Ovládněte svůj Apple iMac: Nabízí kompatibilitu s Officem 365 i snadné propojení s iPhonem

Elektronika

23. 11. 2021

Přejít na Mac z klasického „pécéčka“ je většinou snazší, než se na první pohled zdá. Často se ale řeší kompatibilita s programy, na které jsou uživatelé zvyklí třeba z operačního systému Windows.

Apple iMac a kompatibilita

Nejčastěji jde právě o klasické kancelářské aplikace z balíčku Microsoft 365. Budou na Macu fungovat správně? Zobrazí se dokument stejně jako na PC? A jak je to s připojeném tiskárny a dalšího příslušenství? Podívejte se na přehled častých dotazů spojených s používáním Macu.

Přechod z Windows na macOS: Praktický průvodce zajistí hladký přenos dat

Při pořízení nového počítače bývá největším strašákem přenos dat a všech aplikací, na které jsou uživatelé zvyklí. Jendou z nejčastějších obav je, že se bude zase začínat „na zelené louce“ s úplně prázdným zařízením. Stejně jako si můžete převést téměř všechna data ze starého telefonu do nového, tak podobně to funguje i s počítačem.

A to i v případě, že kromě zařízení měníte rovnou i operační systém. Na uživatelský komfort a snadné ovládání samozřejmě v Applu myslí na prvním místě a přechod na Mac se novým uživatelům snaží co nejvíce ulehčit.

Slouží k tomu především šikovná aplikace Průvodce přenosem dat, díky které snadno propojíte PC s Macem a opačně. Program stačí nainstalovat na obě zařízení a připojit je ke stejné sítí – typicky třeba k domácí Wi-Fi nebo třeba pomocí ethernetového (síťového) kabelu.

Před samotným přenosem si pak jen vyberete, jaké informace si přejete přesunout. Nepřijdete tím pádem o žádná data z e-mailu, svých kontaktů ani z kalendáře.

Hravě přenesete také fotky, dokumenty ve složkách i systémové soubory. Na novém zařízení také můžete pokračovat se stejným nastavením, na jaké jste zvyklí.

Přenese se třeba domovská stránka vašeho prohlížeče včetně záložek, nastavení systémového jazyka i polohy nebo třeba obrázek na ploše.

Apple iMac a kompatibilita

Jak stáhnout Microsoft 365 na Mac

Příznivou zprávu pro všechny novopečené „jablíčkáře“ je, že si na Mac úplně v pohodě stáhnete všechny oblíbené aplikace z kancelářského balíčku Microsoft 365. A to se hodí hlavně v případě, že vás z nějakého důvodu neočarují programy přímo z Apple dílny a jejich iWork používat nechcete.

Microsoft 365 je dostupný a kompatibilní i s jinými operačními systémy než Windows včetně macOS a iOS pro iPhony nebo iPady. A je na vás, jestli využijete celý balík programů, nebo jenom některé aplikace.

Uživatelské rozhraní není úplně totožné pro Mac a počítače s Windows. Drobné rozdíly jsou v ovládání i v nabídce některých funkcí. Jsou to ale opravdu spíš maličkosti, které by vás při běžné práci nijak brzdit nebo omezovat neměly. Naopak velikou výhodou na Macu je také lokalizace do českého jazyka nebo i funkce kontroly pravopisu ve Wordu.

Tři nejoblíbenější a nejpoužívanější aplikace – Word, Excel a PowerPoint vám tak bez problému pofrčí i na Macu. Zároveň máte jistotu, že všechny dokumenty, které vytvoříte na Macu, budou vypadat naprosto stejně i na PC. V čitelnosti nebo zobrazení není naštěstí vůbec žádný problém.

Instalace programů do Macu je také jednoduchá. Stačí se mrknout buď na oficiální App Store nebo si vše potřebné vyřídíte přímo na stránce Microsoft 365 pro Mac.

Další výhodou v rámci balíčku Microsoft 365 je také dostupné úložiště OneDrive, ke kterému se snadno připojíte ze všech svých zařízení. Získáte tak 1 TB volného prostoru pro všechny dokumenty, fotky nebo videa.

Propojení Macu s iPhonem nebo iPadem: Přes kabel i bezdrátově

Synchronizovat soubory mezi Macem a iPhonem nebo iPadem můžete naprosto jednoduše dvěma způsoby. Buď pomocí USB kabelu nebo i bezdrátově skrze Wi-Fi připojení. K tomu stačí mít obě zařízená připojené ke stejné síti a můžete začít přenášet všechny vybrané soubory.

Pokud synchronizujete svá zařízení poprvé, tak si připravte USB nebo USB-C kabel. Až si vše nastavíte, můžete pak už přenášet soubory klidně bezdrátově.

Jenom dejte pozor na to, že synchronizace přes Wi-Fi může zabrat trošku více času, než když pofrčíte na kabelu.

Kromě přenosu souborů se vám snadné propojení iPhonu s Macem může hodit i v případě, kdy si chcete obsah z telefonu zobrazit na velkém displeji. Takže si jednoduše nasdílíte fotky, webové stránky nebo videa. Šikovnou vychytávkou je i tzv. univerzální schránka, kam můžete kopírovat text i obrázky a z iPhonu je vložit do svého Macu.

Apple iMac a kompatibilita

Jak nainstalovat tiskárnu na Mac: Rychle a bez složitostí

Děsí vás složitá instalace jakéhokoli nového hardwaru? Tak to opravdu nemusí. S Macem je například přidání nové tiskárny naprostá hračka. Většina tiskáren totiž s Macem funguje bez problému na první připojení.

Stačí si přes Tiskárny a skenery (podobně jako ve Windows) najít zařízení, na kterém chcete tisknout a o zbytek se už váš stroj postará sám. Nemusíte složitě instalovat žádné ovladače. Operační systém macOS se jednoduše připojí k tiskárně díky funkci AirPrint anebo si potřebný software sám stáhne. Na nějaká instalační CD tak můžete v klidu zapomenout.

Nabízené tiskárny se vám automaticky zobrazí. A to jak ty, které jsou připojené přes USB, tak i ty dostupné v síti.

Podobě jako s tiskárnou je tu u Apple iMacu i s dalšími běžnými periferiemi jakou jsou myš, klávesnice, sluchátka, reproduktory nebo třeba webkamera. Všechna tahle zařízení naprosto v pohodě se svým Macem propojíte.

Teď už víte, že přechod z PC na Mac zvládnete bez jediného zádrhelu. Pokud ještě stále svůj nový Apple počítač vybíráte, tak se mrkněte, jaké jsou nejoblíbenější možnosti:

Apple iMac 2021 – jedinečný All-in-One počítač s nadupaným výkonem, parádním displejem a krásným designem.

Apple Mac mini M1 – spolehlivý mini počítač, který vám vyrazí dech svým kompaktním rozměrem, tichým výkonem a energetickou úsporností.

Apple MacBooky – bezkonkurenční notebooky, které si poradí i s nejnáročnějšími úkoly.