Ratchet & Clank: Rift Apart recenze

Gaming

9. 7. 2021

Konečně! Vymazlená exkluzivka pro PlayStation 5 je tu a očekávání předčí stejně snadno, jako když v kůži lombaxe proskočíte do jiného vesmíru. Ratchet a Clank vás se svými vtipnými dialogy a upřímným srdcem vezmou na divoký výlet napříč dimenzemi, ke kterému se rádi budete vracet.

Ratchet & Clank: Rift apart recenze

Buďte v klidu, vždyť jen zachraňujete vesmír

Dobré věci ve špatných rukou dokážou natropit pěknou neplechu. A tak se z milého dárku, kterého původně robůtek Clank sestavil pro kámoše Ratcheta, stane pohroma vesmíru, která otevře průchody do alternativních dimenzí.

Z otevřených portálů se na vás valí rozmanité druhy tvorů, o kterých by se vám nezdálo ani v nejdivočejších snech, takže se s každým dalším krokem můžete těšit na parádní zábavu. Ne že by někdy hrozila nuda. Kromě hlavních hrdinů se postupně vžijete třeba do počítačového špiona v podobě pavoučice a dalších postav.

Vedle hlavního příběhu a vedlejších misí tak na vás čekají drobné minihry, které průchod celý příběhem ještě zpestří. Ratchet a Clank už za sebou mají řadu dobrodružství. Při hraní Rift Apart vás ale jejich neznalost nijak neovlivní, jedná se totiž o samostatný příběh. Staří známí ale jistě narazí na řadu odkazů a na předchozí díly a známé postavy.

Ratchet a Clank recenze

Zápletka se vám může zdát trochu přímočará a předvídatelná, přesto má určité kouzlo, které jí dává „něco navíc“ a ke hře plné boje dobra proti zlu perfektně sedí. Mezi všemi složitými RPG hrami jako Cyberpunk 2077 nebo Assasin’s Creed Valhalla jsou Ratchet & Clank příjemnou oddychovkou, kterou jsem si ohromně užila.

Hbitý jako liška… teda, lombax

V Rift Apart primárně hrajete za 2 postavy: lombaxe Ratcheta a Rivet, s jejichž pomocí se snažíte zachránit svět před zkázou. Sada pohybů i zbraní je ale pro oba charaktery stejná. Tím možná zklamu ty, kdo si rádi piplají řady stromů schopností.

Koneckonců, na těch se vyřádíte v jiných hrách. Já jsem tuhle změnu přivítala s nadšením, protože jsem nemusela sáhodlouze studovat manuál na druhou postavu a učit se nové pohyby, ale rovnou jsem skočila do akce. I tak se můžete těšit na zajímavé pohyby. Díky dashi (úskoku) se dokážete pohnout tak rychle, že se zkušeně vyhnete smrtícímu úderu nebo přeskočíte větší vzdálenost. Jindy zas budete sjíždět po zdi nebo „po klandru“.

Zajímavě pojatý je i způsob teleportace. Konkrétní místo pro přemístění si sami nevyberete: musíte narazit na jakousi „teleportační kapsu“ a její pomocí se prostě přetáhnete do prostoru. Především ale musím vyzdvihnout, že i způsob, jakým se postavy pohybují, je tak plynulý a přirozený, že vám oči zůstanou stát a cut scény vypadají jako scénka z Disney filmu.

Ratchet a Clank

Jak už jsem ale nakousla, ve hře nehrajete pouze za lombaxe. S Ratchetem a Rivet si užijete spoustu akce a přestřelek s nepřáteli, s robůtkem Clankem zas občas potrápíte své mozkové buňky při logických úkolech. Hra vás nenechá chvilku vydechnout a neustále se v ní něco děje. I díky těmto změnám vás Ratchet a Clank chytnou při prvním stisknutí ovladače a nepustí až do závěrečných titulků.

Speciální zbraň na každého nepřítele

Co se zbraní týče, těch máte na výběr asi dvě desítky. Ve hře na vás čeká řada různých protivníků a často budete bojovat i proti několika druhům najednou. V tu chvíli vám přijdou vhod i různé typy zbraní, kterými nepřátele účinně vyřídíte.

Zbraně si koupíte za nasbírané peníze matky a šroubky - (herní měnu, kteráé vypadneou z náhodně se povalujících bedýnek kolem nebo z poražených nepřátel (mimochodem, až do psaní recenze jsem měla za to, že se jedná o mince, asi potřebuju silnější brýle). ) Každá zbraň má svůj vlastní strom vlastností, které můžete během hry vylepšovat za nasbírané raritárium (cenný minerál, kvůli kterému se vám vyplatí prozkoumávat slepé uličky).

Ratchet a Clank

Každá ze zbraní má také svou vlastní haptickou odezvu, takže podle pocitu poznáte, kterou z nich právě máte v ruce. Ačkoli Rift Apart s DualSense ovladačem pracuje znatelně lépe než ostatní hry pro PS5, stále čekám na hru, která by skutečně využila jeho plný potenciál.

Vedle schopností a zbraní vás ale čekají další vylepšení, jako jsou magnetické boty. A když si sami nevystačíte, naskočíte na nejbližšího vesmírného turbošneka, který strčí do kapsy kdejakého závodního koně. Okouzlující svět vás bez váhání praští do nosu, pokud si nedáte pozor. Grafické zpracování je naprostá nádhera. Roztomilost a duchaplnost je srovnatelná s Astro’s Playroom.

Ačkoli se na první pohled může zdát, že jde o hru pro děti, čeká na vás spousta nástrah a záludností. A pokud se budete nad roztomilou žabičkou rozplývat příliš dlouho, pravděpodobně se vám brzy pokusí ukousnout hlavu.

Trhliny v časoprostoru jsou přesně takové, jak bych si je představila. Celý svět je neuvěřitelně barevný a plný drobných detailů, ale přesto ani zdaleka nepůsobí přeplácaně. Je ale tak propracovaný, že když se na obrazovce objevila lombaxská bojovnice Rivet, mohla jsem si prohlédnout každý jednotlivý chloupek. Její obličej vypadal dokonce tak nádherně a hebce, že jsem měla chuť se jí zeptat, jaký krém na něj používá.

Ratchet a Clank

Stejně jako ve hře Spider Man: Miles Morales vám i Ratchet & Clank dá na výběr ze tří nastavení:

  • Fidelity, ve kterém si užijete vypiplanou grafiku do posledního odlesku díky Ray Tracingu ve 4K, ale s 30 FPS.
  • Performance, který Ray Tracing vymění za hladší pohyb ve hře a rychlejší reakce při 60 FPS v dynamickém 4K rozlišení (i tak vám prostředí hry bude vyrážet dech, přijdete ale o některé efekty).
  • Performance RT, které kombinuje svižnost Performance módu a nádherné zobrazení s Ray Tracingem (pro dosažení takového výkonu se ale přeci jen někde musí ubrat, pro kochání grafikou si proto raději přepněte do Fidelity). Svět Ratcheta & Clanka je sice nádherně barevný a je vidět, že se na něm tvůrci vyřádili, v akci mě ale nižší výkon prostě brzdí.

Nejsem žádný ligový zápasník, a tak ocením větší mrštnost a hladší reakce při vyšším výkonu, zvlášť když přede mnou stojí silný protivník. Takže jsem nakonec většinu hry strávila v režimu zlaté střední cesty Performance RT. Rift Apart každopádně nasadilo laťku tak vysoko, že se jen těžko budete smiřovat s hrami ve verzi pouze pro PS4.

Ratchet a Clank

Dostanou Ratchet & Clank za uši?

Ačkoli pozitivní dojmy u mě rozhodně převažují veškeré ostatní, Ratchet s Clankem si u mě nasbíral i černý puntík. Čas od času jsem při hledání cestiček a skrytých odboček „dohopkala“ do místa, ve kterém jsem se zasekla (typicky jsem zapadla do mezery mezi objekty).

Někdo by to možná označil za „klasický problém skákaček“, ale to nemění nic na skutečnosti, že se pak frustrovaně snažíte hnout z místa a modlíte se, abyste hru nemuseli restartovat. Zároveň mě překvapilo, že jsem se už na začátku mohla dostat do míst, která byste zřejmě měli navštívit až v pozdější části příběhu.

Většina her vás k takovým misím vůbec nepustí. Tak jsem si sebevědomě nakráčela do vedlejší mise a půl hodiny se zasekla na místě, které bych jindy jednoduše přeskočila. Problém byl v tom, že takovou základní funkci se má postava měla teprve „naučit“…

Závěrečné shrnutí

Ačkoli se možná pár bugům či nedokonalostem úplně nevyhnete, celý příběh má velmi plynulý spád a i přechody časoprostorovými trhlinami jsou tak hladké, že ani nepotřebují oddech s načítací obrazovkou. Výsledný zážitek rozhodně stojí i za opakované hraní, třeba na vyšší obtížnost!

Už jen díky úžasnému hernímu prostředí, které vás ve 4K s Ray Tracingem bude neustále ohromovat.

Na jak dlouho vás Ratchet & Clank: Rift Apart zabaví? Příběh i s vedlejšími misemi vám vystačí minimálně na 15 hodin. Pokud ale proběhnete pouze hlavní linku, stihnete to i za 10 hodin.

Klady

  • Nádherný nápaditý svět
  • Zajímaví nepřátelé
  • České titulky
  • 5 nastavení obtížnosti
  • Podpora 4K a HDR

Zápory

  • Občas narazíte na drobné bugy a místa, kde se zaseknete

Kde hru Ratchet & Clank pořídíte:

Ratchet & Clank: Rift Apart na PS5

Tip: Vyzkoušejte také předchozí díl této nerozlučné dvojky: Ratchet & Clank pro PS4