Objektivy typu ZOOM Zobrazit popis

Základní ZOOM objektiv nesmí chybět ve výbavě žádné fotografa. Objektiv s proměnným ohniskem je univerzální a zvládnete s ním přiblížit nebo oddálit scénu přesně tak, jak potřebujete. Klasický ZOOM objektiv je praktický pro většinu scenérií. Pro focení sportovních akcí, krajin nebo reportáží se hodí Telezoom objektivy s ohniskovou vzdálenost 100 až 300 mm.

Produkty

ZOOM objektiv: Jaké parametry sledovat při výběru

Při výběru nového objektivu vás určitě bude zajímat několik základních parametrů. Podívejte se, jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem. A jak se vyznat v ohniskové vzdálenosti objektivu.

  • Ohnisková vzdálenost – udává vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, kterou zaostřují paprsky světla, které prochází objektivem. Širokoúhlé objektivy mívají ohniskovou vzdálenost nejčastěji v rozmezí 16 až 35 mm. Takový objektiv se hodí hlavně pro focení krajiny. Základní ZOOM objektivy mají ohniskovou vzdálenost nejčastěji 18 až 55 mm. Tahle klasika se hodí pro většinu scenérií a poradí si i s portréty. S takovým objektivem většinou zvládne kvalitní fotky pořídit  i začátečník. Teleobjektivy nebo telezoom objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností nad 100 mm vám zvládnou přiblížit velmi vzdálené předměty a proto jsou ideální pro focení divoké přírody, nebo i zvířat v ZOO a taky sportovců. 
  • Optický zoom – mechanismus zoomu je přímo v objektivu. Obraz se přibližuje tak, že se změní ohnisková vzdálenost a to přímo pohybem čoček v objektivu. Ani velkým přiblížením pak neztrácí výsledná fotka na kvalitě. Větší přiblížení ale může ovlivnit světelnost. Při velkém zoomu totiž prochází objektivem méně světla. Některé objektivy zvládnou několikanásobné přiblížení, ale to ovlivn celkový rozměr a také hmotnost objektivu. Větší přiblížení pak také vyžaduje poměrně vysokou stabilizaci. Obraz je totiž mnohem náchylnější i k sebemenším otřesům. Pro tyhle případy se vám bude hodit kvalitní stativ.
  • Digitální zoom – používá se tam, kde samotný zoom objektivu nestačí. Narozdíl od optického zoomu ale při digitálním dochází k umělému roztažení výřezu. Obraz je pak méně kvalitní, i když se foťák snaží scénu doostřit. 
  • Stabilibace obrazu – hodí se právě pro případy, kdy potřebujete scénu hodně přiblížit a nemáte zrovna po ruce stativ. Stabilizátor se totiž stará o to, aby se vám snímky nerozostřily. I malé chvění totiž může výsledný obraz narušit.