PS4 Pro vs. PS4 Slim: Který model zvolit a vyplatí se i v roce 2020?

PS4 Pro vs. PS4 Slim: Který model zvolit a vyplatí se i v roce 2020?

  • 03. 08. 2020

Paříte na velké 4K televizi s nadupaným audiosystémem a připlatit si pár tisícovek za top kvalitu pro vás není problém? Tak to si určitě pořiďte PlayStation 4 Pro. Pro všechny ostatní je ideální volbou PlayStation 4 Slim. Pojďte si přečíst, jak jsme na to přišli a proč jít do čtyřky, když pětka už klepe na dveře.

Konzole od PlayStationu se prodávají ve dvou variantách Pro a Slim. Na obou si pustíte stejné hry a totožná je i většina dalších funkcí. V čem je teda rozdíl? Hlavně ve výkonnějším hardwaru, který má pozitivní vliv na grafiku, načítací časy a plynulost hraní:

  • Dražší PlayStation 4 Pro je větší a nadupanější. Díky tomu zvládá hraní ve 4K rozlišení u těch her, které ho podporují. Rozdíl v plynulosti hraní a propracovanosti detailů ale poznáte i u ostatních her. S tímhle modelem máte jistotu, že PS 4 hry už líp prostě běžet ani vypadat nemůžou.
  • Levnější PlayStation 4 Slim je menší, tišší a prostě víc sexy. Zvládá ale „jen“ Full HD rozlišení 1080p a postrádá také konektor pro optický audio kabel. Což by teoreticky mohlo být minus pro všechny, kteří mají doma pořádný audiosystém a pařbu si vychutnávají s prostorovým zvukem... Naštěstí audio výstup je přes HDMI, který se dá rovněž připojit ke kompatibilnímu audio systému.

Víte, že…

Obě verze jsou kompatibilní s virtuální realitou PlayStation VR. I tady platí, že hry vypadají o něco líp na PlayStation 4 Pro díky výkonnějšímu hardwaru. A to i když displej v brýlích nemá 4K rozlišení.

Takže naše doporučení je jasné. Jestli máte doma 4K televizi, nebo si ji v blízké budoucnosti hodláte pořídit, připlaťte si za výkonnější Pro. Ve všech ostatních případech budete happy se Slim variantou. Ano, takhle jednoduché to je. Howgh. V posledních měsících si ale pařani pokládají ještě jednu otázku…

Má cenu si ještě dnes kupovat PS4?

PlayStation 4 zůstane nekorunovaným král velkých konzolí až do chvíle, než ho na trůnu vystřídá nástupce z nové generace. Ten čas už se blíží – supervýkonný PlayStation 5 by mohl na hlavních trzích vyjít už na Vánoce 2020. Přesto je čtyřka dobrá volba i teď:

  • Hardware je pořád TOP – Koukněte na současné hry na PS4. Působí snad oproti PC a ostatním konzolím zastarale? Ne, vypadají skvěle! Jasně, PS5 přinese ještě víc detailů a ještě plynulejší hraní ve 4K, starý dobrý PlayStation 4 ale do křemíkového nebe ještě zdaleka nepatří.
  • Herní knihovna – Podle Wikipedie vyšlo na PS4 přes 2 500 her a další ještě dlouho vycházet budou. Navíc nepochybujeme, že po startu PS5 budou nové pecky nějakou dobu vycházet i ve verzi pro PS4. Pokud ale chcete přeci jen počkat na PS5, rozhodně vás nemusí stresovat nedostatek her – hry pro PS4 se budou díky zpětné kompatibilitě dát hrát i na PS5. Důležitým argumentem, který hraje do karet PS4, je ale rozhodně nižší cena her oproti těm určeným nové královně PlayStationu.
  • Cena a dostupnost – Cenu PS5 zatím neznáme, odhady ale mluví až o dvojnásobku toho, co aktuální generace PS 4 Slim. Stejně tak je ve hvězdách, kdy si konzoli budete moci normálně koupit. To pro PS4 si skočíte bez problémů teď hned a za dobrou cenu.

Pokud si chcete pořádně zapařit teď, čekat na novou generaci beztak nemá smysl. PlayStation 5 může chvíli počkat – minimálně do doby, kdy pánové ze Sony přijdou s nějakou tou slevičkou. A ta by mohla přijít, hned co si novinku koupí ti největší nedočkavci.

Přemýšlíte i o jiných herních konzolích? Přečtěte si srovnání PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.