Nejlepší sušička na ovoce: Taková, ve které zvládnete sušit i houby, bylinky nebo maso

Elektronika

11. 8. 2021

Zase je to tady. Léto, slunce, ovoce, zelenina. Větve ovocných stromů se začínají prolamovat pod náporem šťavnatých plodů. Keře jsou plně obsypané různými bobulovinami. Rajčata stále dozrávají na stoncích a salát už pomalu nemůžete ani vidět. Zraje to tak rychle, že nestačíte sbírat, natož zpracovávat. A jako každý rok vyvstává klasická otázka: „Co dělat se vším tím ovocem?“

Nejlepší sušička na ovoce

Sušička na ovoce: Uchovejte si porci zdraví na horší časy

Sušička na ovoce představuje ideální způsob, jak uchovat přebytky, které nestíháte ujíst. Výhodou sušeného ovoce je, že si zachová téměř všechny své vitamíny a minerální látky. Na rozdíl od pojídání kompotů nebo marmelád a džemů vám v případě zobání sušeného ovoce poděkuje i vaše zdraví.

Se sušeným ovocem totiž nekonzumujete žádný cukr navíc. Sušení totiž představuje samo o sobě dostatečnou konzervaci. Přidávat cukr je tak zcela zbytečné. Sušením ovoce ani neztrácí svůj štědrý podíl vlákniny. Proto bohatě stačí si dopřát několik kousků a velmi rychle doplníte potřebnou energii, zaženete chuť na sladké a navíc vás vláknina dobře zasytí.

Jak vybrat sušičku na ovoce: Sledujte výkon, počet roštů i možnost regulovat teplotu

Vyznat se v bohaté nabídce a vybrat si přesně takovou sušičku na ovoce, která nejlépe vyhoví všem vašim nárokům a požadavkům není nic složitého. Stačí si před výběrem odpovědět na pár otázek:

  • Kolik ovoce v sušičce chci sušit najednou?
  • Budu sušit pravidelně nebo jednou za čas?
  • Chci sušit i další potraviny jako je maso, bylinky nebo houby?
  • Pohlídám si dobu sušení, nebo radši využiji časovač?

Jakmile se ujasníte tyto otázky, je čas mrknout se na jednotlivé parametry sušiček na ovoce, která vám s výběrem pomohou.

  • Počet roštů – jedna z nejdůležitějších záležitostí u sušičky ovoce. Počet roštů vám ukazuje celkovou kapacitu sušičky. Jednoduše vám říká, kolik ovoce, masa, hub nebo bylinek do ní můžete najednou vložit. A samozřejmě čím větší kapacita, tím lépe. Protože tak sušení zvládnete sakumprásk v jednom vrzu. Nejčastěji narazíte na sušičky s 4–6 rošty. Hodí se na běžné domácí sušení. Ale počítejte s tím, že pokud se vám toho urodí více, budete sušičku zapínat několikrát, než všechno vysušíte. Sušičky s 8–10 rošty už pojmou slušnou porci ovoce nebo masa najednou a ušetříte si tak další práci.
  • Výkon sušičky na ovoce – na výkonu závisí především doba sušení. Čím vyšší výkon sušička má, tím kratší dobu bude ovoce sušit. Výkonnější sušička ovšem spotřebuje o něco více energie. Pro častější sušení většího množství ovoce vybírejte sušičku s výkonem mezi 500–1000 W. Výkonné sušičky se hodí hlavně na potraviny, kde je hodně vody – švestky, meruňky, hroznové víno. Tyhle druhy ovoce vyžadují poměrně dlouhou dobu sušení, protože se navíc často suší vcelku. Výkonnou sušičku ale oceníte i v případě, že se pustíte do sušení masa. A to nejen pro sebe, ale třeba i pro svoje zvířecí mazlíčky. Jednoduše tak pro ně vytvoříte zdravé pamlsky bez přidané soli a konzervantů.
  • Možnost regulovat teplotu – většina moderních sušiček tuhle užitečnou funkci nabízí. V sušičce na ovoce totiž můžete sušit i další potraviny. A právě při sušení masa, hub nebo bylinek potřebujete jinou teplotu. Ovoce většinou sušíte na teploty okolo 55 °C. Naopak maso potřebuje teplotu klidně 65 °C a vyšší. A naopak bylinky díky svému menšímu obsahu vody si vystačí s nízkou teplotou kolem 35 °C. Houby pak většinou vyžadují teplotu kolem 50 °C. Ve většině sušiček také najdete kromě klasických roštů ještě speciální sítko na sušení bylinek. Zajistí vám, že bylinky nebudou propadávat.
  • Sušičky s časovačem – časovač přináší do celého procesu sušení další pohodlí. Stačí totiž na displeji nastavit začátek a konec sušení a v podstatě už jen přijdete k hotovému. Ze začátku vám sice bude možná chvíli trvat, než si přesně vychytáte, kolik hodin konkrétní potravina vyžaduje. V každém návodu ale najdete přibližnou dobu sušení a následnou praxí už budete v podstatě přesně vědět, jestli máte nastavit sušičku na 12 nebo jen 8 hodin. Lépe si tak sušení naplánujete a odpadnou i neustálé kontroly, jestli už není čas sušičku vypnout.

Sušička na ovoce

Jak sušit v sušičce: Stačí se naučit základy a nasušíte snadno ovoce i maso

Sušení patří mezi nejjednodušší formu konzervace potravin. Nemusíte nic složitě připravovat, nepotřebujete většinou žádné další ingredience. Nic nemixujete, nemícháte, nevážíte a nevaříte. Oproti zavařování nebo výrobě marmelád je to vážně hračka. Sušičku stačí kdykoli během roku vytáhnout a připravit si oblíbené ovoce, zeleninu, houby, maso nebo bylinky.

Jednotlivé druhy potravin vyžadují malinko jiný přístup v sušení, ale do toho se dostanete během chvilky. Jak sušit ty nejběžnější typy potravin?

  • Sušení jablek – křížaly si snadno nasušíte kdykoli během roku. Oloupaná nebo se slupkou. Stačí jablka nakrájet ideálně na mírně silnější plátky a rovnoměrně rozprostřít do sušičky. Sušení jablek vám podle výkonu sušičky zabere zhruba 8–15 hodin. A teplota sušení se nejčastěji pohybuje kolem 58 °C.
  • Sušení rajčat – sušená rajčata jsou ideální pochoutkou jen tak samotná, naložená v oleji a skvěle se hodí i jako přísada do vaření, třeba omáček. A vykouzlíte z nich i skvělou pomazánku. Rajčata nakrájejte na kolečka a rovnoměrně rozprostřete na rošty. Před sušením můžete odstranit semínka. Sušení rajčat vám zabere zhruba 5–9 hodin. A teplotu sušení nastavte na 52 °C.
  • Sušení švestek – ovoce, které je ideální sušit vcelku. Můžete před sušením ještě vyndat pecku, nebo ji klidně nechat. Švestky vyžadují při sušení dostatek prostoru, takže se hodí větší sušička. Nebo případně můžete jeden rošt vyndat a uvolnit tím více prostoru. Švestky v sušičce pobudou klidně i přes 20 hodin. A nejvíc jim svědčí teplota mezi 50–60 °C.
  • Sušení masa – maso dejte před sušením na chvíli do mrazáku. Jakmile ztuhne, mnohem lépe se vám bude krájet. Snažte se krájet opravdu tenké plátky. Vybírejte maso s co nejmenším podílem tuku. Tuk se totiž suší poměrně dlouho a i po vysušení představuje riziko. Tučné maso je náchylnější ke zkažení a nevydrží tak dlouho. Ideálně proto na sušení vybírejte třeba libové hovězí zadní, kuřecí nebo krůtí prsa. Případně i zvěřinu, pokud máte osvědčený zdroj. Pokud sušíte maso pro sebe, ochuťte ho třeba chilli, česnekem, pepřem nebo sójovou omáčkou. Při sušení masa pro pejsky a další masožravé mazlíky naopak žádné koření nepoužívejte. Maso si v sušičce pobyde zhruba 8-12 hodin. A vyžaduje vyšší teploty klidně až kolem 70 °C.

Sušička na ovoce

Jak dlouho sušit ovoce v sušičce?

Při sušení pamatujte na to, že konkrétní doba a teplota vždycky závisí na typu sušičky, její velikosti a také výkonu. Každý výrobce také k sušičce přikládá praktický návod, kde najdete doporučenou dobu sušení i vhodnou teplotu. Po pár sušeních ale snadno poznáte, jak dlouho je potřeba konkrétní potraviny sušit. Nebojte se, že by sušička na ovoce zruinovala rodinný rozpočet.

Mrkněte třeba na sušičky do 1 500 Kč, kde najdete kvalitní a výkonné sušičky s dostatečným počtem roštů.

Jak skladovat sušené ovoce

Díky tomu, že se při sušení odpaří všechna voda, se dá ovoce, maso i houby velmi dobře skladovat. Sušené potraviny navíc nezaberou téměř žádné místo. A vydrží dlouho použitelné. Při správném skladování klidně několik měsíců. Snadno si tak v létě a na podzim zpracujete úrodu ze zahrádky nebo ovocné dary babiček.

A v zimě jako když najdete. Uchováte si totiž cenný zdroj energie i vitamínů. Jen dávejte pozor, že žádná vlhkost se k sušenému ovoci, masu, bylinkám nebo houbám nesmí dostat. Proto vybírejte taková místa, kde nehrozí zvlhnutí sušených potravin. Na uchování sušených potravin jsou proto ideální dózy a nádoby, do kterých se nedostane vlhkost. Případně papírové sáčky nebo speciální látkové pytlíky, do kterých se dají sušené potraviny také bezpečně uložit.

Čas od času také zkontrolujte, jestli se vám nikde nezačíná tvořit plíseň nebo se v sušených potravinách neobjevily škůdci. Místo, kam své sušené dobroty uložíte, by mělo být dobře větrané a suché. Takže vlhký a studený sklep nechte raději zavařeným okurkám.

Tip: Nenechte své ovoce ležet doma ladem. Udělejte si zásoby zdravého mlsání, nasušte si houby na kyselo i chutnou omáčku a připravte si sušené maso pro sebe i své mazlíčky. Mrkněte na sušičky osvědčených značek Eta, Concept, Sencor a další.