Smart tlakoměr: Proč je chytrý tlakoměr lepší než ten klasický

25. 2. 2020

Existuje dobrý důvod, proč je měření tlaku součástí skoro každé prohlídky u lékaře. Vyšetření je bezbolestné a doktor během pár sekund získá přehled o tom, v jaké kondici je vaše srdce. Kvůli měření tlaku přitom do ordinace nemusíte. Zvládnete to z domova s chytrým tlakoměrem, který vám pomůže předcházet infarktu a dalším srdečním chorobám.

úvodka (3)

Na začátek pár čísel o Česku, Češích a jejich kondici:

  • V ČR trpí hypertenzí, tedy vysokým tlakem, 40 % lidí mezi 25 a 64 lety
  • U seniorů mezi 55 a 64 lety jsou čísla ještě mnohem vyšší – vysokým tlakem trpí 72 % mužů a 65 % žen
  • 25 % lidí s vysokým tlakem o tomto zdravotním problému nemá tušení

Jak je možné, že tolik lidí o svých problémech neví? Je to tím, že vysoký, nízký nebo kolísavý tlak sám o sobě vážné komplikace nezpůsobuje. Alespoň tedy z krátkodobého hlediska. Dlouhodobě ale zvyšuje náchylnost k nejrůznějším zdravotním problémům.

Proto je dobré znát svůj zdravotní stav a mít ho pod kontrolou. Díky domácímu tlakoměru neboli tonometru potenciální rizika včas rozpoznáte nebo alespoň udržíte pod kontrolou.

TIP: Dobrý důvod, proč si měřit tlak doma, je „fenomén bílého pláště“. Někteří lidé jsou u lékaře tak nervózní, že jim tlak stoupne, sotva překročí práh ordinace. Měření pak ukazuje vyšší hodnoty než obvykle. Když si měříte tlak pravidelně doma a v klidu, pravděpodobně získáte přesnější výsledky. Ty ale samozřejmě konzultujte se svým lékařem. Domácí měření tlaku rozhodně není náhradou za pravidelné lékařské prohlídky!

Jak vybrat tlakoměr

Ceny tlakoměrů se pohybují od pár stovek za základní model po několik tisíc korun za přístroje prestižních značek. Nemusíte pro ně do zdravotnických potřeb, bez problémů je seženete i v internetových obchodech s elektronikou.

Tlakoměry se dají rozdělit do tří kategorií podle toho, co umějí:

  1. Pokud máte rádi klasiku, stále není problém koupit klasický manometrický model (ten s tlakovacím balonkem a „budíkem“). Jeho obsluha je ale ve srovnání s moderními tlakoměry složitá. Pokud nemáte zdravotnickou praxi, toto „retro“ příliš nedoporučujeme.
  2. Dnešním standardem jsou digitální tlakoměry na baterky nebo dobíjecí akumulátor s tak jednoduchým ovládáním, že ho zvládne opravdu každý bez ohledu na věk. Přístroj prostě připevníte na ruku, zmáčknete tlačítko, měření proběhne úplně samo a vy si jen na displeji přečtete čísla.
  3. Nebo si připlatíte jen pár stovek navíc za chytrý tlakoměr. Stojí to za to – přístroj vám nejen změří tlak, ale jednotlivá měření zároveň průběžně zaznamenává a výsledky vám pošle na mobil. Vy a klidně i váš lékař tak uvidíte naměřená data v souvislostech.

Digitální tlakoměry se vyrábějí ve dvou různých konstrukčních variantách. Buďto větší, dražší a o něco přesnější modely s manžetou na paži. Anebo odlehčené tlakoměry na zápěstí, které vypadají jako velké hodinky.

Kdy si měřit tlak: Ideální jsou dvě měření denně, ráno a večer. Pokud se chystáte k lékaři, zaznamenejte si výsledky alespoň za posledních sedm dní. Podstatný je celkový průměr ze všech hodnot, nikoli jednotlivá měření.

5 funkcí, které má chytrý tlakoměr

  • Při měření vás sám upozorní na špatně utaženou manžetu, nevhodný pohyb nebo vybitou baterku. Prostě vždycky, když neprobíhá vše tak, jak má.
  • Vyhodnotí vaše výsledky a rozpozná některé typy srdeční arytmie, ranní hypertenzi nebo fibrilaci síní (hlavní příčinu mrtvice).
  • Pamatuje si výsledky 2 různých uživatelů, nemusíte si nic zapisovat. Na grafu v mobilu vidíte dlouhodobý vývoj výsledků měření systolického a diastolického tlaku i srdeční frekvence EKG.
  • Zjistíte svůj průměrný týdenní, ranní i večerní krevní tlak, což o vašem zdraví dokáže vypovídat mnohem lépe než jedno náhodné měření.
  • vlastní akumulátor, takže se nabíjí stejně jednoduše jako mobil.