Herní konzole a párty: Které videohry rozproudí zábavu?

Videohry nejsou jenom zašívárna pro introverty. Zdaleka ne. Zvlášť na konzolích, které běží na televizi, si zapaříte klidně s celou bandou najednou. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší párty hry pro PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch. Bavit budou nejen pařmeny, ale i kamarády, kteří hry moc nehrají, a třeba i vaše rodiče.

Herní konzole a párty: Které videohry rozproudí zábavu?

Párty hry, to je opravdu speciální kategorie videoher. Tituly, které do této škatulky spadají, se od sebe na první pohled liší jako nebe a dudy, pár společných jmenovatelů by se ale přeci jen našlo:

Multiplayer na jedné obrazovce – Středobodem párty her je jediná televize, na které probíhá všechno dění. I když se jen díváte, hned víte, kdo válí a kdo dostává čočku.

Jednoduchý a intuitivní herní princip – Pokud musíte spoluhráčům dlouho vysvětlovat, o co jde, unudíte je k smrti. Prostě tady máš ovladač a hrajem. Neboj, na to přijdeš.

Krátká herní doba – Celá hra nebo jedno kolo trvá maximálně tak dlouho jako rádiová hitovka, tedy 2–3 minuty. Pak hrajete znovu od začátku, nebo k tomu pustíte někoho dalšího.

Nezapomeňte, že kromě samotných párty her budete na hraní s kamarády potřebovat i další ovladače. Není to ale nutná podmínka. Některé hry může každý hráč ovládat na svém vlastním mobilu. Ale k tomu se dostaneme.

→ Mrkněte na všechny herní ovladače/gamepady do našeho e-shopu.

Just Dance 2020 – Co by to bylo za párty bez hudby a tance?

Udělejte si místo před televizí, vyberte si písničku z katalogu a pusťte se do tance. Videohra Just Dance, to je takové taneční karaoke a prodává se pro všechny velké konzole. Na obrazovce běží rozjuchaný, barevný videoklip s tanečníky, vaším úkolem je chytit rytmus a co nejpřesněji zatancovat jejich choreografii. Čím líp tancujete, tím víc dostanete bodů.

V nejnovějším Just Dance najdete aktuální hitovky od Ariany Grande, Billie Eilishové a Panic! At The Disco, ale zároveň i ujeté songy jako Baby Shark nebo vykopávku Always Look on The Bright Side of Life. Další písničky si pak můžete stáhnout dodatečně, a to buď za peníze, nebo v rámci předplatného ke své konzoli.

TIP: Vrtá vám hlavou, jak se pozná, jestli jste dřevo nebo tancujete jako Patrick Swayze? Jednoduše. Při tanci v ruce držíte ovladač nebo mobil s aplikací Just Dance Controller, která do konzole posílá data z pohybových senzorů. Hrát se dá ale taky s kamerami PlayStation Camera nebo Xbox Kinect.

EW-party-hra-just-dance-2020

Knowledge is Power – Uspořádejte si hospodský kvíz doma

Jestli vám tancování moc nejde, tak vyberte zábavu pro ty, kteří mají plnou hlavu všeobecných znalostí. Díky hře Knowledge is Power vám konečně k něčemu budou! Doma na televizi si můžete s rodinou nebo kamarády zahrát obdobu televizních vědomostních soutěžích. Anebo si otevřít pivko a uspořádat si takový domácí hospodský kvíz.

Super na Knowledge is Power (exkluzivně pro PlayStation 4) je to, že je komplet v češtině a najednou si zahraje až 6 lidí. Nepotřebujete přitom ovladače, opět stačí mobil s nainstalovanou aplikací. A aby to nebylo jen o odpovídání na záludné otázky, během hry si můžete svým spoluhráčům také všemožně škodit a ztěžovat jim hru virtuálním slizem nebo bublinkami zakrývajícími odpovědi.

EW-party-hra-knowledge-is-power

Mario Karts 8 Deluxe – Závody motokár, kde rychlost zdaleka není všechno

Závodění v autech samo o sobě je na párty trochu nuda. Rychlost, zatáčky, předjíždění, dobrý, co tam máš dál? Autoři Mario Karts proto klasický scénář závodních her opepřili o různé interaktivní prvky, nástrahy a power-upy, díky kterým na vašich řidičských schopnostech vlastně ani tolik nezáleží.

Pořád sice jde o to dojet první, na trati ale zároveň sbíráte předměty, které vám buď pomáhají, nebo škodí soupeřům. Například houbička je turbo, banánovou slupku hodíte za sebe a kámoš se na ní vymázne. Jezdci na čele jsou samozřejmě první na ráně, algoritmus hry navíc zvýhodňuje pomalejší soupeře a udržuje tak všechny závodníky ve hře až do konce.

Mario Karts 8 si zahrajete exkluzivně na Nintendo Switch, na jedné televizi s rozdělenou obrazovkou si zahrajete až čtyři. Výhodou je, že na ovládání stačí jeden Joy-Con, takže pokud si to chcete rozdat jeden na jednoho, nepotřebujete žádné příslušenství navíc.

TIP: Pro Nintendo Switch existují i další exkluzivní TOP párty hry – určitě koukněte taky na Mario Party a Super Smash Bros. Ultimate.

EW-party-hra-mario-karts-8-deluxe

Drawful 2 – Hádejte, co znamená tahle čmáranice

V téhle hře zapojíte své kreslířské umění, hlavně ale kreativní myšlení a vtip. Na ovládání každý hráč používá svůj mobil, přičemž princip hry je následující:

1. Každý hráč dostane vlastní zadání, co má nakreslit, třeba: „spit in a hamburger“ (plivanec v hamburgeru).

2. Váš obrázek se zobrazí všem hráčům a každý napíše pár slovy, co vidí.

3. Všechny popisy se zobrazí spolu s původním zadáním, které mají hráči mezi ostatními určit a dát mu „lajk“.

Vítězí ten, kdo vytvoří tak věrohodný popisek, že ho ostatní budou považovat za původní zadání. Můžete ale taky napsat něco vtipného a spoléhat, že od spoluhráčů dostanete body za humor. Takže něco jako legendární Karty proti lidskosti, jen ve videoherní podobě.

Skvělé na Drawful 2 je, že funguje na všech konzolích i na počítači. Nevýhodou je naopak absence češtiny. Naštěstí si do hry ale můžete připravit své vlastní zadání speciálně pro lidi, kteří se na párty sejdou.

Ať už máte doma jakoukoli konzoli, vyplatí se do své sbírky aspoň jednu párty hru zařadit. Když u návštěvy nepochodíte s deskovkami, fotkami z dovolených ani tvrdým alkoholem, právě videohry můžou být trumfem v rukávu. Hraní zdar.