Proč si pořídit nový iPhone 12: Do kolen vás dostane nejvýkonnější procesor, Full HD rozlišení i další vychytávky

Proč si pořídit nový iPhone 12: Do kolen vás dostane nejvýkonnější procesor, Full HD rozlišení i další vychytávky

  • 18. 01. 2021

Apple přišel s novým modelem iPhonu v říjnu 2020. Pár měsíců už tak máme možnost ho zkoušet a prověřovat. Přinášíme několik důvodů, proč se vám opravdu vyplatí pořídit si nový iPhone 12.

Šestijádrový procesor A14 Bionic: Nejvýkonnější procesor, který můžete v mobilu mít
 

Nový našlapaný procesor Apple A14 Bionic slibuje až o 50 % větší výkon, než je běžné u současných smartphonů. Co to znamená pro „běžného Frantu uživatele“? Hlavně to, že telefon poběží naprosto hladce. Nebude se otravně zasekávat, „nezmrzne“ vám najedou při načítání aplikace nebo trochu složitější hry. Spustíte na něm a v pohodě si zahrajete i na výkon náročnější MOBA hry jako jsou Leauge of Legends nebo DOTA.  

S pořádným výkonem přichází také o dost větší výdrž baterie. Baterka na jedno plné nabití přehraje až 20 hodin videa. A hudbu zvládne přehrávat až 80 hodin. Teoreticky by vám měl nový iPhone 12 na běžné používání vydržet nabitý několik dní. Takže když si třeba na dvoudenní výlet zapomenete sbalit nabíječku nebo powerbanku, neměl by to být zásadní problém.  

Další novinkou je systém MagSafe. Na zadní straně iPhonu 12 najdete šikovný magnet, díky kterému můžete svůj chytrý telefon bezdrátově nabíjet. Tuhle vychytávku mají i některé starší modely iPhonů, ale v nové „dvanáctce“ je to ještě o kus vymakanější. Nový magnet totiž nasměruje nabíječku do nejlepší polohy tak, aby nabíjení proběhlo co nejefektivněji.

Samozřejmostí je i podpora rychlého nabíjení. Už za třicet minut zvládnete nabít nový iPhone 12 na 50 % kapacity. Jediné, co k tomu potřebujete je alespoň 20W adaptér.

Nejaktuálnější operační systém a zabezpečení až na pět let
 

Všichni, kdo si pořídí jakýkoli model iPhonu 12 (iPhone Pro Max, iPhone Pro, iPhone 12 Mini) mají na pět let klid, protože po celou tuto dobu dostanou vždy aktuální verzi operačního systému.

Garantovaná pětiletá podpora od Applu zajistí i ochranu telefonu proti virům a dalším bezpečnostním útokům. Všechny kyberhrozby totiž zalepí hned v okamžiku vydání nové aktualizace. Nemusíte proto ani moc řešit instalaci antivirových programů do iPhonu. Přestože se kyberútoky Applu nevyhýbají, stále je to méně, než kolika běžně čelí uživatelé Androidů.

Parádní displej, full HD rozlišení a profi foťák


Zásadní proměnou prošel u nového iPhonu 12 i displej, který v současné době nemá na trhu žádného protivníka. Ani ne tak technickými parametry, jako spíš svým provedením. Na sledování videí a hraní her je to jeden z nejkrásnějších displejů. Majitelé iPhonů se také konečně dočkali Full HD rozlišení.

Displej nového iPhonu 12 navíc chrání speciální vrstva Ceramic Shield. Ta slibuje až čtyřikrát větší odolnost, než má v současnosti jakýkoli jiný chytrý telefon na trhu. Dobrá vychytávka pro všechny, kterým mobil často padá z rukou.

Už jsme pár let u iPhonů zvyklí, že se s nimi dají pořizovat opravdu krásné fotky. Nový Apple iPhone 12 posouvá technologii ještě o kus dál. O naprosto parádní fotky se totiž u modelů Pro a Pro Max postará trojitý foťák – ultraširokoúhlý 12Mpx objektiv, širokoúhlý 12Mpx objektiv a 12Mpx teleobjektiv. Jako profík budete fotit také díky promakanému zoomu - 12× digitální přiblížení a 5× optický zoom zajistí dokonalé fotky v každé situaci.
Pro milovníky nočního focení nabízí nový iPhone 12 Pro Max navíc skener LiDAR, díky kterému budete jako profík fotit i v noci.

Trojitý foťák si sice Apple šetřil jen pro dva modely nejvyšší řady. Skvělé fotky ale pořídíte, i když sáhnete po základním modelu iPhone 12 nebo iPhone 12 Mini. Tyhle modely mají k dispozici dva parádní objektivy s rozlišením 12 Mpx. Funkci Deep Fusion, která se postará o ještě lepší fotky v šeru nebo třeba uvnitř budov, kde je opravdu mrzké světlo.
Se systémem SMART HDR 3 zase pořídíte dokonalé fotky i za ostrého poledního slunce. Postará se totiž o světelnou rovnováhu snímku, protože automaticky upravuje ostrost, sytost barev i vyvážení bílé.

A jestli ujíždíte na pořizování „selfíček“, tak vám udělají radost nová vylepšení přední kamery, která například konečně dostala také svůj noční režim.

iPhone 12 Mini je nejlehčí smartphone na trhu


Nový iPhone 12 si můžete pořídit ve čtyřech verzích – iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max a iPhone Mini. Liší se jednak velikostí a třeba i tím, jak moc mají například nadupaný foťák. Téměř všechny výhody nového modelu ale získáte, ať už sáhnete po jakékoli „dvanáctce“.

iPhone 12 Mini pak vyniká v jednom parametru. Jde v současné době o úplně nejlehčí smartphone, který si můžete pořídit. Váží pouhých 130 gramů. Přitom to není žádný prcek. Jeho Full HD OLED display má velikost 5,4". Navíc je co do výkonu našlapaný úplně stejně jako ostatní modely z téhle řady.

Všechny iPhony 12 jsou také extra odolné proti vodě a prachu. Podle certifikace IP68 můžete svůj iPhone 12 hodit do vody až na 30 minut. A vydržet by měl pobyt v hloubce až šest metrů.
Klidně to vyzkoušejte, ale spíš to nedoporučujeme. Pokud vám do iPhonu totiž voda přeci jen vnikne, Apple vám reklamaci stejně neuzná.

iPhone 12 podporuje 5G: Až bude v Česku dostatečné pokrytí, budete připraveni


Superrychlé sítě podporující 5G slibují rychlost stahování až desetkrát vyšší, než je současný standard u 4G a LTE sítí. Nové iPhony jsou na bezdrátové připojení páté generace jako jedny z mála smartphonů na trhu připravené.

Pokrytí 5G sítěmi v Česku je zatím v plenkách, ale už jsou tu místa, kde vám internet pofrčí při stahování rychlostí až 640 megabitů za sekundu.

Tuhle rychlost ovšem oceníte hlavně při stahování většího množství dat. Třeba film stáhnete za pouhé tři minuty. Na klasické prohlížení webových stránek, aktualizaci statusu na sociálních sítích, sledování videa na YouTube nebo poslouchání hudby to zase takový vliv nemá.

Koho by děsilo, že mu připojení k 5G síti bude z nového iPhonu 12 zbytečně sosat baterku, nemusí se bát. Apple do svých nových mobilů integroval chytrý algoritmus, který přepíná mezi 4G a 5G jenom v případech, že je to nezbytně nutné a tak, aby efektivně využíval kapacitu baterie.