taky může být pěkná obluda.

Na výběr máte ze 3 obtížností: Casual, Standard a Hardcore.

Casual je vhodný pro začátečníky, kteří se chtějí soustředit spíše na příběh a řešení hádanek (jejich obtížnost se s módem nemění).

Mód Standard na vás bude častěji vysílat silnější protivníky. 

Hardcore vás nenechá ani chvilku vydechnout. Pořád se ale jedná o survival horor, takže poklidnou dovolenou nečekejte v žádném z nich. I v Casual módu budete potřebovat několik dobře mířených headshotů jen pro zlikvidování menších nepřátel.

Skalní fanoušci Resident Evilu si nicméně pravděpodobně proběhnou všechny tři obtížnosti, než zůstanou u Hardcore, aby získaly veškeré odměny a trofeje a prozkoumali veškeré detaily, které hra nabízí. Po dohrání Village vám navíc zůstanou všechny zbraně, takže když si hru dáte znovu od začátku, nezačnete s prázdnýma rukama.

Přiznám se, že jsem se hned zkraje dopustila zásadní začátečnické chyby. Resident Evil jsem totiž nejprve hrála se sluchátky na uších, takže mi neuniklo jediné zahučení větru a zapraskání větvičky, po kterém jsem vždy vyletěla ze židle a přivírala oči před už tak temnou obrazovkou. Pokud ale máte pro strach uděláno a toužíte po intenzivním děsuplném zážitku, určitě to zkuste se sluchátky.

Resident Evil Village recenze

Nevím, jestli to byl záměr, nebo byla chyba na mé straně, ale v průběhu hry jsem zaznamenala slušné zpoždění zvuku. Než mi došlo, že ten pohyb za mnou je moje vlastní ozvěna, chvíli jsem děsila sama sebe, takže prvotní zážitek byl o to hororovější.

Dejte si fakt záležet i na tom, abyste si na začátku nastavili správně jas. To se mně evidentně nepovedlo, takže jsem ztracená a vyděšená pobíhala naprostou temnotou (což tedy byl částečně účel). Vzhledem k tomu, že jsem ještě nevěděla, co na mě číhá (a jen jsem překračovala zbytky masa a dalších malebných věcí), mi jela fantazie na plné obrátky – a já málem umřela strachy, ještě než jsem vůbec došla do vesnice.

Resident Evil Village kombinuje psychologický horor s akční střílečkou

Ačkoli se jedná o survival horor, místy vás čeká slušná akce. Plížení a opatrný taktický postup šmahem vystřídá výživná přestřelka. S náboji ale zacházejte s rozvahou, nikdy jich nebudete mít dost. Nakonec i ustrašenci jako já brzy zjistí, že ušetřená kulka, místo které obludu dobijete třeba nožem (ač riskujete pár ukousnutých končetin) vám za chvíli možná zachrání krk.

Resident Evil Village recenze

Vedle akce se můžete těšit i na části ve stylu psychologického hororu a kromě svých nervů potrápíte i své mozkové buňky. Resident Evil si na vás přichystal řadu logických hlavolamů a dalších záhad, jak je u něj zvykem, které umocňují celkovou atmosféru. Místy jsem si tak přišla jako v děsivé únikové místnosti. Zatímco některá místa jsou poměrně chytrá a budete je řešit s nadšením, jiná by podle mě mohla být rafinovanější, propracovanější a méně nápadná. Pokud cítíte, že jste ve slepé uličce, prozkoumejte své okolí pixel po pixelu – klíč od dveří vám pravděpodobně doslova visí před očima (nebo kousek vlevo nahoře).

Resident Evil Village recenze

Jestli je Resident Evil v něčem skutečně dobrý, pak je to udržování napětí. Hra vás neustále drží ve střehu a nedovolí, aby vás opustila štědrá dávka adrenalinu. Jestli si myslíte, že budete bez vyrušení běhat po hradě a všechny hádanky a hlavolamy řešit s klidnou hlavou, ráda vás ztohoto šeredného omylu vyvedu. Na většinu běžných monster, která na vás na každém kroku číhají, si po chvíli zvyknete (resp. pochopíte, co a kdy máte čekat). I já jsem nakonec přestala v infarktu nadskakovat – teda, většinou. Postupem ve hře ale jsou veškeré souboje čím dál intenzivnější.

Ačkoliv vám jednotlivé úkoly a taktiky mohou časem připadat stejné, hra se vám snaží nabídnout různorodé výzvy – a párkrát se jí to opravdu podaří. Můžete se tak těšit na různé lokace a bosse. Například často zmiňovanou Lady Dimitrescu, která je takovou záporáckou variantou Madame Maxime z Harryho Pottera.

S adaptivními spouštěmi ucítíte tíhu pušky

Skalní fanoušci Resident Evilu už pravděpodobně jsou na styl těchto her zvyklí. Já jsem ale byla dlouho dost zmatená a v začátku hry jsem absolutně nevěděla, co se děje a kam se to mám dostat. Že jste se ale konečně dostali na správné místo poznáte hned, alespoň v těch méně povedených částech Village totiž jasně poznáte, jak je hra nascriptovaná.

Přechod do cut scén je místy tak do očí bijící, že jejich spouštěč pomalu vidíte z dálky a s filmovými titulky. Pokud ale neuděláte krok správným směrem, nikam dál se neposunete. V opačném případě se vedle vás třeba objeví lycan z čistého vzduchu.

Resident Evil Village recenze

A jak si, proboha, se všemi těmi potvorami poradíte? Vaším hlavním kamarádem budou střelné zbraně. Ty buď ve hře objevíte, nebo si je budete muset koupit u místního podivného obchodníka za peníze, které získáte z& pokladů nebo padlých nepřátel. V herním menu si je pak můžete vylepšovat, nebo si vyrobíte řadu dalších užitečných věcí. Třeba náboje (ty si také můžete koupit u tlustého obchodníka – pomalu, draho a po jednom). V akci se vám pak budou hodit především léčivé lektvary.

S adaptivními spouštěmi Village pracuje pěkně – alespoň co se zbraní týče. To, že jste zahodili pistoli a vzali si do ruky nějaké větší dělo hned poznáte, protože vám spouště při zmáčknutí budou klást větší odpor. V průběhu hry vám ovladač sem tam trochu zavrní v ruce, žádnou sofistikovanější akci s DualSense gamepadem ale nečekejte.

Tip: Přečtěte si naši recenzi na to, jak funguje DualSense ovladač.

Závěrečné shrnutí

Hra vám zabere zhruba 8-12 hodin. Záleží na vašich schopnostech a na tom, jak moc pročmucháváte okolí, aby vám náhodou něco neuniklo. V takovém případě vám Village vystačí i na 18 hodin. Fanoušci, kteří se ke hře vrací, ji mohou proběhnout i za pouhých 6.

Grafické zpracování odpovídá stylu Resident Evilu a Ray Tracing ještě podtrhuje temnou nešťastnou atmosféru, postavy a jejich pohyby ale nejsou příliš přirozené. Village mi jinak přijde hezky vyvážená, takže si užijete akční boj o přežití, logické hlavolamy i pomalejší hororové scény.

Možná je to tím, že se jednalo o můj první Resident Evil, ale určité věci mi prostě nedávaly smysl – ať už se to týkalo vývoje určitých situací, nebo toho, že vám léčivý lektvar spraví i roztrženou bundu (takový by se mi doma rozhodně hodil, především na ponožky).

Pokud ale čekáte hororovou lekačku s porcí děsivých zvuků a zážitků, nepřátel, na které se budete cítit krátcí, a doslova boj o přežití, jste na správné adrese. Pro mě se rozhodně jednalo o silný zážitek. Dokonce tak silný, že jsem si na jeho dohrání musela pozvat přítele, protože sama už bych vesnici Resident Evilu čelit nechtěla (a on mě, když v noci nemůžu usnout).

Klady

  • Děsivý příběh s řadou překvapení
  • Neustálé napětí
  • Zajímavá variace nepřátel Grafika, která podtrhuje hororovou atmosféru a ke hře skvěle sedí
  • Zvukové efekty vám nedají spát a připraví vás na to nejhorší (možná i na to, co se vůbec nestane)

Zápory

  • Pomalejší rozjezd příběhu
  • Některá místa jsou nejasná, takže se snadno ztratíte nebo zaseknete
  • S Ethanem jako hlavní postavou se příliš nesžijete
  • Na můj vkus je Village občas trochu moc velký krvák
  • S češtinou bohužel opět nepochodíte

Kde hru pořídíte:

Resident Evil Village na PlayStation 5

Resident Evil Village na PlayStation 4

Resident Evil Village na Xbox Series