Odžmolkovač: Šikovný pomocník zachrání drahý svetr i oblíbenou šálu

Elektronika

16. 8. 2021

Radost z nového oblečení se může velmi rychle rozplynout hned po jednom praní. Na první pohled odolná látka totiž začne pouštět nepříjemné žmolky. Náchylnější jsou na tvorbu žmolků spíš umělé materiály, ale nevyhnete se jim často ani na drahém vlněném svetru. Podívejte se, jak jednoduše odstranit žmolky z oblečení díky praktickému odžmolkovači.

Jak odstranit žmolky díky odžmolkovači

Žmolky na oblečení: Kde se berou a jak je jich zbavit

Co jsou vlastně žmolky? Laickým okem jsou to otravné „drobky“ na oblečení, které způsobí, že si svůj oblíbený kousek mezi lidi už jen tak nevezmete. Dokážou se vytvořit prakticky na jakémkoli oblečení. Výrobci totiž čím dál častěji přidávají do látek různá umělá vlákna. Ta jsou na tvorbu žmolků o něco náchylnější.
Rozhodně to ale neznamená, že se přírodním vláknům jako je bavlna, len nebo vlna žmolky vyhýbají. Vlivem nošení i praní se mohou objevit i na drahém a kvalitním oblečení. Žmolky vznikají nejčastěji vlivem běžného nošení díky tření. Hlavně v místech, kde se látka dotýká jiných povrchů, se uvolní maličká vlákna, která se pak motají do malých uzlíků. Stačí chvíle takového tření třeba o suchý zip, batoh nebo kabelku a žmolky jsou na světě.

Vzniku žmolků se můžete pokusit snažit předcházet třeba praním jemného oblečení samostatně a na nižší teploty. Otáčením náchylného prádla naruby, prát jemné látky ve speciálních pytlících na oblečení, nebo zkoušet různé babské rady, jak se žmolků zbavit.

Některé takové návody vám ale mohou oblečení spíše poškodit a kromě žmolků pak budete bojovat ještě s dírkami třeba v oblíbeném svetru. Takže než se pustíte do odstraňování žmolků žiletkou, kartáčem nebo nůžkami, mrkněte raději na elektrický odžmolkovač.

Odžmolkovač

Jak odstranit žmolky ze svetru

Větší žmolky na svetru můžete svépomocí zkusit třeba odstřihnout. Počítejte ale s tím, že téměř všechny domácí metody, jak odstranit žmolky z oblečení, většinou zahrnují také risk, že si oblečení ještě více poškodíte. Drhnout jemnou látku kuchyňskou houbičku, nebo kartáčovat tak, až to žmolky odstraní, vždycky představuje další námahu pro látku. Praktický odstraňovač žmolků je pro to ideální pomocník do domácnosti, který vás vyjde ne na víc než na pár stovek. A právě na odstranění žmolků i z jemných svetrů je nejvhodnější. Stačí odžmolkovač zapnout, přiložit na oblečení a o zbytek už se postarají rychle rotující nože.

Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku

Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu. Díky tomu jsou v odstraňování žmolků z oblečení účinné a efektivní. Protože si s nimi bez námahy poradí během pár minut.
Navíc některé odžmolkovače umožňují také nastavení délky zastřižení, takže si je snadno přizpůsobíte na odstraňování žmolků ze svetrů, šál, mikin nebo kabátů. Můžete je dokonce použít i na bytový textil. Dobře si totiž poradí i se žmolkami na kobercích nebo závěsech. Bezpečně s nimi seříznete také vyčnívající jednotlivé nitky a vlákna z oblečení.

Odžmolkovač

Elektrický odstraňovač žmolků: Na co zaměřit při výběru

Vybrat elektrický odstraňovač žmolků není příliš složité. Jejich parametry se od sebe víceméně moc neliší. Jedná se o velmi jednoduché zařízení. Přeci jen je ale před výběrem vhodné si ujasnit, jak často, na jaké typy látek a kde budete odžmolkovač převážně používat.

  • Baterie nebo akumulátor – způsob nabíjení odžmolkovače je poměrně zásadní parametr, protože se od něj odvíjí i doba provozu. Některé odstraňovače žmolků fungují jak na baterky, tak je můžete napájet ze sítě nebo pomocí USB kabelu. Dobíjecí akumulátor je vhodnější, protože nemusíte řešit, jestli máte doma zrovna baterky a jestli mají ještě nějakou „šťávu“
  • Nastavitelná délka zastřižení – pokud máte více druhů látek, ze kterých potřebujete žmolky odstraňovat, pak se rozhodně hodí možnost si nastavit délku zastřižení. Většina odžmolkovačů se nastavit dá a poradí si díky tomu s jemnými i hrubšími látkami. Jinak totiž potřebujete upravit citlivý vlněný svetr a jiné zacházení snese pevný kabát.
  • Sběrná nádobka na žmolky – odstraněné žmolky z oblečení některé odžmolkovače zachytí do praktické nádobky, kterou pak stačí jen vysypat. Levnější odstraňovače žmolků nádobu většinou nemají, takže pak musíte ještě žmolky sbírat.
  • Možnost odžmolkovač rozebrat a vyčistit – při výběru odžmolkovače se mrkněte i na to, jestli je v balení také kartáček. Ten vás totiž ulehčí následné čištění mřížky, kde se mohou jemné nitky a vlákna zachytit. Některé odžmolkovače mají také bezpečnostní pojistku, která přístroj nezapne, pokud je třeba po vyčištění nesprávně sestavený.
  • Pořizovací cena – odžmolkovače patří mezi poměrně levné přístroje. Seženete je klidně i za stovku. Ale pokud chcete používat odstraňovače žmolků na více typů tkanin a využít třeba napájení ze sítě, tak je lepší poohlédnout se po odžmolkovačích v rozmezí 200-300 korun.