PlayStation 5 – vše, co byste měli vědět o nové konzoli

PlayStation 5 – vše, co byste měli vědět o nové konzoli

  • 09. 11. 2020

Kdy vyjde, co přinese nového, jaké hry si na ní zahrajete a kolik bude stát? Pojďte se s námi podívat na ty nejdůležitější informace o Sony PlayStation 5.

Nová generace kultovní herní konzole už brzy dorazí na trh. Kdy to bude, co přinese nového, jaké hry si na ní zahrajete a kolik bude stát? Pojďte se s námi podívat na ty nejdůležitější informace o Sony PlayStation 5.

V čem bude nový PlayStation 5 lepší?

Fungl nový vzhled, výkonnější komponenty a inovativní ovladač. Na to všechno se mohou příznivci herní konzole od značky Sony těšit. PlayStation 5 přinese rozlišení až 8K a dosáhne výkonu až 10,3 TFLOPS. Bude mít vysokorychlostní SSD disk, díky kterému se dramaticky zrychlí načítání her. Technologie ray tracingu vylepší nejen grafiku, ale dokonce i zvukové efekty. Nový ovladač Dual Sense nabídne hmatovou odezvu a dynamické adaptivní triggery. Díky tomu bude vnímání hry dotykem ještě intenzivnější. Ucítíte například rozdíl mezi natahováním tětivy luku a střílením ze zbraně.

Změní se také vzhled konzole. Model nové generace má futuristický design a vsází na jednoduchou kombinaci černé a bílé. Stojí na černém podstavci a jeho úzký střed se směrem nahoru rozevírá, aby měly otvory pro chlazení dostatek prostoru. Na čelní straně jsou kromě indikačních diod také USB a USB-C konektory.

PS 5 bude mít dvě verze – tradiční a Digital Edition bez optické mechaniky

Nová konzole se na pultech obchodů objeví ve dvou provedeních. Hardwarové specifikace mají obě dvě verze stejné – rychlý SSD disk, výkonnou grafiku, ray tracing na hardwarové úrovni i 3D zvuk poháněný vlastním čipem. Odlišovat je budou v zásadě jen tři parametry.

V čem se liší tradiční PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition

  • Optická mechanika – Klasický PS 5 ji má, Digital Edition ne.
  • Vzhled – PS 5 má kvůli Blu-Ray mechanice mírně vypouklý bok, Digital Edition je symetrický.
  • Cena – Verze s mechanikou stojí 13 490 Kč, bez mechaniky pak 10 790 Kč.

Na PS 5 si zahrajete takřka všechny hry pro PS 4. Starý ovladač ale moc nevyužijete

Japonský herní gigant přislíbil, že si na nové konzoli bez problémů zahrajete kolem 100 nejhranějších titulů. Na Playstation 4 ale vyšlo více než 4000 her. Zpětná kompatibilita tak bude mít určitá omezení a není zatím jisté, zdali částečně neztratíte přístup do svojí herní knihovny.

S čím můžete také narazit, je starý gamepad. Současný ovladač DualShock 4, který firma vytvořila pro PlayStation 4, k nové konzoli připojíte, ale bude vám fungovat jen s hrami pro PS 4. Nové tituly si zahrajete pouze s novým ovladačem DualSense. Ostatní periferie, jako jsou volanty, joysticky, pistole nebo kouzelné hůlky, by měly fungovat bez problémů.

Datum vydání a cena PlayStationu 5? Zatím vypadá obojí sympaticky

Oficiální cenu zástupci společnosti Sony ještě neprozradili. Odhaduje se, že klasická verze PS 5 bude stát 13 490 Kč, Digital Edition by se pak měla prodávat za 10 790 Kč. Stoprocentně potvrzené není zatím ani datum vydání. Na českém trhu se konzole nové generace sice objeví už 19. 11. 2020, ale pokud jste si včas neudělali předobjednávku, máte na nějaký čas smůlu. Všechny konzole uvolněné do prodeje jsou už nyní vyprodané a další nepřibydou. Takže kdo zaváhal na listopadový předprodej, počká si ještě do února 2021. 

Jaké hry si na Sony PlayStation 5 zahrajete

Stejně jako u stávající verze, i nová generace nabídne řadu exkluzivních titulů. Na které hry se už můžete těšit?