Nové energetické štítky: Přehledný průvodce změnami

Elektronika

5. 11. 2020

Evropská komise schválila a přijala konečnou podobu nových energetických štítků včetně jejich vizuální identity. Od března 2021 najdeme nové označení na skupině šesti vybraných produktů, a to ve všech kamenných obchodech i na e-shopech. Možná si říkáte, k čemu tahle úřednická formalita vlastně je.

úvodní (10)

Za nás je tahle novinka užitečná hned ze dvou důvodů: Zákazníci se díky novým štítkům lépe zorientují při nákupu a výrobci dostanou skvělou příležitost pro další inovace. Ze spotřebičů totiž zmizí mnohdy matoucí označení se znaménkem „+“ a přejde se opět k jednodušší škále písmen „A-G“.

Co je energetický štítek a proč se mění

Energetický štítek zavedla Evropská unie v roce 1995 a slouží ke snazší orientaci v nabídce elektrických spotřebičů. Na štítku musí být uvedena hlavně energetická náročnost výrobku a roční spotřeba elektrické energie. Až 85 % spotřebitelů se při nákupu nových elektrospotřebičů rozhoduje podle informací na těchto štítcích. Právě energetická náročnost výrobku je zásadní parametr, který Evropská komise přehodnotila a změnila. S účinností od 1. března 2021 přechází v platnost u šesti vybraných produktů.

Původní energetické štítky obsahovaly škálu písmen od A do G, přičemž skupina A byla ještě rozdělaná na tři další energetické třídy: A+, A++, A+++. Tohle rozdělení nás dovedlo do situace, kdy se většina výrobků na trhu pohybuje v prvních třech třídách. A to může spotřebitele mnohdy zmást.

Představte si situaci, kdy v dobré víře, že pořizujete energeticky méně náročný a úsporný spotřebič, sáhnete například po lednici ze třídy A+. Na první pohled se zdá, že je to dobrá volba. Nicméně je třeba se na to dívat v širším pohledu. Třída A+ je totiž v současnosti až třetí nejúspornější. Tedy reálně průměrný, ale spíše méně účinný výrobek. To už tak fajnově nevypadá, že?

Právě kvůli jednodušší orientaci v nabídce elektrických spotřebičů dochází k návratu starého dobrého způsobu označování energetické náročnosti – tedy škály písmen A-G.

Jakých spotřebičů se týkají nové energetické štítky?

U pěti vybraných elektrospotřebičů dojde ke změně původního štítkování a přibydou k němu i další nové informace. Jedna skupina výrobků se pak od března příštího roku začne nově povinně štítkovat. Až se vydáte na jaře do obchodů, budete nové štítky zkoumat u těchto produktů:

Změna původních štítků

Nově povinně štítkované spotřebiče

• Komerční chladicí zařízení s přímou prodejní funkcí (lednice v prodejnách a prodejní automaty)

Jakmile nařízení začne platit, většina současných nejúspornějších výrobků (teď označených třídou A+++) přejde do kategorie B až D. Ale rozhodně to není kvůli tomu, že by se najednou jejich energetická účinnost zhoršila. Změnou ve štítkování se totiž také mění nároky na jednotlivé třídy. To umožní výrobcům svoje produkty inovovat a zlepšovat tak, aby mohly být zařazeni do lepší energetické třídy podle nově platných parametrů.

QR kódy a databáze výrobků: Více informací pro spotřebitele

Další novinkou, se kterou EU přichází, je nová vizuální identita energetických štítků, která přinese zákazníkům ještě více informací o spotřebiči. Povinně se na štítku objeví údaje o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě nebo o vydávaném hluku.

Zároveň bude každý štítek obsahovat QR kód, který po načtení chytrým telefonem zobrazí další doplňující nekomerční údaje. Tahle šikovná vymoženost bude dostupná díky zpřístupnění databáze EPREL (z anglického European Product Database for Energy Labelling). V ní má každý výrobce povinnost registrovat svoje výrobky (s datem uvedení na trh od srpna 2017) a najdete tam i podrobnou technickou dokumentaci. Takže když nebudete vědět, co s dlouhým večerem, můžete si číst detailní specifikace vysněných spotřebičů.

Ekodesign: Cesta k větší úspoře energie

S rostoucím tlakem na udržitelnost, efektivnější využívání zdrojů, snahy o snížení spotřeby energie a omezení plýtvání souvisí také nové nařízení o Ekodesignu. Co to vlastně znamená? EU přijme 11 dalších nařízení, které mají klást větší důraz na opravitelnost, dostupnost náhradních dílů nebo usnadnění demontáže a recyklace, jakmile skončí životnost výrobku.

Tohle rozhodnutí vítáme opravdu všemi deseti.
V praxi to totiž znamená, že když se vám po 5 letech rozbije maličká součástka třeba na vysavači, už od opraváře neuslyšíte, že než vyměňovat tuhle jednu věcičku, bude levnější koupit celý nový vysavač.

Vize je taková, že tato nová opatření by měla přinést do roku 2030 dodatečnou roční úsporu energie ve výši 94 TWh.

Věděli jste, že tohle číslo odpovídá celkové roční spotřebě elektrické energie Belgie a Lucemburska dohromady?

Jak se na změny energetických štítků připravit

Jde o zásadní inovaci v označování elektrických spotřebičů a Evropská unie k tomu tak přistupuje. Na začátku roku 2021 proběhne velká informační mediální kampaň, která objasní všechny chystané změny. Bude probíhat v rámci celé Evropské unie tak, aby změna nepřišla nečekaně a naráz. Zákazníci, výrobci i prodejci budou mít dostatek času se na ni připravit.

Takže pokud plánujete nákup nových elektrospotřebičů, můžete ještě nyní vybírat všechno s původními štítky, nebo případně počkat do jara příštího roku na ty zbrusu (staro)nové.