Paměťové karty

Kde nestačí vnitřní paměť fotoaparátu, kamery nebo jiného chytrého zařízení, tam pomůže šikovná paměťová karta. Nejstarším typem je paměťová SD karta. Najdete tu ale také novější typy paměťových karet s větší kapacitou, která se pohybuje od 16 GB. Vybírat můžete i opravdu velkokapacitní karty s pamětí až 512 GB. Tam už uložíte pořádnou nálož fotek a videí. Paměťovou kartu mějte v záloze na každé větší focení, ať nejste zaskočení nedostatkem místa.

O kategorii

Paměťové karty: Podle čeho vybírat

Paměťové karty se rozdělují podle způsobu čtení dat a také podle kapacity. Mezi nejstarší ale stále oblíbené varianty patří SD karta.

Tyhle karty mají také bezpečnostní zámek, který chrání data proti přepsání. Při výběru konkrétního typu paměťové karty si ohlídejte také kompatibilitu se svým zařízením. MicroSD kartu třeba využijete i pro rozšíření kapacity paměti chytrého telefonu.

 Na co se zaměřit při výběru paměťové karty:

  • Velikost paměti – první SD karty měly paměť kolem 4GB. Což je na dnešní standardy hodně málo. Současné paměťové karty začínají se svou pamětí na 16 GB. Pokud fotíte rádi více fotek, nebo se chystáte natáčet videa nebo fotit velkou celodenní akci, pak sáhněte po větší kapacitě. Například na kartu o kapacitě 64 GB se vejde přibližně 180 minut videa v HD rozlišení. Nebo téměř 4 000 fotek ve formátu JPEG a v rozlišení 24 Mpx. Různé rozlišení a formáty zabírají odlišný prostor na kartě. Pokud chcete mít jistotu, že vás nedostatek místa nezaskočí, vybírejte raději větší kapacitu. 
  • Rychlost zápisu a čtení dat – čím rychlejší karta, tím pohodlnější je přenos fotek a videí. Přenosové rychlosti se pohybují od 45 do 440 Mb/s. Rychlejší karty se hodí i pro natáčení videa. 
  • Typ karty – kromě SD karet narazíte také na novější typy paměťových karet. Karty SDHC přinesly větší kapacitu paměti a lepší přenosovou rychlost. Hodí se pro všechny kompaktní fotoaparáty i zrcadlovky.

Nejnovější standard je paměťová karta SDXC. Ta nabízí kapacitu až 512 GB a nejvyšší přenosovou rychlost. SDXC je formát oblíbený mezi fotografy, protože pojme opravdu pořádnou nálož fotek.

Některé karty jsou navíc voděodolné a také zvládnou náraz. Dají se také zamknout proti nechtěnému přepsání. Takže vaše data drží pěkně v bezpečí. Paměťová karta SDXC si poradí i s videem ve Full HD rozlišení a v pohodě zvládne i RAW formát.